• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
KingLin - майстор
Един съвет от мен като страдащ от българската бюрокрация:
Ако си мислите, че сами да се занимавате с бумащината около един строеж е много приятно, време и средства спестяващо... ГОЛЯМА ГРЕШКА. Наемете си хора да ви е мирна главата. В тоя ред на мисли ВиК са 100 пъти по-големи педали от Енергото. Почти са на нивото на общината даже!
naster - майстор
Подкрепям. Срещу скромна месечна вноска има хора, които познават институциите и вършат работата ускорено, дори при усложнения.
Но най-важното е да има приоритети и целеустременост. За финансирането означаваше повече работа, стрес, пътуване и лишения. И това е семейно решение. Груб строеж се прави за 2-3 месеца, но е илюзия, че целият проект е бърз процес. Спестява се 5-10 години, особено ако ще купувате земя. С кредити успехът е подложен на много условности и неяснотии. И другото важно беше целеустременост. Планът се адаптира, но бъдете с ясна идея от самото начало какво искате да постигнете. Така ще можете да впишете целта си при избора на парцел: например бяхме още гаджета с жена ми, когато мечтаехме за къща. После се оженихме, роди се първото дете, купихме земя, роди се второто, започнахме да строим... но през цялото време сме искали самостоятелна, двуетажна, нискоенергийна къща с южни прозорци, около 200м2, за постоянно живеене, с достъп до градската среда; инфраструктура... и достатъчно място за семейни сбирки. Уют пред лукс, нормален пред Новобогаташки квартал...
Другото е работа с истински специалисти и Вашата ангажираност да следват плана Ви, контрол и адаптивност по пътя. Не, не съм знаел каква дограма или мазилка ще използваме, т.н.
BLUEPUPIL - майстор
2.Избор на парцел

Възможностите за избор на парцел са доста ограничени. Имотите от подобен вид в по-атрактивните места са почти напълно изчерпани. Надежда дават новоурегулираните земи, които по традиция нямат (добри) комуникации. За тях (комуникациите) ще говорим в следващата точка.
Ще се огранича само до две характеристики, при закупуването на парцел за къща, които смятам за важни:

1..Слънчевото греене и южното изложение.
В контекста на идеята за къщи с намалено потребление на енергия, слънчевата топлина и светлина е по-добре да е повечко през пролетта, есента и зимата.
Най-неблагоприятно би било югът да е откъм една от двете странични регулационни линии. Често пъти разстоянието между две съседни къщи съвпада с минимума от 2х3=6м.
По-добър е варианта, при който дъното на парцела гледа на юг. Тук отстоянията са по-големи 2х5=10м. И при условие, че повечето парцели са с малки лица за сметка на по-голямата дълбочина е възможно къщата да се дръпне на повече от 5м от дъното на парцела.
Най-доброто разположение, е когато улицата е от юг. Тогава, дори да има триетажна къща с кота корниз 10м, през улицата на самата улична регулационна линия отстоянието, което можете да си позволите обикновено е достатъчно. Сенките са най-дълги в края на есента и началото на зимата и се движат в диапазона 2Н-2.5Н. В конкретният случай това би означавало отстояние от 20-25м. При условие, че улицата е обикновено 12м, то ако дръпнете къщата навътре 8-13м решавате напълно проблема.

2..Наклонен парцел и улица
Въпроса ще го разгледаме по-подробно в точка 7.Наклонени терени. Свлачища. Подпорни стени, сега само ще посочим, че при стръмни склонове, когато улицата е перпендикулярна на наклона, парцелите под пътя, могат да предложат значително усложняване на достъпа до имота и по-скъпо фундиране за къщата.
tzetz009 - специалист
:? Като си говорите за къща-мечта да споделя и аз какво "искам" , но не мога да си го позволя .
Две години и нещо живях във Варна . Имам много роднини там . Вуйчо ми работеше като мазач и ме "хващаше" да му помагам за местенето на скелето когато мога . Няколко пъти съм Усъствал от работа заради него , но нали ми е вуйчо :) ! Един път ме закара на една триетажна вила да "събаряме" скелето .

:prayer: Последния етаж(мансарден) изцяло изпълнен със "френски" прозорци до пода в посока на ИЗТОК . Легло за два персона и пол'вина на земята по японски тертип . Собственика не обичал да се буди по часовник , а да го напича сутрин Слънцето и така да се събужда ! Свободен човек ! :prayer:

Някой може да каже , че не е кой знае какво , но мен много ме впечатли и ми се "наби" в мозъка !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
resistbody - майстор
нед мар 15, 2020 10:10 amnaster написа:
Подкрепям. Срещу скромна месечна вноска има хора, които познават институциите и вършат работата ускорено, дори при усложнения.
Но най-важното е да има приоритети и целеустременост. За финансирането означаваше повече работа, стрес, пътуване и лишения. И това е семейно решение. Груб строеж се прави за 2-3 месеца, но е илюзия, че целият проект е бърз процес. Спестява се 5-10 години, особено ако ще купувате земя. С кредити успехът е подложен на много условности и неяснотии. И другото важно беше целеустременост. Планът се адаптира, но бъдете с ясна идея от самото начало какво искате да постигнете. Така ще можете да впишете целта си при избора на парцел: например бяхме още гаджета с жена ми, когато мечтаехме за къща. После се оженихме, роди се първото дете, купихме земя, роди се второто, започнахме да строим... но през цялото време сме искали самостоятелна, двуетажна, нискоенергийна къща с южни прозорци, около 200м2, за постоянно живеене, с достъп до градската среда; инфраструктура... и достатъчно място за семейни сбирки. Уют пред лукс, нормален пред Новобогаташки квартал...
Другото е работа с истински специалисти и Вашата ангажираност да следват плана Ви, контрол и адаптивност по пътя. Не, не съм знаел каква дограма или мазилка ще използваме, т.н.
хах нямаш на представа колко неща съвпадат с твоето мнение(жена/деца, периоди..).. аз парцелът бях го харесал преди години само чаках момента... купих парцелът срещу сегашния ми дом... живея на последната улица посока юг, сега новия парцел е последния южен в регулация, взех и нивата след него, а като се сетим и следващата нива след него... още не съм почнал да строя.. особено след последното ми посещение в една смарт пасивна къща в строеж и всичко ми стана каша и хиляди нови идеи...
нед мар 15, 2020 9:55 pmBLUEPUPIL написа:
2.Избор на парцел

Възможностите за избор на парцел са доста ограничени. Имотите от подобен вид в по-атрактивните места са почти напълно изчерпани. Надежда дават новоурегулираните земи, които по традиция нямат (добри) комуникации. За тях (комуникациите) ще говорим в следващата точка.
Ще се огранича само до две характеристики, при закупуването на парцел за къща, които смятам за важни:

1..Слънчевото греене и южното изложение.
В контекста на идеята за къщи с намалено потребление на енергия, слънчевата топлина и светлина е по-добре да е повечко през пролетта, есента и зимата.
Най-неблагоприятно би било югът да е откъм една от двете странични регулационни линии. Често пъти разстоянието между две съседни къщи съвпада с минимума от 2х3=6м.
По-добър е варианта, при който дъното на парцела гледа на юг. Тук отстоянията са по-големи 2х5=10м. И при условие, че повечето парцели са с малки лица за сметка на по-голямата дълбочина е възможно къщата да се дръпне на повече от 5м от дъното на парцела.
Най-доброто разположение, е когато улицата е от юг. Тогава, дори да има триетажна къща с кота корниз 10м, през улицата на самата улична регулационна линия отстоянието, което можете да си позволите обикновено е достатъчно. Сенките са най-дълги в края на есента и началото на зимата и се движат в диапазона 2Н-2.5Н. В конкретният случай това би означавало отстояние от 20-25м. При условие, че улицата е обикновено 12м, то ако дръпнете къщата навътре 8-13м решавате напълно проблема.
За южното изложение и големите прозорци пак навлизаме за нискоенергийните и пасивни къщи
Има фактор пасивно соларно отопление и засенчване, печалби през зимния период и т.н.
Ето един лесен калкулатор, колко е верен не зная, според мен има грешка в 2-3 карета от таблицата https://susdesign.com/overhang/index.php
Друг добър способ за засенчване е асмалъка... лятото сянка, зимата пръчки ;)
Lisko - майстор
Не знам дали ще се съгласите, но западняците имат следната мъдрост. (която впрочем е толкова популярна че гaрантирано всеки я знае).
Кои са трите най-важни неща за една къща.

1. Location
2. Location
3. Location

-- Обзавеждането може да си смениш. Стените може да си преместиш (ако говорим за дървена къща де), но съседите не може да си смениш.
-- Освен съседите има и ред други неща свързани с положението:
-- Колко ти е близо до работа, на тебе, на жената
-- Колко е близо до други важни места (магазини, болници, автобусни спирки, училища ... всеки да си попълни неговите приоритети).
-- Има ли наблизо постоянен източник на шум (голяма улица или нещо друго). Това се проверява като се отиде в работен и почивен ден, в различни часове на денонощието (аз го правих на поне 6 къщи които оглеждахме за купуване).
-- Има ли вероятност да настъпят някакви неблагоприятни промени в района (да прекарат магистрала, да построят ресторант или нещо друго шумно (добре айде - по всяка вероятност ресторант ще е незаконно, но не пречи да се замислим в по-широк план).
-- Има ли вероятност или наличност на някакви природни опасности в района - свлачища, наводнения, лавини, дори комари. При нас например и цунами.
-- Полезно е направо да се завърже лаф със съседите. Хем ще ги видите какви хора са, хем може да ви кажат нещо важно (може и да ви излъжат ако по някакви причини имат сметка парцела да се продаде по-бързо (или пък въобще да не се строи за да не им се развали рахатлъка). Но дали лъжат няма да е толко трудно да се разбере ако се съпостави информацията от различните съседи.

По въпроса за финансирането
-- Едно популярно правило е - ако е на изплащане - да можеш да си позволиш да даваш до 30% от семейния бюджет в месечни вноски. Не претендирам че за България трябва да е толкова числото, но все нещо трябва да е. Намерете го и го имайте наум. Ако местоположението е много, много хубаво, това правило може леко да се извие нагоре (освен това всеки човек очаква през годините заплатата му да расте по-бързо от инфлацията).

Да не ме изкарат некоректен, но към опасностите има и тази с наличието на по-крадливи сънародници в околностите.
BLUEPUPIL - майстор
нед мар 15, 2020 11:27 pmresistbody написа:
още не съм почнал да строя.. особено след последното ми посещение в === и всичко ми стана каша и хиляди нови идеи...
Нека идеите, мечтите и целите винаги да надвишават възможностите им за реализация. Така няма да изпаднем в неприятната ситуация, да няма какво повече да правим по двора и по къщата. Удоволствието е в процеса на безкрайното доизкусуряване и донатаманявамне.
schuldiner - майстор
пон мар 16, 2020 4:28 pmBLUEPUPIL написа:
Нека идеите, мечтите и целите винаги да надвишават възможностите им за реализация. Така няма да изпаднем в неприятната ситуация, да няма какво повече да правим по двора и по къщата. Удоволствието е в процеса на безкрайното доизкусуряване и донатаманявамне.
Нещо подозрително романтично го даваш за инженер! Строителството е много консервативен занаят, на новото се гледа с подозрение, а идеите, мечтите и високите цели са стръв на търговците, брокерите и другите хиени в бранша. И, честно, не е удоволствие вечно нещо да доизкусуряваш.

ПП Абе вие нямате ли си лоби? КСБ не барат до 100 м2 - ами предложете пък вие да са с типов проект от книжарницата, като едно време. А?
BLUEPUPIL - майстор
Не си съвсем прав!

Много хора от форума биха казали, че ако имаха възможност, теоретично да се върнат в началото на градежа, биха направили някой от нещата малко по-иначе. Или пък при свършен факт да модифицират вече направеното, ако е възможно (на приемлива цена).

За романтиката и консерватизма (има и други подходящи, думи отнесени към строителството)- По-романтична тръпка от това, да вкараш в къщата си свои идеи, вдъхновени и почерпени от различни източници, надали ще намериш под това слънце.

Например на мен ми се върти в главата, да сложа в моето скромно къще, нещо което видях преди няколко години и не ми дава мира. Две непрекъснати ст. бет. греди, подпрени на по няколко колони. По един брой от тези колони, имащи възлово интериорно местоположение, не са ст. бетонни, а са стоманени в стил Isambard Kingdom Brunel.

Нищо не ни пречи да черпим идеи и да се вдъхновяваме, мотивиращо. Консерватизма, както спомена си е незаменим при основните конструктивни въпроси. И все пак има мегдан за маневри, въпреки нуждата от консерватизъм, (както вика бай ти Ганя) ние не сме „консерви“.



Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (105.14 KиБ) Видяна 1540 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (107.79 KиБ) Видяна 1540 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
5.jpg
radius - майстор
Май ще трябва да емигрираш, за да си построиш къщата-мечта. Не само заради парите.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "ПРОЕКТ ЗА СЪДЪРЖАНИЕ НА ТЕМА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: