Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Livermaina - помощник
нед окт 08, 2023 6:14 pmТрифон П.Трифонов написа:
Един от специалистите, писали по темата си е редактирал мнението, като е оставил съвсем малка част от него.
Радвам се, че дори да си го прочел, не си го взел под внимание.
Не писах след майстора, понеже би се приело като заяждане- имаме си закачка.

Живея в такава къща. Първият етаж изначално е бил обор, построен до къщата.
Когато дядо ми купува имота, за да има къде да живеят всички, прави от обора жилищни помещения, където с баба живяха до сетният си дъх.
Не е разполагал със съвременните материали и методи, но се е справил. Не помня някой да е бил с разклатено здраве, напротив- малко не достигна да доживее 100.
Със сигурност няма да доживея толкова, но се радвам на невероятен имунитет.

Престъпление е да се събарят такива красоти
Дано успеетш да довършиш делото си с възможно най автентичните материали!
Успех!

пп. Лъчко, няма да е чак толкова студено.
В нашата каменна къща винаги е било топло зимата и прохладно през лятото.
Нещата се промениха когато съборихме покрива и гредореда.
След построяването на втори етаж, къщата е значително по студена.
Затова и правя топлоизолация.

Под дюшемето, дядо насипа сгурия направо върху пръстта. Такъв е споменът ми.
Възможно е да е застилано с найлон, но за това не съм сигурен. Още не е изгнило, след около 50г.
Благодаря ,колега
Ами за крехките 50+ на тази земя разбрах ,че всяка секунда диалог с токсичен човек е безвъзвратно загубена ...Нейсе
Даа то при мен е обратно - от жилише в обор още не мога да асимилирам !
Няма отказване обикалям селото като линейка за стари материали за съжаление има доста полусрутени къщи от близки периоди така ,че мисля че няма да е проблем.
Радвам се ,че все още има хора които разбират и оценят какво богатство са тези доказателства за майсторството на старите българи
Засега само дограмата се очертава чуденка ,тъй като дървените стъклопакети които съм намерил изглеждат ...като PVC с фолио
Ал_ - специалист
нед окт 08, 2023 6:42 pmLivermaina написа:
Засега само дограмата се очертава чуденка ,тъй като дървените стъклопакети които съм намерил изглеждат ...като PVC с фолио
А комбинация на стар прозорец и съвременен стъклопакет?
Livermaina - помощник
нед окт 08, 2023 9:15 pmАл_ написа:
нед окт 08, 2023 6:42 pmLivermaina написа:
Засега само дограмата се очертава чуденка ,тъй като дървените стъклопакети които съм намерил изглеждат ...като PVC с фолио
А комбинация на стар прозорец и съвременен стъклопакет?
Ами именно видях 3 продукта от 3 фирми и са толкова ...перфектни ,че изглеждат като PVC
Мисля ,че на камъка ще му отива нещо по-грубо
Даже се изкушавам да се пробвам аз да си я направя ...
MamaMy - майстор
Знам, че държите всичко да е автентично, но в Англия има каменни къщи с ПВЦ прозорци. Вярно, че имитират класическите прозорци с вътрешни делители в стъклопакета, но не изглежда нито кичозно нито грозно. Те на острова не са толкова прости. Влага си имат предостатъчно и знаят как да я избягват без да мръзнат. :)
ПВЦ-то има доста предимства във времето пред дървената дограма. Поддръжката е по-лесна и след няколко години продължава да изглежда добре за разлика от боядисаната дървения. Не си причинявай това. И аз харесвам дървото, но качествено такова обработено добре и напоено с масло. Като добавиш стъклопакет за всяко стъкълце и уплътнения като хората и цената ще стане до небето. [-X
Livermaina - помощник
нед окт 08, 2023 9:47 pmMamaMy написа:
Знам, че държите всичко да е автентично, но в Англия има каменни къщи с ПВЦ прозорци. Вярно, че имитират класическите прозорци с вътрешни делители в стъклопакета, но не изглежда нито кичозно нито грозно. Те на острова не са толкова прости. Влага си имат предостатъчно и знаят как да я избягват без да мръзнат. :)
ПВЦ-то има доста предимства във времето пред дървената дограма. Поддръжката е по-лесна и след няколко години продължава да изглежда добре за разлика от боядисаната дървения. Не си причинявай това. И аз харесвам дървото, но качествено такова обработено добре и напоено с масло. Като добавиш стъклопакет за всяко стъкълце и уплътнения като хората и цената ще стане до небето. [-X
Така е за съжаление...
Ами знам ли - мисля да се пробвам с някои ламелни пакети с различни видове дървесина в комбинация пък каквото стане .
Единствено обкова не съм го измислил ,а този от съвременните системи хич не си отива...
То нали луд умора няма
Ал_ - специалист
Е, те в Англия често купуват качествени машини за да пробият три дупки, и после ги хвърлят.
Аз поне не съм съгласен, че комбинацията на стара дървена дограма със съвременен стъклопакет(или стъкла), уплътнения, уплътнители, и подобни, ще излезе по-скъпо, по-неефективно, и по-зле изглеждащо във времето.
MamaMy - майстор
Мога за доказателство да снимам моята. Запазих дървената дограма на две стаи защото беше супер качествена. Изчистих дървото от старата боя и маджун, шлайфах го и го боядисах. Дори за едната стая ползвах автоемайл, уж за по трайно. Сложих обикновени стъкла, но със силикон както и самозалепващи уплътнения от пореста гума на Теси. Станаха трепач. Още на третата година изкочиха всякакви дефекти, а след 10 години и на двете стаи прозорците не са за гледане. Боята се нацепи и налюпи. И блажната и автоемайла. Лепилото на уплътненията изсъхна и те почнаха да висят от тук, от там. Само силикона за щастие държи и не е мръднал. Там където сложих ПВЦ-дограма и в момента си изглежда супер. Като цена ремонта на дървената се доближи до нова евтина пластмасова.

Тема "Реставрация на каменна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: