Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
zhristov - напреднал
Здравейте. Ползвайки търсачката, изчетох къде какво ме интересуваше и касаеше малко или много покриви. И все пак не успях да си отговоря на всички въпроси и затова, отварям тази тема. Освен въпроси, в нея ще има и мои разсъждения, констатации и виждания, които подлагам на тест като ги публикувам и, естествено, приемам коментари, съвети, насоки.

Покривът е обитаем. Има си около 70см надзид с пояс, четирискатен (грубо казано) с два наклона: от билото започва с 1:3 наклон, после на около метър от стените, продължава с 1:1 наклон. Към Юг има само 1:3 наклон, тъй като там се прави нещо като прозорец и тераска. Изток и Запад имат по една капандура, която по-добре се вижда от снимката с изглед от северо-изток.

Проектът е изчисляван за битумни керемиди: попове 14/14 и 16/16, столици: 16/14 и 14/12, ребрата са 12/8.

И оттук нататък започват въпросите:

1. Започвайки отвътре навън: дървена ламперия или гипсокартон или нещо друго - това ще е видимата за обитателите част на покрива (те ще се наслаждават и на няколкото попа, които няма как да бъдат скрити в стените, естествено ще се виждат и столиците (билото е 2.90 някъде височина, докато столиците, представляващи граница между 1:3 наклона и 1:1 наклона са на около 2м - твърде ниско, за да бъде скрито. Та, да затворим скобата, след тази първа обшивка следва изолацията - минерална вата предполагам, която явно трябва да се облече с подходящите пароизолационни мембрани. Следват ребрата и над тях дъсчена обшивка (по-евтино) или ОСБ (по-лесно за монтаж).
Следва воалит или мушама и накрая битумните керемиди.

То от много отклонения подозирам въпросите не са толкова ясни, затова пояснявам където ползвам "или" значи там ми е колебанието и точката на взимане на избор, като този избор се усложнява от комбинациите, които се случват и зависимостите от решението на единия избор с решението нда друг избор.

Ето отново само въпросите:

1.1. Ламперия или гипскартон или нещо друго? За фасон ми е все едно: ГК ще е бял и дървените греди, лакирани ще контрастират. Ламперията ще е със същия цвят и изглед като на гредите. Считам, че и двата случая издържат елементарнта естетика

1.2. Топло и пароизолация - тук май ми е ясно, но давам възможност за корекция и допълнение ако пропущам нещо. Вентилация например.

1.3. Дъски срещу ОСБ срещу китайски кофражен шперплат? Цената е фактор за мене, затова клоня към дъските като най-евтин вариант, но съответно най-трудоемък. За труда не повдигам въпроса. След като форума е Направи си сам, е ясно, че трудът се явява безплатен, тъй като аз като си платя на себе си, парите в джоба ми не се променят ;)

1.4. Воалит или някаква по-тънка мушама (съответно тънък воалит) или какво под битумните керемиди?

Толкова за тия работи. (Поемам огромен риск с толкова дълъг пост, явно е от възрастта - до 25 задаваш въпрос в едно изречение, до 35 си помъдрял и започваш да ги умуваш и сучеш едни, след 40 - си майстор и вече не питаш, а отговаряш на другите две групи)

2. Сглобяване на дървената конструкция. Тъй като е обитаем покривът конструкцията трябва да е спретната и да няма столици по пода, на които стъпват поповете, мертеци и такива подбни, които биха разкъсали пространството. Затова се допущат само попове (те и те ми са много - около 9 от 15 не могат да се скрият от стени, но от мебели някои от тях биха). Та, именно поради тия причини, Поповете се закрепят елегантно с подходящи пети (планки по поръчка, които в момента се работят) - болтове големи хващат дървото и с анкери се монтира на ЖБ плочата. Тук всичко е решено, ясно е, само давам информация. Поясът си има мустаци (или фиби), с които ще се хващат столиците по пояса (8/8 греди)

2.1. На няколко места моите пишман строители са пропуснали да сложат тия мустаци. Как да реша проблема?

2.2. На Снимката с изглед изток съм отбелязал едно местенце със синьо кръгче, където се случва следното: на един поп 14/14 трябва да се срещнат (лежат) две столици -14/14 едната и 14/12 другата и една майя - 16/14. И това не е всичко. От същия ъгъл трябва да се пуснат две ребра - едното на изток, другото на север, явяващите се мини-майи на ъгъла на покрива с наклон вече 1:1. Обобщено, 5 греди с различен размер да стъпят на един поп, като двете големи столици и майята, се досещате, служат за основа на ребрата и трябва да са на една равнина и на тази равнина (макар и под вече 45гр ъгъл) трябва да се окажат другите две въпросни мини-майи.

Предлагам да спра до тук.

Снимките:

Изглед Изток:
Изображение

Изглед Север:
Изображение

Изглед Запад:
Изображение

Изглед Юг:
Изображение

Изглед Североизток:
Изображение
Последна промяна от zhristov на пон юли 05, 2010 10:39 am, променено общо 1 път.
schuldiner - майстор
Що не питаш как да вържеш 5 различни сечения на един поп този, който го е проектирал? И какво значи
Проектът е изчисляван за битумни керемиди: попове 14/14 и 16/16, столици: 16/14 и 14/12, ребрата са 12/8. ??? У вашия край да не пада по 3 м сняг?

1.1. Ламперия. На конструкция (отдолу няма да ти е равен таванът). Гипсокартон също е възможно, но му личи ако мърда, докато на дъските не.

1.2. Ясно ти е - таван, пароизолация, топлоизолация в междуребрието. Между топлоизолацията и обшивката на покрива - достатъчно разстояние за вентилация. Малко преди билото ще трябва да си изправиш тавана, за да се получи общ "ръкав" за въздуха, идващ от междуребрията. Там някъде отдушници през покрива. Ако не искаш да ти се обдухва ватата - паропропускливо фолио върху нея. Ама трябва да е много пропускливо, че инак се обезсмисля дишащата система...

1.3. Дъски. Препоръчвам калибровани (с две лица и еднакви на ширина, то за дебелината се подразбира). За ОСБ и битумни керемиди забрави - как ще ги ковеш? Шперплата става, ама нито като цена, нито като труд може да се сравнява с дъските. Всеки си мисли, че с бандове става по-бързо, но ако се прави правилно (а то не се прави), хич не е толкова лесно.

1.4. Не тънък и не воалит. Не е задължително да е скъпа изолацията, ама и да се пести от нея не е разумно. То не че воалитът е без пари, ама в случая не е подходящ. По няколко причини.

2. 5-см стъпки са достатъчни (6 ако им се правят легла) и после се скриват от подовата настилка. Ама като си харесваш планки - планки да са. Щом са елегантни...

2.1. Анкери или дюбелпирон през дървения пояс. Първо пробиваш дървото с по-голям размер бургия и после бетона за дюбела/анкера. Или си поръчай още планки.

2.2. В началото ти казах кого да питаш. Може да се направи, но зависи какво ще има в помещението на това място. Въобще цялата скосена част си е един вид архитектурно порно - вместо да се оставят скатовете в една равнина и стреха с тераса под нея, дай да си измисляме още квадратура. Осакатено е още като проект, така мисля...
zhristov - напреднал
Бях се отчаял вече, че няма да получа отговор на въпросите си. Благодаря за положеното старание!

Насоките, които ми даде са полезни. Обмислям вариант с метални керемиди - немски. Мой приятел ми ги препоръча. Както и да е. Явно има още доста детайли да обмислям. По 2.2. имам вече някои идеи. С пластелин си играх един ден да го правя, че триизмерно не мога го начертая. Пробвах аутокад, един час една линия не мога да дръпна, много сложна програма и се отказах.

Гредите преди корекцията бяха още по-големи: 16/18 било и т.н. Конструкторката е малко педант и явно се презастрахова. Имах подобни проблеми с арматурата на всички етажи. Съответно и строителите се видяха в чудо с нея. Много желязно, много нещо...

Проектът е такъв може би заради неясният казус около регулацията на имота. Проектът мина малко трудно през общината именно заради капандурите, но архитектът ми взе да цитира едно закони и мина.

Това беше преди 4 години и тогава бях по-наивен непретенциозен. Но. това е поположението. Покривът ще се прави както си е.

Не ми стана ясно само за 1.4. какво да слагам. То май битумните керемиди няма да се окажат по-евтини или пъл с минимална разлика от металните. Съответно металните пък май ще искат шумоизолация.

Благодаря още веднъж за отговорите.
complast - специалист
Какви са тия столици 16х16.Коструктора да нема цех за бичене???
schuldiner - майстор
Особеното на битумните керемиди е че са тънки и лягат плътно по обшивката. Съответно ако има неравности личат и става грозно. Пластът под тях е хидроизолация, т.е. самите керемиди отвеждат почти, ама не съвсем всичката вода. В същото време е и подложка - да обира неравностите и да пази керемидите отдолу, щото те пък са със стъклен воал и лесно се пробиват и късат. Затова минимум 3 мм (добре е повече) и на полиестерна основа. В общи линии ако си се ориентирал към керемиди 12-15 лв., подложката идва 4-6. Няма смисъл едното да превишава по цена и качество другото. Ако се метнеш на по-маркови шиндли, ще вложиш и някой лев за по-скъпа изолация отдолу, нал тъй?
За металните керемиди е важно какви допълнителни елементи имат и на каква цена. Аз питах, отговорът не ми хареса и засега се въздържам да ги препоръчвам. Иначе харесвам тенекии.

ПП Пробвай с макет за т. 2.2., например 1:10 или 1:20 от летви. Може и с парчета фибран, захванати с топлийки - най-лесно ще си представиш шестокракото животно. Според мен, за да докараш нивата, маията и столиците трябва да са на различни попове. Иначе ще ти трябва мебелист да направи зарезите, а и попчето няма да стигне. Но виж първо макетчето какво ще ти подскаже...
шоп - майстор
Битумните керемиди не се нуждаят от допълнителна хидроизолация отдолу само над определен ъгъл на ската. Колкото до това дали дъски или ОСБ...скоро правих един 120 кв. м. покрив с дъски 2,5 см дебели и мисля порива на къщата да го права с ОСБ. Дъските за 20- ина години ги яде дървояда дори и обработени. Керемидите може да ги ловиш с винтове върху ОСБ то.
Spokoiniq - майстор
complast написа:
Какви са тия столици 16х16.Коструктора да нема цех за бичене???
Къв е проблема та скачаш?Столиците на мойта мансарда с 18/18, а ребрата са ми 16/14 на 6м дълги, склада е в Перник

Тема "Питане за обитаем покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: