• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
tachman - специалист
пет мар 12, 2021 7:33 pmpreslav написа:
пет мар 12, 2021 7:21 pmЧираче написа:
пет мар 12, 2021 7:16 pmtachman написа:
Аз лично не съм виждал термопанел на къща! Приложимо ли е въобще?
Това с ламаринените изглежда много добре!
Разбира се. Моята къща е с термопанели. И стените, и покрива. Но никого не задължавам с мнението си. Знам само, че и внуците ми няма да ремонтират нито покрива, нито стените.
Аз пък съм виждал няколко къщи и едно училище с покриви от термопанели - майната и на визията, ама често сядам и в един ресторант, на който топлата връзка с лятната градина е реализирана с термопанел - ужас е ако завали дъжд или на панела кацне гларус. Нямам записан звук от дъжда или притермопанеляването (приземяването) на гларуса, но знам за изолациите, които си положил под покрива си - за тях нищо не споменаваш. За да избегнем излишни спорове - дай поне снимка на термопанела, обкантването му - визията като цяло.
И аз бих искал да видя снимка!
Чираче - майстор
Няма какво да се види. Имам снимки, но се вижда само чамова ламперия. Над ламперията има 10 см вата, и термопанела. Шума от дъжд се чува съвсем слабо. Което не ми пречи. Знам, че имам покрив със стабилна термоизолация.
ZEDYCUS - майстор
:? Значи да разбирам, шумът от дъжд е по силен при термопанел, за разлика от шума при тенекиени керемиди. В случая подкрепям Стефан.
schuldiner - майстор
tachman, не си казал колко ската ти е покривът, какъв наклон, какви са керемидите ако ще ги запазваш... На мен ми се струва, че 160 квадрата двускатен може да е само на обор. А ако не е двускатен, забрави за термопанели. Многоскатните покриви гълтат към 1/4 от керемидите само за разкрой по билата, отделно цената на завършващите елементи.
На стара конструкция винаги се търси олекотяване, не върви след керамичните да сложиш бетонови, без да усилиш конструкцията.
Има бюджетни решения, но трябват повече подробности. За 1000 лв. ще получиш "претърсване на керемиди" от мангали - нула ефект.
шоп - майстор
пет мар 12, 2021 7:30 pmtachman написа:
Понеже чета форума, знам че Вадим ти е препоръчал майстори за твоя покрив! Може да споделиш с мен коя е бригадата, не вярвам да е тайна!?
Разбира се, че не е тайна. Но няма смисъл. Скоро давах телефона на двама колеги от форума и после ми писаха, че фирмата на Владо има договори за два сезона напред и не правят дори и огледи.

А и не взимат евтино. За 140м2 покрив с малко допълнителни екстри ми взеха 24500 за труд + керемиди, обшивки, мембрани + олуци и водостоци.

Дървенията, импрегнацията и ватата бяха от мен.
tachman - специалист
съб мар 13, 2021 6:44 amschuldiner написа:
tachman, не си казал колко ската ти е покривът, какъв наклон, какви са керемидите ако ще ги запазваш... На мен ми се струва, че 160 квадрата двускатен може да е само на обор. А ако не е двускатен, забрави за термопанели. Многоскатните покриви гълтат към 1/4 от керемидите само за разкрой по билата, отделно цената на завършващите елементи.
На стара конструкция винаги се търси олекотяване, не върви след керамичните да сложиш бетонови, без да усилиш конструкцията.
Има бюджетни решения, но трябват повече подробности. За 1000 лв. ще получиш "претърсване на керемиди" от мангали - нула ефект.
Покрива е 4 скатен, наклона незнам какъв е /по спомен билото е на 3.60 - 4.0 м. от тавана/. Не искам да запазвам старите цигли, искам нещо ново и за това търся съвети. Ако можеш да помогнеш ще дам всички подробности, които са нужни!
Чираче - майстор
съб мар 13, 2021 8:51 amtachman написа:

Покрива е 4 скатен,
Преди малко повече от година и половина преправих такъв четирискатен покрив около 120-130 квадрата на покрив с метална конструкция и термопанели на двускатен. Така искаше собственика. Намалих малко наклона, леко задигнах периферията, и тавана стана обитаем.

Прикачен файл

IMG_0041-1.jpg
schuldiner - майстор
съб мар 13, 2021 8:51 amtachman написа:
Покрива е 4 скатен, наклона незнам какъв е /по спомен билото е на 3.60 - 4.0 м. от тавана/. Не искам да запазвам старите цигли, искам нещо ново и за това търся съвети. Ако можеш да помогнеш ще дам всички подробности, които са нужни!
На първо място е дали ще запазваш старата конструкция, на второ - в какво състояние е дъсчената обшивка. Най-добре направи малко снимки на подпокривното - пода, стените, тавана, детайли от конструкцията или поне подробно ги опиши, поне с приблизителни размери.
Иначе, един примерен детайл за 160 м2 покрив, 10 х 14 м при стрехата и наклон 1:3:
1. Сваляне на старите керемиди и почистване на дъсчената обшивка.
2. Полагане на паропропусклива мембрана директно върху дъските. 2лв./м2 вкл. застъпките.
3. Монтаж на бичмета 5х5 /или 6х6/ над всяко от съществуващите ребра, като същевременно скатовете се изравняват. Приблизително 130 бр./4м на цена 4-6 лв. за брой.
4. Наковаване на нова дъсчена обшивка 2,5 см прилични дъски /320-360 лв./м3/. Около 5 м3 общо, вкл. челни дъски.
5. Монтаж на поцинковани скоби, улуци и надулучни поли - 10лв./м1, имаш около 50 м1. За тръбите - според броя водостоци и височината. Примерно 200-250 лв. за 4 казанчета и тръби от втори етаж.
6. Битумна мембрана 3 кг/м2 за 4 лв./м2 - 180 квадрата със застъпките.
7. Битумни керемиди 180 м2 с фирата и билните капаци. Има достатъчно добри за 7-8 лв./м2.
Четири пароотдушника за битумен покрив, някоя обшивка за комин, 2-3 туби бохемит, ако искаш да импрегнираш... За материали с прилично качество може да се събереш под 5000 лв. за целия покрив.
Цена за труд... не мога да знам как е по вашия край, да речем минимум 20 лв./м2 за бригада и поне 30-40% нагоре, ако поддържа офис и счетоводство.
С метални керемиди ще икономисаш половината дъсчена обшивка, не е малко пари, но ме съмнява лесно да намериш изпълнител, който не е фирма.
tachman - специалист
съб мар 13, 2021 11:30 amschuldiner написа:
съб мар 13, 2021 8:51 amtachman написа:
Покрива е 4 скатен, наклона незнам какъв е /по спомен билото е на 3.60 - 4.0 м. от тавана/. Не искам да запазвам старите цигли, искам нещо ново и за това търся съвети. Ако можеш да помогнеш ще дам всички подробности, които са нужни!
На първо място е дали ще запазваш старата конструкция, на второ - в какво състояние е дъсчената обшивка. Най-добре направи малко снимки на подпокривното - пода, стените, тавана, детайли от конструкцията или поне подробно ги опиши, поне с приблизителни размери.
Иначе, един примерен детайл за 160 м2 покрив, 10 х 14 м при стрехата и наклон 1:3:
1. Сваляне на старите керемиди и почистване на дъсчената обшивка.
2. Полагане на паропропусклива мембрана директно върху дъските. 2лв./м2 вкл. застъпките.
3. Монтаж на бичмета 5х5 /или 6х6/ над всяко от съществуващите ребра, като същевременно скатовете се изравняват. Приблизително 130 бр./4м на цена 4-6 лв. за брой.
4. Наковаване на нова дъсчена обшивка 2,5 см прилични дъски /320-360 лв./м3/. Около 5 м3 общо, вкл. челни дъски.
5. Монтаж на поцинковани скоби, улуци и надулучни поли - 10лв./м1, имаш около 50 м1. За тръбите - според броя водостоци и височината. Примерно 200-250 лв. за 4 казанчета и тръби от втори етаж.
6. Битумна мембрана 3 кг/м2 за 4 лв./м2 - 180 квадрата със застъпките.
7. Битумни керемиди 180 м2 с фирата и билните капаци. Има достатъчно добри за 7-8 лв./м2.
Четири пароотдушника за битумен покрив, някоя обшивка за комин, 2-3 туби бохемит, ако искаш да импрегнираш... За материали с прилично качество може да се събереш под 5000 лв. за целия покрив.
Цена за труд... не мога да знам как е по вашия край, да речем минимум 20 лв./м2 за бригада и поне 30-40% нагоре, ако поддържа офис и счетоводство.
С метални керемиди ще икономисаш половината дъсчена обшивка, не е малко пари, но ме съмнява лесно да намериш изпълнител, който не е фирма.
хмммм ...
Ще ми се да запазя старата конструкция.
Дъсчена обшивка - няма такава! Върху гредите има напречни летви и отгоре цигли!
тавана е гредоред ако има значение.
Да разбирам, че препоръчваш битумни керемиди или метални?
Аз си представях че трябва да се махнат старите керемиди, да се махнат напречните летви, да се наковат нови и да се сложат новите цигли? Или греша?
schuldiner - майстор
За керамични или бетонови керемиди трябва да усилиш конструкцията - с 5х10 или 6х12 над ребрата, пак са около 100 бр. 7,50-11 лв./брой. Фолиото вече трябва да е от по-хубавото, поне четирислойно паропропускливо, щото монтирано по ребрата да не провисва с времето - 3 - 4 лв./м2 със застъпки 15% - 550-750 лв. После летви 3х5 или 4х6 /това са горните ребра, разрязани на три/, около 500 л.м., общо за скара към 1100-1600 лв. Тая скара ако се импрегнира, ще глътне поне 3 л. импрегнант - 100 лв.
Някакви евтини керемиди, керамика примерно по 1,20 лв./бр. с ддс, с евтини аксесоари и с 15% за разкрой по билата... с клизма 3000 лв.

Дори да икономисаш усилването, а летвите оставиш на единична скара 3х4 см върху фолио за 2 лв., с керемиди за 14 лв. на квадрат плюс 200-250 бр. за разкрой по билата, плюс билни капаци без аксесоарите за сух монтаж, тройници, тук-там снегозадържащи и вентилационни керемиди, с поцинкованите улуци... няма да слезеш много под 4000 лв. А ще имаш чисто нов осакатен покрив, т.е. изпълнен не по правилата. Трудът е с несъществена разлика.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Подмяна цигли на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: