• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
От мобилни телефони до цифрови камери
gogo7777 - майстор
ср дек 07, 2022 5:03 pmbrum написа:

Дай тук схемата за която говориш, че LM317 може да се ползва за регулиране на напрежение и ток. Схемите на двете свързвания са различни.
Ето я. Имам работещо такова захранване:
Прикачен файл:
317.JPG
317.JPG (17.42 KиБ) Видяна 663 пъти
Когато я правих си спомням, че беше голема игра да потбера резистора и потенциометъра та да има горе-долу плавно регулиране, ама не успях...... Искам да регулирам в тесни граници напрежението и що годе "плавно" без да прескача с цял волт при леко врътване на потенциометъра. :drinkers:

ПП.....стойността на резисторите не са такива като на схемата, но не помня колко са в действителност.....просто нагаждах с подръчни елементи
hidrazin - майстор
ср дек 07, 2022 9:15 pmgogo7777 написа:
Ето я. Имам работещо такова захранване:…
Е, и? Това въобще не отговаря на изискванията ти.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Нямам изисквания, само въпросче :)
:drinkers:
hidrazin - майстор
ср дек 07, 2022 9:33 pmgogo7777 написа:
Нямам изисквания, само въпросче :)
:drinkers:
А аз сещам за изискванията от първия пост на твоята тема… :)
:partyman:
brum - майстор
Това не го вдявам много как работи. Регулираш тока през базата на транзистора и по тоя начин регулираш и изходният ток един вид. Ама ... нещата зависят от усилването на транзистора. Ти последно какво искаш да регулираш - ток или напрежение?

Не съм много на ти с аналоговата електроника. Та може и да греша за по-горната схема.
MamaMy - майстор
Вместо 1 транзистор сложи дарлингтон. В случая транзистора е прост емитерен повторител, но ако текат големи токове, а усилването е малко може и да сгъне схемата. Използвай многооборотен потенциометър
gogo7777 - майстор
Напрежение ще се регулира. Токовете са различни, но все от порядъка на 5-15А (възможно е и до 20А да се стигне).
За транзистора не знам, ако тоя не е подходящ кажете какъв. Дарлингтон, Мофсет.....не ми е силата електрониката :) Иначе захранването работи с този на схемата. Терзанието ми е около плавното регулиране от потенциометъра в диапазон 0-5 волта.....баш от нула няма как да стане с тоя чип ама имам идея как...
:drinkers:
ср дек 07, 2022 9:46 pmhidrazin написа:
.....
А аз сещам за изискванията от първия пост на твоята тема… :)
:partyman:
Добре де, ти само гледай отстрани как ще станат нещата. :)
sstefanov - майстор
20A с един транзистор в линеен стабилизатор ще е трудно. Поне 2-3 в паралел ще ти трябват.
По въпроса за схемата - R1 може да е 1к, но съвсем малко ще намали стабилизацията.
Имай предвид, че ще трябва да разсееш топлината, която се получава от пада на напрежение и тока. Ще ти трябват големи радиатори и вентилатори.
Например ако имаш 10V на входа и 3V на изхода падът е 7V. При 15A ток това прави 7*15=105W, което е доста трудно да се разсее от един транзистор.
gogo7777 - майстор
sstefanov написа:
20A с един транзистор в линеен стабилизатор ще е трудно. Поне 2-3 в паралел ще ти трябват.
По въпроса за схемата - R1 може да е 1к, но съвсем малко ще намали стабилизацията.
Имай предвид, че ще трябва да разсееш топлината, която се получава от пада на напрежение и тока. Ще ти трябват големи радиатори и вентилатори.
Например ако имаш 10V на входа и 3V на изхода падът е 7V. При 15A ток това прави 7*15=105W, което е доста трудно да се разсее от един транзистор.
Имам го предвид, на входа ще е около 6V на изхода в най-тежкия режим 1V т.е. 5*15=75W, но това за едното захранване. Останалите три ще работят в диапазон 2,5-5V
Понеже ще навивам трафа аз мога да навия намотката на натовареното захранване за 3,4 или 5 волта.....там ми е необходимо регулиране от малко под волт до 2V. LM317 с колко трябва да е захранено за да работи нормално? По даташиит ако правилно чета го дава с 1,25V над желания минимум на регулиране....та знам ли :? ......да навия ли тази намотка за 4V? Говоря за напрежения след изправителя. Та съвсем по груби сметки се получава макс. 60W топлина. Та с един транзистор ще стане ли? :drinkers:
Lutchezar - майстор
Едно време това бяха типични курсови работи по Токозахранващи Устроиства. Разширяване на токов и напреженов обхват на стабилизатор. Та трябва да е пълно в нета с примери, сметки и готови проекти. И учебници и ръководства за проектиране имаше.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Може ли с тая джаджа да се управлява мощен транзистор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: