Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте колеги и колежки.
Скоро станах собственик на къща. Къщата е като "буквата Г" с външни стълби. Имам идея следващото лято да направя още две стени около стълбите и къщата да стане правоъгълник. След което да повдигна покрива и да го направя двускатен. Целта ми е да има мансарден етаж с надзид 1.5м. Въпросът е какви документи са нужни за преустройство на покрива от 5 скатен на двускатен и за повдигането му с 1.5м ? Ако реша да правя нещата без да вадя документи какво е най-лошото, което може да се случи ? За да знам дали изобщо си заслужава да се захващам. Благодаря!
шоп - майстор
пон яну 15, 2024 10:03 pmIvan.Ivanov911 написа:
Ако реша да правя нещата без да вадя документи какво е най-лошото, което може да се случи ? За да знам дали изобщо си заслужава да се захващам. Благодаря!
При сигнал могат да те накарат да бутнеш всичко незаконно за твоя сметка.
По-лошо от това е само при земетресение да падне всичко и да те затрупа.
Чираче - майстор
По такива въпроси най-добре е да се консултираш с архитект и строителен надзор във Вашата Ообщина. Те най-добре познават изискванията на ЗУТ. Това е работата им. Същите могат да ти подготват всички документи за това, което искаш.
Ако е някъде затънтено място с липса на "доброжелателни" съседи и имате представа какво и как да се направи, за да не падне при по-силен вятър, тогава може да не се занимавате с документи.
Ако не отговаряте на горните условия, започнете с консултация при архитект, който да се е сблъсквал с местните администрации.
Не се подлъгвайте по оферти в стил - "сега ще ти направим едно бързо становище за преместваем обект/навес/лятна кухня, пък ти после прави каквото искаш". Това, че имате "някакъв" документ за "нещо", не прави постройката законна и в някакъв момент може да ви накарат или да я премахнете или на ново да извадите документи. Тогава главоболията се още по-големи.
Така описаното:
Къщата е като "буквата Г" с външни стълби. Имам идея следващото лято да направя още две стени около стълбите и къщата да стане правоъгълник. След което да повдигна покрива и да го направя двускатен.
води до проект тип "Пристройка, преустройство и реконструкция", което ще рече, че ще ви искат задължително минимум архитектурен и конструктивен проект.
Архитектът ще трябва да докаже, че след разширяването на постройката, новите градоустройствени показатели се вписват в местните нормативи за плътност на затрояване и проценти озелянаване. Ако парцела е голям, няма да има проблеми.
Строителния конструктор ще трябва да докаже, че къщата с пристройката и надстройката отговаря на новите земетръсни изисквания и най-вероятно ще ви накара да подсилвате колони и фундаменти. Може и някоя шайба да излеете.
Ако къщата е по-стара, може да поискат и проект по част ЕЛ и ВиК.
Като цяло, данданията с документацията е почти същата, като да правите чисто нов строеж в празен парцел. Строителен надзор не е задължителен за такива малки обекти, обаче ако не искате да се занимавате с документации, по-добре си наемете и надзор.
Успех!

Тема "Повдигане на покрива." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: