Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте на всички,

За да не става дълъг пост направо към въпроса.

Имам парцел 500м2 всички документи са направени и сега съм на етап проектиране. Намислил съм го на 2 етажа общо 170м2, без маза и с плосък покрив.
Идеята ми на този етап е къщата да бъде с тухли Porotherm 25 + външна изолация да речем 10см и прозорци 3 слоя с аргон.
Като си гледах бюджета остава някой лев и тъй като съм малък фен на енерго-ефективността започнах да се чудя с какво да я направя по-добра в тази насока.
Та въпросите ме са следните и много бих се радвал, ако някой даде акъл.
1. Какво бих спечелил, ако си сложа рекуператор?
2. Какво още мога да взаимствам от пасивните/ниско енергийни методи?
3. Струва ли си вътрешна изолация, да речем вата 5см?

Благодаря предварително.
VLADO66 - майстор
Щом си малък фен остани си такъв.За нашия климатичен пояс няма смисъл от повече(мое мнение). :)
Tsilkov - майстор
Хубави неща си намислил.
Ето отговорите (макар че без да си показал проект са малко на изуст):
1.Много и малко.Ако зимата не се проветряваш - малко. Ако държиш на "комфортния въздух" - доста.
2.Много неща.Kато се почне от разположението, ориентацията.... и се стигне до минимизране на термомостовете.
3.Не.Икономически по изогодно и ефективно е да сложиш 20 см. външна изолация.
VLADO66 написа:
За нашия климатичен пояс няма смисъл от повече(мое мнение). :)
Макар че е въпрос на сметки - моето мнение е противоположно на твоето :-D
Последна промяна от Tsilkov на вт окт 16, 2012 8:18 pm, променено общо 1 път.
stenmark - специалист
За точка 1 нямам мнение,защото не съм имам допир до къща която има.Относно обаче 2точка съм на мнение,че е като случая с Калкогонита т.е.спестените пари от закупуването му стигат за нов уред.А относно 3точка съм твърдо Да.Моето мнение че не трябва само външна изолация,а дори тя да е 20см.Работя основно по вътрешни довършителни работи и наблюденията са ми че влага и шум не могат така да помогнат външната както вътрешната изолация.
Стефко - специалист
До тримата колеги след автора на темата. Ако малко се постараете с правописа, ще имате повече тежест със съветите си. Помислете малко дали не съм прав, преди да ме захапете. Ще Ви е от полза.

И извинявайте за забележката.
VLADO66 - майстор
Не случайно написах'мое мнение'.Поротерм25 плюс EPS 10-15см.(мин.18кг./м3) и добре изолирани термомостове(особено покрива) е границата след която се превръщаш в функция на къщата вместо да е обратното.Р.S.Aпелирам Админите да дадат възможност на Стефко да редактира всички постове в които види граматически грешки,ама само граматически!
Стефко - специалист
VLADO66 написа:

Р.S.Aпелирам Админите да дадат възможност на Стефко да редактира всички постове в които види граматически грешки,ама само граматически!
Съгласен съм.
galin56 - специалист
VLADO66 написа:
Р.S.Aпелирам Админите да дадат възможност на Стефко да редактира всички постове в които види граматически грешки,ама само граматически!
Наистина е много досадно и винаги са ме дразнели такива мнения. Хората пишат в такива форуми да си споделят проблемите и да търсят съвети за решението им. И някой вместо да каже нещо по проблема се изтъпанчи нещо "ни в клин ни в ръкав" за правописа все едно е на олимпиада по БЕЛ ме подразва и мен, по някога даже много.
BobyB - специалист
VLADO66 написа:
Не случайно написах'мое мнение'.Поротерм25 плюс EPS 10-15см.(мин.18кг./м3) и добре изолирани термомостове(особено покрива) е границата след която се превръщаш в функция на къщата вместо да е обратното.Р.S.Aпелирам Админите да дадат възможност на Стефко да редактира всички постове в които види граматически грешки,ама само граматически!
Функция на къщата? Какво ще рече това?
Иначе аз сложих 10 см преди 4 години, но сега бих сложил 15-20см.
tysonlkr - специалист
Аз бих искал да взема отношение по точка 3 за вътрешната изолация. Според мен зависи с какво ще се отопляваш и дали е през каква част от денонощието ще е.
Лично мое мнение е че вътрешна изолация е по добре да се прави там където не се отоплява постоянно и редовно. При вътрешна изолация не се използва акумулираната от стените енергия.

Тема "Въпроси относно нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: