Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
khrist - специалист
Благодаря за бързите отговори, аз също разпитвах специалисти за грунд, но никой не е пробвал, препоръчаха ми да пробвам с такъв за камък, обаче гаранция-франция. Крез, можеш ли да дадеш по-подробна рецепта за глинената смес, не може ли да се използват стари кирпичени тухли, на места в селото има паднали дувари и доста големи купчини от разпаднали се тухли. Иначе за кофража и аз се сетих, но се надявах да мина тънко с някаква готова смес.
crez - майстор
Най-тънко и най добре е с тази смес. Разберете едно, спойка с кал няма нито еднин грунт и събременни смеси с цимент,лепила и т.н. само пак кал и варно мляко което прави карбонатна ципа. Така водата трудно го отмива. Много добре е ако ползваш стари кирпичи, разбий ги пресей ги през едро 10/10мм сито (или по ситно) за да махнеш големи камъни които за кирпича стават,но за мазилка не са препоръчителни, трябва да добавиш нови лайна (за спойка) и повече плява(слама) за арматура. Надявам се правиш разлика м/ду плява и слама. Пропорциите са много относителни, аз на три колички пръст слагам един голям чувал плява и една количка лайна. Мажат с ръка в ръкавица така контролира дебелината и след това с вода заглаждат.
crez - майстор
ivouz написа:
И аз имам такъв дувар и хич не ми се ще да го покривам с нещо затова питам няма ли да стане
с някакъв грунд например дълбоко-проникващ.Да може да си остане така дори и не варосан.
До сега не съм чувал за такъв грунд, но......питай търси може и да има такъв за кал, този за камък предполагам няма да стане, плътността е различна.
ivouz - специалист
Крез дай някоя снимка на къщата с двете одаи и мутфака.Ще интересна предполагам.Ако може де?А и какъв е тоя пръстен че,не схванах?
crez - майстор
ivouz написа:
Крез дай някоя снимка на къщата с двете одаи и мутфака.Ще интересна предполагам.Ако може де?А и какъв е тоя пръстен че,не схванах?
Пода е от пръст Съществително нарицателно име, мъжки род,Подвижна крайна част на китката на ръката или на стъпалото на крака. Мярка за дължина. само ед. ч. ж.р. Почва, земя. Синоними: почва, земя участие, дял, хумус, прах, пепел"
Пода е мазан със същата смес като стените. Къщата не е за снимка,вече е за събаряне. Двете одои са за живеене, в едната на тавана има халки за люлка(цедилка) за бебе, а мутвака (мн. мутваци, (два) мутвака, м. Диал. Кухня в селска къща, където се готви върху огнище.) е с отделен вход.
ivouz - специалист
Не знаех че,под от пръст се нарича пръстен !
Мисля че,правилното е одая а не одоя!
За мутвак (турска дума) съм чувал мутфак.
За граматиката нямаше нужда но ,щом смяташ че ми трябва....Благодаря!
crez - майстор
Извинявай, не е граматика, а тълковен речник, просто по лесно ми беше да копна обяснението. Колкото до пръстен под или пръстена паница (глинена) делва и т.н използва се речево масово в провинцията.
ivouz - специалист
:headbash: :headbash: Ааа, пръстен под.
ArturDent - Почти Безобиден
crez написа:
трябва да добавиш нови лайна (за спойка) и повече плява(слама) за арматура.
Ако имаш познати в някоя кланица, можеш да добавиш и кръв (за спойка) от закланите животни. Е естествено ако я събират някъде и не я ползват за ... не ми се представя.

Тема "Реновиране на кирпич" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: