• 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
Много работа сте отхвърлили със семейството, браво!
Спомням си за моята къща дойдоха електричарите и казват:
- Тия 100 метра кабели няма да стигнат! Проектантите не разбират.
- Добре, казвам - ето го проекта, кажете колко метра ще трябват?
- Това - никой не може да ти каже! Като ги изтеглим - тогава става ясно.
Как разбраха, че няма да стигнат, като и те не знаят колко трябва?
* * *
Хубаво си помисли за кабели, които ще ти потрябват. Контактите и
осветлението са ясни. Качи и в подпокривното една кутия, я лампа,
я контакт ще ти потрябва. Ако ще имаш автоматична врата за колата
и там закарай ток. Не забравяй контакти и отвън на къщата.
За телевизия, интернет, звънец, камери ако ще слагаш, сега е момента...
PIP - майстор
пон мар 22, 2021 10:16 am2metraninja написа:
Е, плитки плитки - по 2 педи са дълги тея спираловидните. Защо ще ги правят толкова дълги ако са за плитки дупки? И пробвах с различни насторйки, най-добре пробиват - поне моите машинки - на най-бързи обороти и с включена ударна функция :D )

Купих си и плоски още отначало - че по-евтини, тея спираловидните са по 25 лева едното - ама те много къси им опашките на плоските - има-няма 100-200 мм целите. На мен идеята ми беше да правя от двете страни дупки и да ги засрещам, ама то много играчка и не навсякъде е възможно - има места с греди отгоре и просто не може от двете страни да се дупччи. Един от севана ми каза с удължител, ама мен ми се стори много афиф тая идея да дупча 2-3 см дупки широки в дърво на 24 см дълбоки с удължители.

Спаркито е на баща ми, поне на 20 години е, да не и повече. Трябва да го питам откъде го е купил. Аз му сложих тоя патронник, че оригиналния - с ключ - нещо му направих май, или просто не ми харесваше как затяга.
Спираловидните са за дълбоки дупки, а оборотите зависят от диаметъра на бургията - колкото по-голям диаметър, толкова по-ниска скорост. Плоските са за плитки дупки и при спираловидните е важен въртящия момент на бормашината, затова е по-добре на ниски обороти.

Най-добре се пробива с подваждане, за да изкараш триците и да не прегрееш бургията.
BLUEPUPIL - майстор
За ел. кабелите в дървената къща:

1..Мин. количество кутии;

2..Големи и heavy duty кутии, да съберат кабели
рязани с голяма „перспектива“ и изолиращи от
нагряване, искрене и огън;

3..Кутиите са открити (не са скрити), позволяващи
лесен достъп за периодична ревизия;

4..Препоръчвам екзотичните за БГ
многожилни кабели;

5..Кабелните връзки тук са изключително важни.
Затова очаквам Хидри да се отбие с някой практични
препоръки.
2metraninja - специалист
пон мар 22, 2021 10:57 amZEDYCUS написа:
Изображениеhttps://technotools.bg/milwaukee-udaren ... -1-4-.html
В Кичука е новия магазин. :supz: А този удължител е перфектен имам го от няколко години, също и по късия.
В тази връзка, никъде не видях 15 см перваз за отдолу на стиропора да започна изолацията.
Отиваш и си поръчваш "пола" също в Кичука, фирма Зико, от поцинкована ламарина "гънат" профили на каквито искаш размери.
Купих си удължител за хекс, ще видим дали няма да оставя вградено някое плоско свредло в някоя започната дупка :D Иначе самия удължител много ми хареса. Масивно парче черна стомана със сурова красота, направо само като го видя и ми е ясно че е добър инструмент. И магазина ми хареса, хубави неща има.

Ходих и до Зико, едва ги намерих с гугъла, по пък намерих и новия магазин на билдото докато се лутах - те били на гърба им едва ли не. Малко е сепната дамата, която обслужва клиентите, ама могат да ми направят на по 2 метра от 0.5 поцинкована ламарина за моя размер точно перваз и ще е на нормална цена - десетина лева за 2 метра парче, коеот е супер за къстъм изпълнение. Благодаря още веднъж за идеите.
2metraninja - специалист
пон мар 22, 2021 12:10 pmРуди написа:
Как разбраха, че няма да стигнат, като и те не знаят колко трябва?
В нашето село казват: за да стигне, трябва да остане :D И твоите майстори са били от околията сигурно.
пон мар 22, 2021 12:10 pmРуди написа:
Хубаво си помисли за кабели, които ще ти потрябват. Контактите и
осветлението са ясни. Качи и в подпокривното една кутия, я лампа,
я контакт ще ти потрябва. Ако ще имаш автоматична врата за колата
и там закарай ток. Не забравяй контакти и отвън на къщата.
За телевизия, интернет, звънец, камери ако ще слагаш, сега е момента...
Мисля, мисля и все изскачат някакви нови. Предвидил съм и за подпокривното лампа и контакт. Дадоха ми идея други колеги да си закарам захранващи кабели до където ще ми е вратата на оградата и за видеодомофон. И за видеонаблюдение по периметъра. И за осветление отвън по къщата и евентуално на пилони - да става като ден - както осветяват стадионите :D И за СОТ. И за бъдещата веранда с барбекю/скара имам планиран дебел кабел. И за помпата, и за гаража. Абе изобщо - много кабел ще отиде. И той и той поскъпна 2 пъти докато се наканя да го взема...
2metraninja - специалист
пон мар 22, 2021 2:49 pmPIP написа:
Спираловидните са за дълбоки дупки, а оборотите зависят от диаметъра на бургията - колкото по-голям диаметър, толкова по-ниска скорост. Плоските са за плитки дупки и при спираловидните е важен въртящия момент на бормашината, затова е по-добре на ниски обороти.

Най-добре се пробива с подваждане, за да изкараш триците и да не прегрееш бургията.
На моите бормашинки, може да им се регулират оборотите, ама ме съмнява това да увеличава въртящия момент. Човека от магазина на милуоки каза, че ми трябвала някаква бормашина макита, дето била сега на промоция 260 лв - 750 вата ама "истински" и тя нямало да спира и ще издупчи дупката до край.
Опитах и аз да вадя обратно през 1-2 см за да изтръсквам стърготините преди да продължа нататък с дупченето - ако това означава подваждане - но със смесен успех. Може би трябва много внимателно да го правя и да не си отпускам пръста на спусъка с надеждата че някакси ще пробие до края вместо да зацепи.
2metraninja - специалист
пон мар 22, 2021 3:08 pmBLUEPUPIL написа:
За ел. кабелите в дървената къща:

1..Мин. количество кутии;

2..Големи и heavy duty кутии, да съберат кабели
рязани с голяма „перспектива“ и изолиращи от
нагряване, искрене и огън;

3..Кутиите са открити (не са скрити), позволяващи
лесен достъп за периодична ревизия;

4..Препоръчвам екзотичните за БГ
многожилни кабели;

5..Кабелните връзки тук са изключително важни.
Затова очаквам Хидри да се отбие с някой практични
препоръки.
22 кутии за 100 м2 къща с 4 спални и хол са ми по проект и толкова и сложихме. Може би още една за термопомпата ще сложа, че беше предвидено да съм с пелетна камина. Кутиите са доста солидна пластмаса, 110 на 110 вътрешно. Не знам дали са негорими, но мога да го пробвам. Остават си открити кутиите със сравнително лесен достъп от подпокривното. Поне лесно да се наблюдават. Вече накупих СВТ кабели. Кабелните връзки мисля да ги правя с навиване и запояване. Купих си горелка с газ за целта. Друга алтернатива бяха кабелни връзки ваго. Ще съм благодарен за всякакви съвети.
2metraninja - специалист
пон мар 22, 2021 3:08 pmBLUEPUPIL написа:
4..Препоръчвам екзотичните за БГ
многожилни кабели;
Бях говорил с приятел климатикаджия да се консултирам за термопомпата и се оказа че също е и електротехник и прави ел.инсталации. Питах го той да ми направи инсталацията и за цена, каза ми 300 лева на ден, което може би е ОК за специализиран труд, но като го питах колко дни ще отнеме, вика: "е колкото отнеме". За да избегна плащането на много надници специализиран труд го питах и за вариант да е майстора и да показва и казва какво да се прави и да прави сам само най-критичното и сложно, докато четири-пет общака (семейство и приятели) да режат и опъват кабелите, да прекарват в гофретата и да завиват скоби в дървенията с винтовертите, но каза че никога не би дал на друг да пипне инсталация която той прави и преговорите ни стигнаха до задънен край.

Та днес се видяхме случайно и пак зачекнахме темата за кабелите и каза че прави инсталации само с многожилни ШВПС кабели. Аргументацията му ми хареса. Каза че тока се движел по външната част на метала и като многожилен, ШВПС-то имал много по-голяма външна повърхност и тока минавал по-лесно по многожилния. И също по-лесно се монтирал и връзвал в кутиите и по точките, което мога да си представя че ще е точно така. Дебелото СВТ ще си е приключение да се завива и свързва. Представих си и че по-лесно се прекъсва едно жило, макар и по-дебело, отколкото многото по-малки медни нишки. Ако го знаех това, може би щях да преглътна разликата в цената и щях да си взема ШВПС вместо СВТ, ама вече съм го взел, та си действам така.
zz_stefanov - майстор
:lol: При 50 Hz това с по доброто преминаване на тока по повърхността си е пълна глупост.Аз също бих ти препоръчал такива кабели, ако не се стреснеш от цената.
Иначе, човека може и добре да ги прави инсталациите :)
Последна промяна от zz_stefanov на вт мар 23, 2021 1:44 pm, променено общо 2 пъти.
2metraninja - специалист
Т.е. не е вярно, или просто няма голямо значение и практическа разлика?

А каква е причината ти също да препоръчваш ШВПС?
  • 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: