Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
VladkoM - специалист
Здравейте.Имам няколко въпроса. Решил съм да правя бунгало. Като за стени смятам да използвам дървен материал с размери 6х6 или нещо подобно. Искам да Ви попитам може ли външните стени от външната страна да сложа влагоустойчив ГК, и върху него да направя пръскана мазилка. Смятам и от вътрешната страна да е с ГК и между тях да има вата за изолация. Покрива мисля да е също от дърво върху него ОСБ и след това ондулин. Пода да е от греди и ОСБ, за да може да е преместваемо. Предполагам размерите на цялото бунгало да са около 3 на 7.5.
VladkoM - специалист
Сам стигнах до заключението, че няма да стане с зелен ГК. Сега смятам да го направя с гипсфазер Vidiwall HI, след което да запълня фугите и след това да шпакловам с циментова смес и стъклофазерна мрежа, и след това или ще боядисам или ще направя влачена или пръскана мазилка.
Според вас ще има ли проблеми ако остане без мазилка само на шпакловка една година?
Tsilkov - майстор
Фактът че Кнауф има две серии гипсокартон за външна употреба говори достатъчно за това че зеления картон не става за фасада :wink:
VladkoM - специалист
Tsilkov написа:
Фактът че Кнауф има две серии гипсокартон за външна употреба говори достатъчно за това че зеления картон не става за фасада :wink:
Прочетох мнения във форума, че са правили фасади на сгради и след време се надува и разпада. От това което прочетох от производителя KNAUF (дано не се сметне за реклама) просто не можах да намеря на друга фирма, влагоустойчивият гипсфазер Vidiwall HI, след което да се шпаклова с мрежа и да се боядиса ми се стори най-добрият вариант. Понеже ако го направя с ОСБ след това трябва да слагам изолация и след това да се шпаклова и боядисва. Все пак това бунгало ще се ползва през лятото за 3 4 месеца и не ми се влагат пари в него. Гледам да може да издържи повече и да излезе евтино. БЪЛГАРСКА работа :)
Фитилчо - майстор
Що, ако сложиш кофражни дъски и залепиш и навиеш- 5 см стиропор не вярвам да ти излезе повече от 10 лева квадрата, а има и изолация вече... вярно само 5 см, но е доста по добрее от ХИЧ :wink:
VladkoM - специалист
Фитилчо написа:
Що, ако сложиш кофражни дъски и залепиш и навиеш- 5 см стиропор не вярвам да ти излезе повече от 10 лева квадрата, а има и изолация вече... вярно само 5 см, но е доста по добрее от ХИЧ :wink:
Като цяло цената ще излезне същата. Но работата ще бъде повече. Трябва да накова дъските след което да залепя стиропорa и след това да го дюбелирам. Докато ако е с гипсфазерни плоскости само ще ги хвана за конструкцията и след това ще шпакловам направо.Отвътре ще има вата за изолация няма да е без хич. След време евентуално може да сложа и върху тези плоскости стириопор. Въпроса е, че нямам и време, а и ще го правя почти сам.
VladkoM - специалист
Поради липса на гипсфазерни плоскости за външна употреба(от приморско на долу), смятам да мина на ламперия от външната страна която ще бъде импрегнирана и след това боядисана.
Фитилчо - майстор
По лесно ще ти е със стиропор, дори и 3 см, пак тъи казвам....
Завиваш с винтове и пяна лепило и правиш мазилката както си се прави.

Как ще хванеш мазилката на тази ламперия... ?
VladkoM - специалист
Фитилчо написа:
По лесно ще ти е със стиропор, дори и 3 см, пак тъи казвам....
Завиваш с винтове и пяна лепило и правиш мазилката както си се прави.

Как ще хванеш мазилката на тази ламперия... ?
Смятах го и този вариант. Няма да правя мазилка а ще го оставя на ламперия. Миналата година правих подобно нещо но беше с търговска цел. Ще направя дървена конструкция с ребра 10х5 през 0.40 или 0.50см. От външната страна с ламперия, после 10 см вата, и след това ГК. За покрива отново ребра 10х5 през 0.40 или 0.50см. отгоре кофражни дъски и след това вълнообразен ондулин. Отдолу вата и ГК. Пода отново от ребра 10х5 през 0.40 или 0.50см, и върху него обмислям вариант:
1. Дюшеме
2. дървена обшивка (ОSB или кофражни дъски) и ламинат.
Tsilkov - майстор
VladkoM написа:
Няма да правя мазилка а ще го оставя на ламперия.
Това е най-добрия вариант при условие че не искаш стиропор. Иначе това с фасадния гипсокартон е хем скъпо, хем безсмислено.
Препоръчвам ти само да увеличиш разстоянието на ребрата на 60 см защото те не изолират колкото ватата и ако се наложи ги направи 5/12 за да са малко по-здрави. Също така на ламперията направи вентилируем слой от летви +покривно фолио заради ватата.

Тема "Бунгало." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: