• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
brum - майстор
Инженера дето е проектирал конструкцията каза, че може да има провисване с времето. Но каза, че няма да е повече от 3 до 5 милиметра. Пък му имам вяра, щото цял живот това е работил. А и ми е баща.

Това което предложи е да изчакам година-две и после да правя замазката ако ме притеснява провисване на плочата. Звучи разумно. Пък и после може да има средства за по-добро изпълнение. Ще оставим луфт под вратата и ще остане на гола плоча за сега.

Остава притеснението дали ще има много щети върху плочата за това време от спиране на мокри автомобили зимно време отгоре. Но като гледам на единият от съседите плочата дето е на 10 години - ми не се виждат щети по бетона.
nikolov333 - майстор
Зависи от марката на бетона и дали са го"черпили"с водица преди наливането. При мен В30 с добавка за водоплътност на Сика, наливан на 17 .11.2020г. за горната плоча, все още няма напукване никъде. Конструкцията се е слегнала горе-долу за две зими..
resistbody - майстор
ср фев 23, 2022 7:24 pmbrum написа:
Остава притеснението дали ще има много щети върху плочата за това време от спиране на мокри автомобили зимно време отгоре. Но като гледам на единият от съседите плочата дето е на 10 години - ми не се виждат щети по бетона.
Нищо му няма, да не мислиш че на старите гаражи плочите дето са бъркани на ръка с баластра и цимент текат като лейки... гаража(работилницата) ми е 20 години по-стар от мене и не тече.. а вали директно отгоре.. даже мазилката по тавана няма забележки от влага... проблем ми е капилярната повече...
До скоро като нямахме площ за складиране на боклуци е товарена тая плоча тонове(масово при нас се ползват плочите на гаражите за боклуци).. притеснявате се за глупости, като и Николов с Б30 и водоплътност на плочата, дето ще има чатия отгоре.. Провисване забрави, желязото според днешните норми е в пъти повече от едното време.. и е рифел не гладко..

Ще ти снимам замазка(цимент и пясък) може би 1-2см върху тротоарни плочки... доста години си спирахме колите върху тротоара докато не взеха да пишат фишове..
nikolov333 - майстор
Оп. Сбъркал съм. Водоплътноста ми е до колоните. Плочата е с пластификатор.. Капилярна влага нямам. Сега обмислям да го правя ли равен покрива и да нареждам панели.
brum - майстор
Соларни панели ли? Че при тях се търси един ъгъл от 40 градуса за да са максимално ефективни, а покрив над гараж с 40 градуса наклон ще е леко странно.

При мен е на 18 градуса покрива. И панелите за сега мисля да се монтирал с леко повдигане за да дойдат на 20-22 градуса. Ще са тъкмо перпендикулярни на слънцето като е най-високо и ще са далеч от оптимални когато слънцето е ниско, но с този покрив дето имам такива са възможностите.

Има изисквания до колкото разбрах панелите да не прехвърлят билото на покрива. Та трябва внимателно да се подходи към дизайна на покрива ако ще е за фотоволтаици. Хем да покрие строителните норми, хем да даде максимална площ и оптимален наклон за панелите. И е хубаво това да се случи преди да има проект за покрива. Аз поне на времето (като проектирахме) тази работа хич не я бях мислил...
nikolov333 - майстор
И аз не бях ама като гледам накъде духа вятъра.. Мисля за монтаж на фотоволтаиците върху равен покрив, понеже при мен нямам чисти посоки. Скатовете ми са на 17гр.по проект и са на югоизток и югозапад. Отделно цените на материалите полудяха и за сега спирам всичко..
brum - майстор
Панелите все още са си на старите пари. Инверторите като гледах преди седмица не са скочили (SMA, growatt). Монтажните елементи не знам дали са скочили. Там не съм гледал преди, но имаше една седмица драма с изпълнението на поръчката.

Това което чух от хора дето се занимават с монтажи на такива беше, че до средата на годината са планирали работата и записват за след това.

Вчера пък един познат ми звънна и вика - слушай ся, страшна схема, ще сложа 4 панела по 450 вата на бойлера без контролер и ще грея вода. Малко сметки показаха, че това ще работи прилично при силно слънце и ужасно при слабо. Ама чакаме да се потвърдят сметките и евентуално ще се търси MPPT контролер за резистивен товар.
шоп - майстор
съб мар 12, 2022 8:00 ambrum написа:
Ама чакаме да се потвърдят сметките и евентуално ще се търси MPPT контролер за резистивен товар.
Интел Поморие имат точно такъв МРРТ контролер.
brum - майстор
Тъй, след една година мислене и нулев прогрес с пода на гаража стигнах до следният подход.

1) Почистване, обезпрашаване, евентуално минаване и с телена четка за да се свали всякакви натрупани с времето неща по бетона.
2) Грундиране с нещо което да осигури добър контакт.
3) Здрава замазка с пясък и цимент в отношение 1 цимент : 2.5 пясък. Добавки на подобрители и евентуално на фибри. В най-тънките участъци около 2.5-3см, в най-дебелите около 7-8см.
4) След замазката - някакъв заздравяващ дълбоко проникващ грунд (трябва да осигури адхезия на следващият слой).
5) Епоксидно покритие с разумна дебелина. Смесено с кварцов пясък на първи слой и без кварцов пясък на втори слой.


Епоксидният слой ми дойде като идея от тази тема. Ще гледам как се държи евтиният им епоксиден под на водна основа през зимата и пролетта. Ако е добре - вземам такова на основа на разредител и минавам пода на гаража с него като финишно покритие.

Ако някой има критики към този подход да споделя. Имам цяла зима и пролет да го осмисля :) .
radius - майстор
Замазката не трябва да е толкова тънка, ако отиваш на такива дебелини (под 5см), е по-скоро за мозайка.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Евтин вариант за под на външен гараж?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: