• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте. Прегледах повечето теми, но не намерих отговор на това, което търся. Предстои ни строителство на къща 5 категория 99кв.м. Уговорихме се със строителна бригада, а не с фирма, която се състои от технически ръководител и двама работника. Когато човек строи по стопански начин, с кой се сключва договор за да е законно всичко и да няма глоби? Със всеки по отделно ли трябва да се сключат договори?
Gadnyara - специалист
Хм, най-новите изисквания не познавам, но преди 7 години задължително се сключваха договори само с архитекта и технически р-л. Единият е член на Камарата им, има правоспособност и застраховка. Другият трябвя да е със стророително образование (средно или висше). А сградата я строите и приемате Вие, щом е по стопански способ. В актовете ще се вижда, че сте от две страни едновременно.
Проблема, е че на обекта дойде инспекция по труда и имаме призовка да представим набор от документи,включително и трудова медицина да имаме.
Dessie - специалист
Такъв пост видях във фейса, но не разбрах какви документи ви искат? Прегледахте ли законодателството, дали попадате в обхвата или са несъотносими?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон апр 24, 2023 9:56 amdes_lona написа:
Проблема, е че на обекта дойде инспекция по труда и имаме призовка да представим набор от документи,включително и трудова медицина да имаме.
...
Всъщност започнали ли сте строежа?

"В процеса на проектирането, строителството и въвеждането в експлоатация на обектите възложителят е отговорен и изисква, а съответните контролни органи контролират, спазването на правилата и нормите за здравословни и безопасни условия на труд от проектанта и от строителя."
https://www.gli.government.bg/bg/node/4379
Строежа е в начален етап. Къща 5 категория 99кв.м. От към строителна документация всичко ни е изрядно. Имаме сключен договор с архитект за авторски надзор и с технически ръководител с нужното образование, който работи с двама строители. В петък на обекта дойде инспекция по труда и е заварила бригадирите на обекта. Имаме призовка за представяне на набор от документи -сключени договори с работниците-имаме с техн. р-л. В момента им правя и граждански договори.
-оценка на риска-нямаме, но утре ще я имаме.
-план за безопасност и здраве-имаме го.
-документи удостоверяващи плащанията на лицата-все още не сме плащали и нямаме такива.
-други документи свързани с работата на обекта-тук не знам какво ще искат да видят.
Също се чудя трябва ли да има книга за начален и ежедневен инструктаж и кой трябва да го прави?
Последна промяна от des_lona на пон апр 24, 2023 1:53 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Имаш хора на обекта. Те работят за пари. Тия пари за да им ги даваш трябва да имаш договор с тях, а те трябва да плащат данъци върху тях. При мен договора беше със строителят директно. Той се оправяше с останалите работи. Ама и не знам да е идвала инспекция на обекта...

Интересно ми е ако строиш с роднини/приятели и не им плащаш как биха се развили нещата...
Dessie - специалист
Кой плаща на работниците - вие или техническия ръководител?
По принцип техническия ръководител си им плаща. Те са негови работници.
D.Kalchev - специалист
пон апр 24, 2023 9:56 amdes_lona написа:
Проблема, е че на обекта дойде инспекция по труда и имаме призовка да представим набор от документи,включително и трудова медицина да имаме.
Значи са получили информация, тоест някой е подал сигнал. Случват се тия неща.
И аз съм мислил по въпроса. Някой беше тръгнал да ме убеждава, че ако ще строя да си разделям обекта на две части, за да сляза под 100 квадрата, че да се строи по така наречения стопански начин. Тоест без фирма с регистрация в КСБ. Не останах с впечатлението, че ще се спести кой знае колко.
Преди време мой познат и дребен земеделски производител беше минал метър. Наемаше работници с плащане на ръка да копаят по нивите. И един от работниците получил инсулт. Добре, че от няколко дни им пускал от еднодневни договори с регистрация. Сигурно щяха да го разсипят от глоби и дела...
А при строителството си има потенциални рискове и възможни усложнения. Безопасност, изисквания, инструктажи, подписи... Да не дава Господ! А видиш ли някой от работниците да пие или да ти лъхне - направо го гониш.
Дано да се разминеш само с предписания.
  • 1
  • 2

Тема "Строеж на нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: