• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
chapara - майстор
Аз дадох линк, не се впуснах в дълги обяснения.
Направих клипче за Боби, с конкретна баня, но прецених, че ще ме пребиеш с плочките. Малкото останала глава още ми е нужна.
chapara - майстор
пон окт 30, 2023 6:16 amТрифон П.Трифонов написа:
Направих клипче за Боби, с конкретна баня, но прецених, че ще ме пребиеш с плочките. Малкото останала глава още ми е нужна.
Пак ме ангажира да те оставя видим, но за последно защото си отровен!

Дай клипа, да видим ще се смея ли или....
getzov - напреднал
Благодаря на всички, ще монтирам вентилатор за начало.
getzov - напреднал
нед окт 29, 2023 12:03 pmТрифон П.Трифонов написа:
Разминах се с бутилка сносен бленд.

Проветряването няма да отведе точката на оросяване от вътрешната повърхност на стената.
Има два начина
- да я стоплим пустата стена.
- да изравним температурата с тази на стълбището.
Естествено, вторият е неприемлив, а първият ще внесе и комфорт- топла баня.
Вече споменах вътрешна топлоизолация, което за мен е компромисен вариант, при невъзможност да се изпълни с външна.
По този начин, повърхността на вътрешната стена също ще е топла, което означава липса на конденз.
Има още един- SAVO.

Гецов, какво стана с газовият редуцирвентил?
Стана, още тогава писах мисля.
Да пишеш и тук, как си решил проблема!
Hursa - майстор
пет окт 27, 2023 7:17 pmgetzov написа:
я напръска с метличка, помня че имаше бял пясък и бял цимент, може и вар да е имало/, та тази горна част плесенясва.
Мисля, че и това допринася. Повърхностите в банята трябва да са по възможност гладки и "не хидрофилни" (не попиващи материали). (Може да са забърсва след всяко къпане.) Да се създадат условия за възможно най-бързо изсъхване, защото това което се отлага по стените след и по време на къпане е предимно директно вода - "разпрашени" капки, "плаващи" във въздуха, подобно на капките в мъглата и облаците - и отлагащи се по повърхностите, които срещнат. А не конденз (който също се образува), т. е. винаги ще се овлажняват (при къпане), дори стените да са с по-висока температура от въздуха (е ако са по-топли, ще изсъхват по-бързо). "Гладките" стени по-бързо биха изсъхнали и от тях би се "стекла" отложилата се влага.
B0bi - специалист
Точно против ефекта от "стичане на влагата" се правеха така (грапави). "Попиващи" ... но и по-бързо съхнещи точно поради грапавостта. При наличие на достатъчно проветряване, разбира се.
От друга страна, всички грапави повърхности са неособено хигиенични - задържат всякаква мръсотия, а качественото почистване е почти невъзможно.
Hursa - майстор
При външна мазилка е така - изпъкналите грапавини изсъхват сравнително бързо и в последствие "изтеглят" влагата от вдлъбнатите части (зависи от какъв материал е). Но при баня не се получава - мокри се много по-често, циркулацията при изсъхване обикновено е много по-слаба в помещенията, но най-вече се задържа органика и мастни частици от сапуните, от кожата ни, от образуващи се плесени ( които отвън ги изсушава слънце, ултравиолет) - и това замърсяване задържа влагата във вдлъбнатите части. При гладка стена - стичащата се вода ги ормива частично (дори да не се забърсва).
Последна промяна от Hursa на вт окт 31, 2023 10:45 am, променено общо 1 път.
chapara - майстор
Толкова сте далече от истината, че....
Всяко нещо трябва да е изпълнено и да се подържа правилно.

Банята в годините боядисвана ли е и ако да с какво?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "плесен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: