• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 23
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
torbalan - Дървен философ
нед авг 27, 2023 3:40 pmLazarGanev написа:
... Твоята пропорция 1:3 не е ясно какво значи, отношение на кои 2 количества?
1:3 е когато се бърка с чакъл (тоест смес от пясък и камъни)
1 част цимент и 3 части чакъл.

Не държа, че съм прав, но при мен добре се получава. :)

Тегловните съотношения са хубаво нещо, но на практика, като се бърка бетон, най-често се мери с лопати и колички. :)
нед авг 27, 2023 8:43 pmtorbalan написа:
нед авг 27, 2023 3:40 pmLazarGanev написа:
... Твоята пропорция 1:3 не е ясно какво значи, отношение на кои 2 количества?
1:3 е когато се бърка с чакъл (тоест смес от пясък и камъни)
1 част цимент и 3 части чакъл.

Не държа, че съм прав, но при мен добре се получава. :)

Тегловните съотношения са хубаво нещо, но на практика, като се бърка бетон, най-често се мери с лопати и колички. :)
Чеки да го копна, че ми е ценно.

- Малко, зелено, камъни яде- що е то?
torbalan - Дървен философ
нед авг 27, 2023 8:52 pmТрифон П.Трифонов написа:
...
- Малко, зелено, камъни яде- що е то?
Малък зелен каменояд. :)
Какво друго да е?
torbalan - Дървен философ
нед авг 27, 2023 9:07 pmТрифон П.Трифонов написа:
А който яде пясък?
Малък зелен пясъкояд. :)
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон авг 28, 2023 5:50 am, променено общо 1 път.
Grozdev - специалист
Хи хи то станало панаир тука...
:-D. Ало ало.
Страна работа,,
Трябва се забърква НЕЩО
В ОБЕМ ,, Кубик в случая..!
А трябва се мери в кг.. !!
Вместо това пак в обем=
(лопати, колички, кофи,
Кофички от кисело мляко и т н.т)
И става сложно.. :?
Е все пак има и розтеглени фасовки..!
Това че има ( обемни и специфични тегла на всеки материяЛ,,,?),, НЕ Е ВАЖНО! :roll:
Човека няма да строи хотел на морето май.
Квото и да забърква с пясък и фракция,, (само да не е морски
Пясъка!!) ,, и пропорция
1 към Девня ,, ПАК ще стегне.
И няма РАЗБИВАНЕ.
:-D,,
Ся, ако У проекта пише
Клас на Якост( В=35прим.)
Е друга бира.
Ама Тва са подробности.
На кой му дреме. :lol:
preslav - майстор
Премахнато мнение.
Последна промяна от preslav на пон авг 28, 2023 7:51 am, променено общо 1 път.
preslav - майстор
Благодарско на всички включили се - ясно е, че почти никой не може да си представи конкретната обстановка. Трифон е виждал картинката, но се забравя, то и аз докато не ми опря яйцето не бях се заглеждал в детайли кое и къде може да се разтовари, после да се прибере и складира.
Искам да внеса малко яснота по отношение на целта на мероприятието и защо искам да го направя веднъж и повече да не се занимавам с гимнастики - то затова и толкова подробности по качеството на бетона и т.н.
Къщата е на 2 етажа + подпокривно (вехтошарник). Някога си, преди 25-30 г. дядката е започнал с така наречения градеж, явно е имало и съветници, но е имало и нямане на материали (пари има, дървен материал йок, Топливо с редене на опашки и записване и т.н. простотии). Теренът е под наклон и основно пясък, терасирано е незнайно кога и от кого с камъни без спойка помежду им. Цялата задна стена на първия етаж е вкопана и е правена поетапно от буто бетон - личи си, че цимента не е икономисван. Предната страна на първия етаж и част от страниците са на нивото на терена - няма колони, няма армировка, най-вероятно, но не 100% сигурно всичко е с тухли единички, които са купувани при събарянето на стари къщи. Следва плоча - нямам идея кой и как е смятал армировката, но няма провисвания и напуквания. Накратко (защото там не ми е важно) вторият етаж е тухли без колони, отново плоча, надзид за подпокривното, двускатен покрив.
Проблемът, който трябва да реша е в единия преден ъгъл на къщата (приземен етаж) - зидарията е започнала да потъва и са се получили 2 различни по големина, почти хоризонтални фуги. По спомени фугите съм ги виждал и преди 10-15 години, но ми се струва, че продължават да се отварят - искам да спра това отваряне. Дядката не е сред живите, бабата колко да знае, но спомените и са, че там основата не е много дълбока (колко не е дълбока, педя, две, 50-60 см. - няма яснота). Конструктор ме посъветва да разкопая покрай едната страна на ъгъла на къщата, 60 см. дълбочина, без да подкопавам основата. В съществуващата основа, дано е някакъв бетон, да пробия отвори през 30-35 см., ако може на два реда шахматно, в отворите да набия арматура №14 (15-20 см. в съществуващата основа и 35-40 см. да стърчат в изкопа). После с арматура №10 (надлъжно на изкопа), обхваната от Ф6 мм. да се вържа за №14 т.е. №14 и №10 арматурите са перпендикулярни една на друга. Образно казано в изкопа ще има греда 30-40 см. Х 60 см. Х 100-120 см. Гредата ще е от 8 пръта №10, обвързани с Ф6-ца, а арматурата №14 ще е връзката между съществуващата основа и гредата. Същата манджа е ще е на другата страна на ъгъла, само там гредата ще е 200-220 см. дълга. Двете греди ще са свързани помежду си отново с №14 шишове или при леенето на втората греда предварително ще вкарам в първата №10 на втората греда.
Препоръките са за добавяне на фибри и химия за водоплътност, по възможност и пластификатор.
Гимнастиката на пръв поглед не е особено сложна, но за мен си е предизвикателство защото блокирам достъпа до къщата - покрай този ъгъл е единствената пътека за първия и втория етаж, може да се мине и през градината, но е хендек.
Толкова за отговорността на мероприятието - сега за материалите. Трябваше ми информация за килограми защото ще купувам в килограми, а ще смесвам в литри. По интернетски цени пасъка и чакъла в торби по 25 кг. е 5-5.5 лв. за торба - 1 тон са 40 торби т.е. към 200 лв. насипно същият тон е 47-50 лв. Подобно е за филца, само че там ще е Х 2. Циментът е ясен 20 торби по 25 кг. за да остане, а не да не стигне. До тук с цените и примамливостта на торбите.
Та първо ще дойде 1 тон пясък, който ще се изсипе на шкарпа в началото на пътеката, после лопата по лопата, количка по количка (вчера и направих основен ремонт), тонът ще отиде на 70-80 м. на друга площадка. По същата схема на шкарпа (след като е освободен от пясъка) ще се изсипят 2 тона филц, ама филца вече няма къде да се премества, евентуално една малка част ще се смести до пясъка. Циментът е ясен - 10 курса с Ферарито, пак някъде около пясъка, под найлон, на скара. Ако на някой все още не му се е повдигнало, започва изкопа и пясъка от него също трябва някъде да се складира, а после няма всичкия да се върне.
Дойдох до пропорциите за нещо подобно на С20/25 - 2 кофи пясък, 4 кофи чакъл, 1.5 кофи цимент + кофа и малко вода (оригиналната рецепта е вода - 0.25 куб, пясък 0.39 куб, филц 0.79 куб, цимент 0.28 куб (405 кг.), пропорции В:П:Ч:Ц = 1.47:2.22:4.60:1.60). Кофите са 10-12 л. - надявам се всичко това да се хване в 140 л. бъркачка, която между другото е купена специално за целта т.е. въпросът не е в тънкажни сметки за пясъци, чакъли и т.н. а как най-елегантно и без лупинзи да се случат нещата. Твърде много са "Х" около съществуващата основа, че да си позволя да изровя и да не залея за 1 ден поне първата греда. С втората греда мога да си позволя повече мотане, но пак остава въпроса с освобождаването на прохода.
Съзнавам, че досадих с писанията си, но може и на някого да му е от полза утъпканата пътека.
За съфорумеца, който си предложи услигите ще има осигурена и нощувка.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Снимка ако имаше, нямаше да се обясняваш толкоз.
В Къщата ще се живее ли докато се забавлаваш на пясъчника?
Все още не виждам драмата здрави хора да преминават през купчина пясък и филц
Ако ще ги смесваш, поръчай си ги наведнъж + торбите цимент отгоре и вземи няколко бири и няколко приятеля. Имаш приятели, нали
Честно да си пиша, загубих интерес към темата, докато, при наличие на бетонобъркачка, настояваше да купуваш готово сухо забъркано. Малкото ми русо мозъче все още не може да осмисли ползата. За мен, готовото просто го мяташ в дупката, забиваш отгоре кола и поливаш. За нищо друго не му виждам ползата
Пожелавам ти здрав гръб и успех!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 23

Тема "Сух бетон в торби по 25 кг." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: