• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
torbalan - Дървен философ
Нищо не пречи да си направиш бетонни основи, и ако нагоре е по-евтино да е дървена, да продължиш с дървена конструкция.
schuldiner - майстор
Северняците предпочитат "наколните", за да избегнат фундиране на големи дълбочини под точката на замръзване. Естествено, че пилотите са адекватна система. Дори повече - еднствената възможна при много високи сгради и нестабилни почви. За равен терен и едноетажна 100 квадрата е все тая ивични основи, фундаментна плоча или пилоти.
Съвсем условно, предвид различните проекти, към днешна дата стоманени или бетонови пилоти за лека конструкция /дървена или метална къща/ биха излезли около 100 лв./м2, а ивични или плоча - 120-140 според армировката и, разбира се, с минимум кофраж. Да речем 20-40 см над кота нула и около минус 80 см по периферията и под преградните зидове. Вкарването на използваеми помещения под земята би струвало 3-5 пъти по-скъпо от обикновената бетонова основа. Най-малко, че то като се добавят изолациите, стълбището и отводняването, става мазало.
kozl - майстор
Навивни метални пилоти вместо ивичен фундамент?
Е то темата още в заглавието се препъна :-D
Или пък все пак да има некви навивни, метални рапидни пилоти :?

И щом се разисква въпрос за основи мое би требе да се мисли за трайност и за геоложки характеристики на основата, в която се фундира.

А то се оказва, че автора смесва смисъла на фундирането с типа на сградата.

Поне мене са ме учили, че първо се пресмята сградата и накрая фундаментите.

А то още проект няма и се почва с въпросите за фундаментите при това неоснователно.

А аз въпреки, че години съм в строителството все още проект със стоманени фундаменти не съм срещал.
Всичките срещи с проекти бяха със стоманобетонови фундаменти. Набивни стоманени пилоти се ползваха само за укрепване на изкопа.

Пък и ако има стари постройки в близост до набивните пилоти [-X
То набиването си е некво земетресение.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт сеп 26, 2023 7:09 amkozl написа:
Навивни метални пилоти вместо ивичен фундамент?
.........

То набиването си е некво земетресение.
наБивни или наВивни?
schuldiner - майстор
Не знам, сигурно не е тук мястото... В нашите среди като видим явно преоразмеряване и презастраховане /не че всички сме виШисти, ама все сме виждали строежи/, коментарът винаги е негативен - поравно за инвеститора и проектанта. Единият, че е будала, другият - или заради корист, или щото толкова си може :) В едноетажна на равен терен какво толкова екстремално може да има!?
BLUEPUPIL - майстор
вт сеп 26, 2023 7:14 pmschuldiner написа:
В едноетажна на равен терен какво толкова екстремално може да има!?











  • 1
  • 2

Тема "Навивни метални пилоти вместо ивичен фундамент?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: