От мобилни телефони до цифрови камери
radius - майстор
Аз си мисля за A277D ( ако още го има) и 555 да подава импулси.
В краен случай ще го вържеш към музиката :lol:
Vectra - специалист
Най-лесно ще стане с Ардуино. Едно нано вече е 7-8лв. в ОЛХ-а. Няма нужда от програматори. Цялата програма е просто един цикъл:


Например:

pinMode(4,OUTPUT);
pinMode(5,OUTPUT);
pinMode(6,OUTPUT);
pinMode(7,OUTPUT);
pinMode(8,OUTPUT);
pinMode(9,OUTPUT);
pinMode(10,OUTPUT);
pinMode(11,OUTPUT);

int i;
for(i=0;i<8;i++){

digitalWrite(4,HIGH);
delay(150);
digitalWrite(5,HIGH);
delay(150);
digitalWrite(6,HIGH);
delay(150);
digitalWrite(7,HIGH);
delay(150);
digitalWrite(8,HIGH);
delay(150);
digitalWrite(9,HIGH);
delay(150);
digitalWrite(10,HIGH);
delay(150);
digitalWrite(11,HIGH);

}


Това е за 8 светодиода. При delay(150) запълването на светлинната лента ще стане за около секунда.(7х150мс=1.05с). :idea:

Остава ограничението в мощността на диодите. Ако са по 3W както е в клипчето, ще трябва задължително транзисторен драйвер.

Обаче и аз не съм сигурен дали на преглед ще мине нововъведението. С малко по-сложна програма и постоянно захранване на контролера, може да се направи мигача с режими на работа -> нормален, запълваща светлина, бягаща светлина, смесен. Така ще можеш да смениш режима на нормален като отиваш на преглед. Обаче при ПТП....не знам :?
ако използвам тази схема: https://www.youtube.com/watch?v=OUVBlOSvqcY и на изхода вместо светодиоди се поставят: MMBT2222 ще действат ли като ключове ? също ако може и с мосфет ключове за по голям товар.
hidrazin - майстор
Може и да стане с тази схема. Иначе вместо да си играеш да лепиш транзистори за по-голям ток може да използваш ULN2003.
Тя е буфер на входния сигнал и на изхода държи до 500mA. За диодите естествено ще трябват резистори за да ограничат тока.
Лошото е че е само за 7 входа/изхода и ще трябва да слагаш по две или да се ограничиш до 7 броя.
Хубавото е че няма външни елементи и в елимекс е 60 стинки.

Изображение
:partyman:
Vectra - специалист
Само да напомня че последните няколко решения са за т.н. "бягаща светлина", а не "запълваща светлина", както е в оригиналното видео.
Ако все пак се бяга от всякакви контролери, то тогава най-близко е колегата radius:
radius написа:
з си мисля за A277D ( ако още го има) и 555 да подава импулси.
В краен случай ще го вържеш към музиката
P.S. Забравих да попитам автора на каква кола мисли да постави въпросните мигачи? Защото още от времето на соц. жигулитата има начин за контрол на състоянието на мигачите. Как ще "излъжем" контрола?
sstefanov - майстор
С няколко диода светлината става "запълваща".
Vectra - специалист
sstefanov написа:
С няколко диода светлината става "запълваща".
Признавам си, не се сетих, но снощи на няколко ракии толкова.... :drinkers:

В този ред на мисли вместо диоди и транзисторни ключове може да се ползват направо някакви маломощни тиристори... :idea:
sstefanov - майстор
Как ще ги запушваш при постоянен ток?

Тема "мигач като на новите аудита ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: