От мобилни телефони до цифрови камери
simoda - напреднал
Привет,

От известно време експериментирам с Arduino. В свободното време си изработвам разни автоматизации за дома или просто човъркам с поялника... Знаете как е :). Преди няколко дни попаднах на един античен руски вакуумно-луминисцентен индикатор (май така се водеше) ИВ-28А и реших да го използвам за едно от моите проектчета, обаче нямам никаква идея как точно да го подкарам това чудо. Намерих разнии руски материали, но с доста противоречиво съдържание. Дори не открих означенията на пиновете и нужните напрежения. Та въпроса ми е дали някой от Вас се е занимавал с подобни индикатори и дали има желание да ми помогне за създаването на "хардуерен драйвер" за този индикатор.

Ето и снимка на ИВ-28А:

Изображение


Благодаря предварително!

Дичо
jordanvass - майстор
Добре би било освен в скрина на баба си, да потърсиш и в Гугъл. :wink:
http://radio-hobby.org/uploads/datasheets/iv/iv28.pdf
Трябва да те е подгонил голям ентусиазъм да се мъчиш с тази антика, след като има това:
http://www.ebay.com/itm/5V-MAX7219-8-Di ... 417be1a8a0
в комплект с библиотеки и стотици примери за ардуино.
Успех! :)
simoda - напреднал
Благодаря ти много за линковете! :)
Да, има сто вида 7 сегментни модули за Ардуино, дори съм подкарал няколко от тях, но в тази антика има известна доза чар и за това искам да я пусна.
jordanvass - майстор
Напълно те разбирам, но си е тегава работа да му правиш захранване за отопление, 28V за анодно... Ако искаш да му правиш хардуерен драйвер, трябва да изградиш динамична индикация, която ще включва десетични броячи, мултиплексори, памет, седемсегментен дешифратор, транзистори да го съгласуват на 28V, тактов генератор... абе една каруца главоболия. И всичкият софтуер ще ти е уникален, като за тебе. А MAX7219 си има вътре всичко, че и букви пише даже. Но ти си решаваш.
simoda - напреднал
Привет отново! :)

След тежки битки (и свидни жертви) подкарах този дисплей. Обаче се появи един очакван проблем - "ефекта" ghosting / glowing, т.е. около сегментите, които не са включени се появява сияние. Доколкото разбрах от интернет проблема идва от катодното захранване. Има описани решения за създаване на по-шумно захранване, за използване на полиестерни кондензатори и резистори, схеми за захранвания с по-висока честотата и т.н., но преди да се впусна в експериментиране реших отново да се допитам до специалистите в този форум.

Мили хора, някой от вас сблъсквал ли се е с подобен проблем и дали би споделил опит или поне да даде насока на моите търсения :)

В момента използвам най-обикновено стабилизирано захранване 1.9 волта за захранване на filaments.

Благодаря предварително!

Изображение

Тема "Помощ за индикатор ИВ-28А" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: