• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Моите оцеляха, анкерирани за дървената конструкция на..........покрива.
Здравейте!
Макар и профилът ми да изглежда нов, следя с голям интерес форумът от години, та за представянето ми толкова.
Бих искал да изкажа дълбокото си уважение и почит към господин BLUEPUPIL!
Някой може и да не го харесва, но определено присъствието му, в коя да е тема, вдига драстично нивото на експертност. За мен лично, той е вдъхновение!
По темата: отново с благодарности за повдигане на този въпрос.
Според мен, именно керемидените покриви са най-неблагоприятни при силни ветрове. Безкрайността на фугите в покритието е в основата за последващата драма с литнали керемиди. Дървени греди, обшивки и керемиди - освен топла визия, не буди у мен особена сигурност. Сега ще кажете "ей го на поредният фен на Ст.бетон-железарията" и ще бъдете абсолютно прави.
Не е коректно да се сравнява обикновен ламаринен покрив, изпълнен с винтове за директен монтаж и керемиден, изпълнен по новите стандарти. Какво се сравнява, барака за инвентар с къща?
Темата ме замисли в насока укрепване на стрехите, което ще реализирам, все пак ще го правя за себе си.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед ное 12, 2023 10:51 amhidrazin написа:
...
А последни такъв проект който гледах беше смятан за ветрове 140 km/h
Но далеч не всички са смятани при толкова, ако въобще са смятани - за малките централки вече не се иска проект а само конструктивно становище...
...
Всеки има глава на раменете си. Или няма
Не-искането на проект облекчава документация и джоб. Нехайство и недалновидност и предоверяване са друга бира
schuldiner - майстор
@hidrazin
Точно за това говоря. "Нормалните" за нашите земи бурни ветрове не са кой-знае какво. Турските керемиди като цяло са тежък покрив, но поотделно най-лесно се разпиляват. Щом си стоят десетки години, значи просто не са виждали вятър :) На практика къщите отпреди Войната нямат пояс и закотвяне към зида. В много редки случаи превързват столицата с тел към греда на два-три реда под зида. А още по-старите нямат и много гвоздеи - тук-там ръчно ковани... А клещите си работят както срещу огъване /надолу/, така и срещу надигане на стрехата. Дори без да са ковани, но също само в известни граници, не много високи...
За фотоволтаиците някак не ми е тъжно :-D Но определено ми е интересно какви изпитания се правят.
Нали се сещаш, колите ги проектират топ-инженери, ама накрая въздушният тунел е.ава ма.ата на изчисленията :-D
На тези като гледам са литнали панелите, а конструкцията си е ок. Може да им е дошло време за подмяна и чорбаджията да е олабил скобите, че от застраховката лесно да си монтира нови :-D


@Dran
Бараката за инвентар също трябва да е изпълнена по правилата. Миналата година вятърът отнесе преносимата тоалетна на съседния обект :-D Едва ли им е станало приятно. После как я бяха застопорили... Та въпросът не е бетон и стомана срещу дърво или керемиди срещу метални листи, а правилно-неправилно.
В строителството има много строги правила, които все пак позволяват огромна свобода за творчество. Да се нарушават правилата винаги е признак на глупост и алчност.
hidrazin - майстор
нед ное 12, 2023 11:49 amschuldiner написа:
Но определено ми е интересно какви изпитания се правят.
Прикачен файл:
222.JPG

нед ное 12, 2023 11:49 amschuldiner написа:
На тези като гледам са литнали панелите, а конструкцията си е ок.
На тези да, ама не е правило.

Прикачен файл:
232.jpg

:partyman:
schuldiner - майстор
Мерси, ама не виждам 10 какво. То ясно де.
Из нета има доста калкулатори, а дори и платени услуги за изчисляване на такива полета. Тия, дето ги насаждат без елементарен проект са идиоти.
Аз съм гледал крайни стойности и не съвсем точни изчисления - за моята работа ме интересува порядъкът.
Например при 30 градуса наклон и вятър със скорост 180 км/ч, ветровото усилие и накъде около 200 кг/м2. Това при отворен скат - все едно панелите да ги духа от север. С подходящи брой и размер крепежи всичко е в норма. Но! Огромен проблем са вибрациите. Т.е. покривното покритие, фотоволтаичните панели, а също и конструкциите трябва да са "нееластични".
hidrazin - майстор
пон ное 13, 2023 9:58 amschuldiner написа:
Тия, дето ги насаждат без елементарен проект са идиоти.
Напълно съгласен. Още повече когато нямат никакъв опит и не "усещат" нещата.
Ей ся скоро след бурята на един умник му се разкърти покрива но се отърва със сравнително малко счупени соларни панели но пък му накъса яко кабелите.
Покрив от LT ламарина. Панелите монтирани на алуминиеви профили.
Да ама алуминиевите профили ги фанал с попнитове за LT ламарината която пък хваната за столиците колкото за Бог да прости.
Досвидяло му да вземе читав крепеж и да хване профилите направо за столиците - крепежа му излизал по цели 50 стинки за брой... :-D
пон ное 13, 2023 9:58 amschuldiner написа:
С подходящи брой и размер крепежи всичко е в норма. Но! Огромен проблем са вибрациите. Т.е. покривното покритие, фотоволтаичните панели, а също и конструкциите трябва да са "нееластични".
Въобще си нямам идея дали конструкцията трябва да е еластична или не. Не ми е работа и не съм го учил. Това дето знам е от обща култура и не бих спорил.
Гледам че в сметките са правени изчисления за различни натоварвания - собствено тегло, тегло от сняг, налягане от вятър, засмукване от вятър, сеизмично натоварване, еквивалентни натоварвания от собствени трептения в интервала 1-4,78 Hz ...

Прикачен файл:
444.png

:partyman:
schuldiner - майстор
Собствени трептения под 1 Нz може да се приеме за кораво. Категорично всяка конструкция трябва да е корава, а ако елементите й са еластични - това би било супер. Аз го ядох с фабрична ъглова шина 4 мм за керамичен покрив. Захванали я за най-високия отвор за да отдалечат панела от покрива да не прегрява, ама вибрациите бяха много, щото това нещо се гъне от нищо. За една зима напукани керемиди и изместена конструкция на солара с 2-3 см. Фиксирах "крилата" с ВиК перфорирана лента към покрива - само 4 винта - и нещата се успокоиха.

ПП Аз гледам щатски сайтове с пределна скорост 115 mph с надморска височина до 500 м. Изцяло покрива района на Варна. Ако заложиш допълнителни обтяжки на панелите към основата, ще оскъпиш с невероятните 1 лв./брой и ще покриеш дори техните изисквания /почти 180 км/ч/. Ама това не мога да го обясня на някой, дето му се свидят 50 ст. за винтове.
Това как са укрепени колците си е отделно... И просто съм сигурен, че вертикално не е най-добрата им позиция, ама с инвеститорите не се спори :)
hidrazin - майстор
вт ное 14, 2023 1:55 amschuldiner написа:
Това как са укрепени колците си е отделно... И просто съм сигурен, че вертикално не е най-добрата им позиция, ама с инвеститорите не се спори :)
? Предлагаш да са с някакъв ъгъл спрямо хоризонталата ли?
:partyman:
BLUEPUPIL - майстор
съб ное 11, 2023 10:50 pmhidrazin написа:
P.S. Благодаря че спря да списваш в електричарските теми дето си тотален профан...
Не съм спрял. Няма на кого да оставя форума.
Нямам доверие на хора, които работят с
тънки и къси жички, усукани с клещи,
в миниатюрни PVC (горими)кутийки, „закопани“ под мазилката.
Въпросът е екзистенциален, могат ли
брутализирани индивиди с един чувал
ел. липси да реализират качествена ел. инсталация (с лесна поддръжка)?
:lol:


нед ное 12, 2023 10:51 amhidrazin написа:
нед ное 12, 2023 7:59 amschuldiner написа:
То какъвто и да е покривът, анкерирането/закотвянето винаги е с Джилязу, ...

Прикачен файл:
QW.jpg


И тези ли се анкерират с дЖилязУ ? :-D


И затова: :wink:


Прикачен файл:
QW.jpeg
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Литнали покриви" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: