Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
MamaMy - майстор
съб авг 12, 2023 9:19 pmGrozdev написа:
Аз, (който съм на 250км от там) успях за 30мин да намеря домашна сливова в региона,
Значи е лесно.... :)
Ти пък се изказа :lol:
Това все едно да се похвалиш със винкел в Перник :rolleyes:
Grozdev - специалист
нед авг 13, 2023 12:24 amMamaMy написа:
съб авг 12, 2023 9:19 pmGrozdev написа:
Аз, (който съм на 250км от там) успях за 30мин да намеря домашна сливова в региона,
Значи е лесно.... :)
Ти пък се изказа :lol:
Това все едно да се похвалиш със винкел в Перник :rolleyes:

Ще ти се ама ЦЪ...!
Нито винкел ще намериш у
Перник,,
А троянската сливова у Троян,,,
Е почти мит, от миналото....
Нито сливи даже....
.
:tonqe:
MamaMy - майстор
Интересно! Аз до преди 3-4 години редовно ходех на 15.08 и винаги е имало голямо предлагане. Ако вече няма значи си я стискат за себе си. За сливи не съм се интересувал тъй като където живея има голяма сливова градина и всяка година местните продават като започне офанзивата.
rexxar_tm - помощник
Не съм с намерение да реставрирам, искам да възстановя някои неща по възможност и да постигна практичност с нормални удобства (кухня, спални, нормална баня/тоалетна и място на сафалък където да си наказвам черния дроб). Не съм с идеята, че трябва да стане за 1-2 години, все още не съм тръгна да живея фулл тайм на такова място. В летните месеци ще отмарям на хладно като за начало...

Та какъв е плана за момента.
След 2 дневно търсене на водомера най после го ИЗКОПАХ :D Ще имам вода тея дни, но ще махна старите тръби, че са рискови и ще навържа полипропиленови колкото за старт.
Оголване на къщата от вътре (един вид проверка за изненади преди да почна покрива). Като казвам оголване - сваляне на тапети проблемна мазилка където има, махане на окачения таван(шперплат :D) и махане на подовата настилка на една от стаите (другите са със здрави дюшемета, но са боядисани :( )
Покрив - Махане на тиклите. Някой, който ще ги купи и отнесе директно. Даже имам оферта от местен, но е под средното ниво за което чувам, че се купуват. Скара, мембрана и редене на нови керемиди (Аз с помощ от приятел, който знае това онова за покривите)
Всички видими греди от мазето до покрива - почистване и третиране с импралит 2-3 пъти.

Това ако стане до края на годината супер (ама надали).

М/у временно плевнята ще я мисля какво как.... най разумното е бетон, обмислям да махна всичко до гредореда и после плоча върху него и 2-ри етаж. Бях питал някой за идея как се изолира бетона от гредите за да не гният?
Ето снимки от пред и долу. Където се вижда просвета над каманите, там е изгнилото от външната страна.

Изображение
Изображение
Изображение


Имаше мнение, че хората купуват и после питат. Така е, но фактори много. В моя случай цената и отсъствието на роми в селото са фактор. Също така си доведох хора за съвет преди да купя, но гледахме само къщата, защото плевнята не беше на дневен ред тогава. Е да ама бобулечката в главата всеки си я има и по някога почва да бръмчи когато най не искаш :D

Относно сливовата... сам си я правя, така че едно гайле по малко :D
stefanjor - специалист
пон авг 14, 2023 10:23 amrexxar_tm написа:
Покрив - Махане на тиклите... Скара, мембрана и редене на нови керемиди...
Понеже съм пред подобна дилема- как да ремонтирам един покрив с тикли...
Казаха ми, че като се махнат тиклите и конструкцията олекне, започва едно повдигане и деформиране на старите греди, така че ако се слагат керемиди ще трябва да се прави и нова конструкция.
Проучвал ли си го тоз момент или по принци с махането на тиклите си планувал и нова конструкция за покрива?
Grozdev - специалист
пон авг 14, 2023 11:01 amstefanjor написа:
пон авг 14, 2023 10:23 amrexxar_tm написа:
Покрив - Махане на тиклите... Скара, мембрана и редене на нови керемиди...
Казаха ми, че като се махнат тиклите и конструкцията олекне, започва едно повдигане и деформиране на старите греди, така че ако се слагат керемиди ще трябва да се прави и нова
Правилно са ти казали.
Като махнеш тази тежест а тя не малко,,ще се се по изкривят в обратна посока на Гравиацията. :)
ЗА нови керемиди нова конструкция.!
Старите столици, попове, макази, Ако са от правилния "(дъбов") Материал и не е текло много години,, може се изчистят и импрегнират на ново.
Иначе и те със нови..
Съобразявайте отвори за
Комини или отдушници
Ако се правят нови разпределени на стаите.!
От опит.
:yawinkle:
Grozdev - специалист
Малко фото
Преди и
След.
:yawinkle:
Прикачен файл:
IMG-20230327-WA0002.jpg
Прикачен файл:
IMG-20220718-WA0005.jpg
Прикачен файл:
IMG-20230109-WA0011.jpg
[attachment
Прикачен файл:
IMG-20230711-WA0007.jpg
[attachment
[attachment

Нещо не ми дава да кача още..
Може по на там
Но това беше точно такава
ПЛЕТАРКА" С добитък някога на приземния дам от каменни основи ..!
Сега има всички Удобства"
Никой не мръзне зимата
А и няма нужда от климатици
Сега.
П п.
И също Няма
Стиропор, фибран,, вата, лепила
И всякви сложни "НОВИ" системи.
Изключение на новите "удобства
=бани, плочки, кухни и всичко което има сега нов дом ,,
Останалото е слама, глина, вар, дърво (много),,
И съпътстващи инертни материали.
Когато има критерия
С бюджетен вариант,,
Следва =много труд, също
мерак и яснота Кое и как.!
И всичко става накрая.
Въпрос на гледна точка.

Даже и дървените решетки на
Чардака са старите (100 г.)
Но обновени..
Последна промяна от Grozdev на пон авг 14, 2023 10:36 pm, променено общо 1 път.
Grozdev - специалист
Е успях да кача още няколко..
В готов вид.
Имама много през етапите
Но няма нужда.,,мисля.
А и на ЖИВО " Е друго.
:yawinkle:

attachment=0]IMG-20230319-WA0000.jpg[/attachment]
Прикачен файл:
IMG-20230214-WA0003.jpg
IMG-20230214-WA0003.jpg (96.26 KиБ) Видяна 415 пъти
Прикачен файл:
IMG-20230106-WA0000.jpg
Прикачен файл:
IMG-20230108-WA0000.jpg
Прикачен файл:
IMG-20230210-WA0000.jpg

Прикачен файл

IMG-20230319-WA0000.jpg
MamaMy - майстор
За мен това е кич. Много пари, малко вкус. За практичност не мога да коментирам по снимки. Нищо обаче не ме учудва. По Дискавъри съм гледал от какви кенефи правят ресторанти. Поне гладни няма да умрат :wink: .
Прекаления стремеж и залитане по ЕКО-то е болестно състояние. Зелената идея отдавна се е изродила и е станала хранилка за разни измамници. Ако знаеш колко е хубаво в пещера да се живее... :lol:

Тема "Новата ми стара плетарка. Въпроси за възстановяване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: