Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Дълго време търсех в гугъл, четох във форума, не успях да прелистя всички страници, но не откривам отговор на въпроса за ми за последващи стъпки.
Накратко историята до тук:
Сменихме предназначението на имота, в момента се изработва проекта на двуетажна къща с РЗП 99 м2.
Идва момента, в който проектът е готов и има разрешение за строеж и отрита площадка. Имаме бригада, която ще направи грубия строеж.
Проблемът и въпросите ми идват, как да се справя с документацията. Мога ли сам да я свърша тази работа, ако ми трябва надзор, ясно е че в зависимост от региона, ще струва.
Всякакви съвети, материали и споделен опит, ще са ми от огромна полза и ще съм много благодарен относно документалните стъпки, след като проектът е готов.

Благодаря за отделеното време и моля да ме извините, ако не съм задал правилно въпроса си.

Поздрави.
nelina_london - специалист
Ще ви трябват предварителни договори за Ел и ВИК .Ако няма ВИК ,становище от басейнова дирекция . След РС сключвате окончателен ЕЛ договор .ВИК имаше само някакво съгласуване ,по спомен .Окончателният договор с тях е доста по - късно ,след като се изгради шахта и искат доста неща ,за да го издадат ,включително и геодезия на ВИК части през улицата .
След РС ви трябва ПБЗ(план безопасност и здраве) ,следва АКТ 2 за отваряне на строителна площадка .Росле АКТ 3 ,приложения към образец 5 и 6 ,АКТ 7 ,АКТ 12 ,АКТ 14 (не откривам номер 15 в папката ) и накрая УВЕ (или още АКТ 16 ) .На АКТ 14 ,сградата се регистрира данъчно и се заснема геодезично.Внася се в кадастъра .Преди УВЕ се прави и енергиен паспорт и куп сертификати за Ел инсталацията (сертификат за контрол ,за мълниезащита ,за вложени материали )
Сигурно пропускам нещо ,но се проточи 2 г.
Ние ползвахме надзор ,само за документалната част. Преди 2 г ,се договорихме за хиляда лв.
ср фев 23, 2022 4:33 pmnelina_london написа:
Ще ви трябват предварителни договори за Ел и ВИК .Ако няма ВИК....
Изключително съм ви благодарен за споделената информация и отделеното време, от огромна полза ми е!
nelina_london - специалист
По принцип ,документацията не е малко като обем. Ако сте на "ти " с деловодството , ще се справите .Има примерни бланки ,но не е като да се принтират и само да се подпишат ,трябва да се въведе и доста допълнителна информация. Трябва ви Технически ръководител с лиценз за такъв(дано бригадата има) ,защото неговите подписи фигурират на всеки документ .Другото ,което се сещам е ,че изпълнителят на Ел инсталацията ,трябва да е правоспособен за това -да има диплома или сертификат, копие от който се прилага .За останалите неща не са нужни специалисти ,освен финалните неща като геодезия за кадастър и енергиен паспорт .
Забравих да спомена ,че се прави и бетонов дневник с дати от бетоновъзела , техен подпис и такъв на Техническия ръководител и авторския надзор(проектантите),по спомен .Още от началото си изисквайте сертификати за тухли ,бетон и желязо .
kr1100 - майстор
А геодезия и геология??? Не се ли искат вече / При мен 2010г биха сонда в близост до петното за строеж и това още на етап проектиране.
nelina_london - специалист
Геология има ,ако общината я изисква(местно изискване е ,не е задължителна според ЗУТ) ,но и тя както геодезията е част от самия проект ,преди да се входира за РС .Ако геологията присъства, обикновено е по архивни данни, геологът също се подписва на АКТ 3 (изкоп и арматура) Мисля, че въпросът бе за стъпки след готов проект , а гореописаните са част от него .Само ПБЗ се изготвя след разрешението за строеж.
resistbody - майстор
За 1000лв, ми водят всичко... препоръчвам и вие да направите така и да вложите сили в строежа или изкарване на пари... при загубени доста дни бягане по институции и четене на наредби ще ви излезе повече..
nikolov333 - майстор
+💯.. и не трябваше да се ограничавате в рамките на 100м2.. Има фирми, които си дават лиценза фиктивно срещу неголяма сума, а 100м2 не стигат за малко за да си направите три стаи с баня и хол без да свиете размера на някои от тях.. На мен не ми стигнаха 15м2 за жилищна площ и от 100м2 скочих на 200м2 с верандата 35м2 и гаража 45м2

Тема "99.98 м2 къща, проектът е готов а после?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: