• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
rymbym - напреднал
Здравейте!Наскоро се сдобих имот - къщичка с двор! Та имам един два въпроса.Във двора има кладенец, който в момента има малко вода - някъде около 50 см.Според познати за да "съживя" кладенеца, който не е ползван от около 6-7 години трябва взема помпа и да почна периодично да изпомпвам водата за да можело да се "отпушел", дали е така? За самата помпа, като водата е от кладенец каква да бъде помпата, за мръсна вода или за чиста? И другият ми въпрос е свързан с оградата.Има я, но е в окаяно състояние.Искам да правя нова - съвсем обикновена - колове с мрежа като коловете ще бъдат вградени в циментова ивица.На сегашната мрежа коловете са побити направи в земята.Та трябва ли да вадя документи за новата ограда или ще е като да заменя скъсана мрежа примерно.При всички случаи ще викам да ми забият колчета наново, за да ми потвърдят оградната линия която е в момент, защото не искам проблеми във времето с никой!
За кладенеца не знам и не мога да взема отношение.
За оградата Ви трябва конструктивно становище по чл. 147 за издаване на строително разрешение. Зависи от общината, но обикновено таксата е 0,30ст/м', но не по-малко от 20лв.
Много правилно сте преценил, да повикате местния геодезист, да Ви забие колчета на границата на имота, защото тези стари огради много, много не са както е по кадастър. По принцип цените много се различават в различните общини, но около 20-30лв. на колче. Важно е да пише, че оградата ще се изпълнява изцяло във вашия имот, за да не искате разрешение от съседите.
rymbym - напреднал
Прочетох малко около насоката, която ми даде.Значи ли това, че трябва да си заплатя таксите и да чакам разрешение?Или трябва да правя мотивиран план (не съм сигурен дали така се казваше)Има ли опция да ми откажат?И кое първо, колчетата или разрешителното?
Първо ти трябва скица откадастъра и общината, както и нотариален акт. След това намираш колега, който да ти изготви конструктивно становище, за исканата от теб ограда. Внасяте папката в съответната община и те ви казват колко са таксите. След това имаш две възможности: или официално искаш да ти дадат строителна линия със заявление да общината или намираш местния геодезист и се пазариш дирекно с него.
Последователността е становище-община с такси-разрешително-колчета-изпълнение.
Това е процедурата по закон. И това съветвам всеки да прави, за да няма после разправии, защото ние българите сме способни за спестим сега 200-300, пък после ако стане нещо да загубим 2000-3000.
Инъче вариант е дирекно да отидеш в общината, да се пазариш с геодезиста, набива ти колчета, правиш ограда и спи града и селяните в него. Но ако някой зъл съсед се оплаче може да ти друснат глоба 500лв. и предписание за премахване.
Tsilkov - майстор
projected написа:
Първо ти трябва скица откадастъра и общината, както и нотариален акт. След това намираш колега, който да ти изготви конструктивно становище, за исканата от теб ограда.
В повечето общини вече искат и геодезическо трасиране с точките на оградата.Което впрочем е най-правилно.Естествено тази нужда отпада ако скицата ти е с описани геодезични точки (представлява таблица с номер на точка и координатите и по x и y) и ти стъпваш точно по тях.
piron45 - майстор
:) Тук има много специалисти и явно всички работят според буквата на закона.
Аз пък като лаик в тази област на твое място ще си направя оградата както си искам без да питам никого и да се набутвам с излишни пари. Стига къщата да не се намира в центъра на София или някой голям град и да имаш съседи гадняри които да се обадят в общината. Ако оградата е междусъседска се разберете на по ракия и толкова. Иначе ако действаш според правилата / а те са написани за да ни е гадно / ще потрошиш много нерви и пари с разни буквоядци седнали зад бюра с компютър и мислещи се за велики.
Хайде със здраве.

ПП. Отварям си чадъра че сега ще последва едно плюене :lol:
crez - майстор
При съществуваща ограда, какви геодезисти, какви скици и трасирания, какви пет лева. Просто си ремонтираш оградата като забиваш новия кол на мястото на стария. Друг е въпроса ако искаш с точност да провериш дали за това което си платил е ограденото, т.е може накой съсед да ти е свил няколко кв.м от местото.
За прочистване на кладенци помпите са специални, смучат кал и тиня. Имат ги само тези които правят кладенци. Попитай около теб може да има такива.
rymbym - напреднал
И аз като човек, който не познава ЗУТ ми е разумно да си ремонтирам съществуващата оградата без да питам никой. Ако е скъсана мрежата за да сложа нова не би трябвало да искам разрешително. Но може би това,че новата ще се различава от старата по това,че ще има 20 см основа и да е нужно да се вади документация. Иначе селото е до София - Гурмазово се казва. До момента от малкото ми ходения там съседите са настроени позитивно, но не се знае, кой, кога и как ще ти намаже ските!
Tsilkov - майстор
Трасирането от геодезист и строителното разрешение за ограда са две различни неща макар понякога да са свързани.Аз лично задължително бих извикал геодезист защото искам да знам какво съм купил,а за 100-200 лева няма да обеднея.Недостатъка е ,че 90% е сигурно че ще се изпокарате със съседа ако е навлезнал в твоя имот.
piron45 - майстор
rymbym написа:
И аз като човек, който не познава ЗУТ ми е разумно да си ремонтирам съществуващата оградата без да питам никой. Ако е скъсана мрежата за да сложа нова не би трябвало да искам разрешително. Но може би това,че новата ще се различава от старата по това,че ще има 20 см основа и да е нужно да се вади документация. Иначе селото е до София - Гурмазово се казва. До момента от малкото ми ходения там съседите са настроени позитивно, но не се знае, кой, кога и как ще ти намаже ските!

Гурмазово е готино селце. Пак ще кажа , не се набутвай с излишни разправии с официалните органи. Ще съжаляваш. Направи си оградата както искаш и не давай обяснения на никого имаш ли документи , нямаш ли. То в село няма и кой да те пита за такива неща. Почерпи съседите по ракия като новодомец за да те приемат положително и си гледай кефа.
  • 1
  • 2

Тема "въпроси за ограда и кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: