• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
A.Asenov - специалист
Здравейте колеги. Възнамерявам да закупя дворно място, около 500 кв. метра.
Собственика си няма ни най малка представа (или поне се прави, че няма) каква е пазарната му стойност.
Аз също нямам никаква представа каква е пазарната цена и не знам колко е справедливо да предложа.
Дворът се намира в малко населено място в Североизточна България. Далеч е от морето, а също в населеното място няма никакъв наплив на чужденци, така че не са на лице фактори, които да издуят цената. Понастоящем е прораснало в бурени и няма никакви постройки.
Към дворното място няма прекаран ток, както и вода, също така ще се наложи и да го оградя, така че това също са разходи, които мисля че влияят на евентуалната цена.

Някой може ли да ми даде идея колко е справедливо да предложа ?
KingLin - майстор
Обяви за продажба в региона няма ли по които да се ориентираш? Ако ще ти помогне да се ориентираш имам място 500 квадрата в Божурец с гледка към морето (останалото както го описваш ти) и не мога да му взема и 20000 лева според брокера пък аз му искам повече :D . В същото време същия парцел в квартал Виница във Варна му броих 50 000 лева. Докато търсех да купувам видях че в селата цените зависят от редовния транспорт, училище, достъпност при зимни условия, отдалеченост от градски благини и разни такива подобни. Примерно ми предлагаха 2 декара със стара къща (разбирай си има партиди) за 25 хиляди лева в село Садово.
Като не може да ти определи цена и все пак иска да ти го продаде действайте по данъчна оценка.
mirochukov - напреднал
Да ти прехвърли мястото и ти даде 500 лева на ръка че си го отървал от косенето! :-D
Чираче - майстор
KingLin написа:
действайте по данъчна оценка.
Данъчните оценки не са реални, а силно завишени. Заради данъците. Имам двор от 1 дка с данъчна оценка около 20000лв, но не мога да му взема даже 10000.
djendov - специалист
Това е пародията, аз пък имам 2 имота с данъчни оценки на половина от пазарната. Всичко е въпрос на пазар, търсене/предлагане. За справка, моя имот го закупих с партиди, проекти, разрешение за строеж и открита строителна площадка за 35000евро. До мен друг празен ДВОР без нито едно от горепосочените се продаде между 50 и 60 хиляди. Почти двойна цена, а е 30%по-малък. Причината е, че има огромно търсене, а в момента(доста продължителен момент) няма нито един за продажба. При твоя случей можеш да се възползваш и да предложиш добра за теб цена. Ако не си ти, има вероятност и никой друг да не е. Пробвай с пазарна оценка. В повечето случеи е доста близо до истината. Е..има и изключения. 100-150лв е за имот.
A.Asenov - специалист
Нямам представа, каква е данъчната му оценка. На собственика също не му се занимава да търси. Иска да чуе оферта и ако му хареса ще задвижим нещата. Иначе при данъчните оценки и аз съм наблюдавал аномалии, както няколко пъти завишена така, така и няколко пъти намалена. В повечето случай май е въпрос на на договорка.
Относно този двор, за жалост не мога да направя голяма съпоставка, понеже в момента на пазара има къщи с по 1 декар двор, на цени от 7 до 40 хиляди, в зависимост от състоянието на самата къща. Само дворове няма да пазара, така че няма от къде да се ориентирам за цената.
nandrolon - специалист
A.Asenov написа:
Само дворове няма да пазара, така че няма от къде да се ориентирам за цената.
То тогава е нива, ливада, гора...
djendov - специалист
A.Asenov написа:
Понастоящем е прораснало в бурени и няма никакви постройки.
Към дворното място няма прекаран ток, както и вода, също така ще се наложи и да го оградя
Баш си е изоставена нива...кажи поне селото кое е. Едва ли някой ще ти отмъкне офертата. Има по-живи села, има и такива, където след 10 години няма да има жива душа. Там всичко се разграбва. Имай го предвид, ако идеята ти е да си построиш малка китна къща на евтино и спокойно място в Североизтока.

1 декар двор, с къща и партиди за 7000 щом има, то за 500 квадрата му давай на оня 1000лв и 2 бутилки бира. Колкото и да е порутена къщата за 7к, имаш ток, вода, а може би и яма, та даже тухлите са ти готови за следващата къща. Да не говорим, че можеш тихо да я сабориш(грубо казано) и да построиш друга на същата квадратура, без 10000 разрешения от общината.
infomar
A.Asenov написа:
Нямам представа, каква е данъчната му оценка. На собственика също не му се занимава да търси. Иска да чуе оферта и ако му хареса ще задвижим нещата. Иначе при данъчните оценки и аз съм наблюдавал аномалии, както няколко пъти завишена така, така и няколко пъти намалена. В повечето случай май е въпрос на на договорка.
Относно този двор, за жалост не мога да направя голяма съпоставка, понеже в момента на пазара има къщи с по 1 декар двор, на цени от 7 до 40 хиляди, в зависимост от състоянието на самата къща. Само дворове няма да пазара, така че няма от къде да се ориентирам за цената.
Да ти каже къде си плаща данъците и провери в данъчното.... или ориентировъчно по сумата която плаща като данък... сметни... по процента който взима съответната община.

Данъчни ставки
Ставката на данъка върху недвижимите имоти се определя с наредба на общинския съвет в граници от 0,1 и 4,5 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот.
Предвидено е данъчно облекчение за недвижими имоти на граждани, които за тях са основно жилище. За тези имоти данъкът се дължи с 50 на сто намаление.

По смисъла на §1, т.2 от ДР на ЗМДТ „Основно жилище" е имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и на членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината.
Облекчението за основно жилище може да се ползва само за един имот.
За имот, който е основно жилище на лице с установена по съответния ред намалена работоспособност над 50 на сто, данъкът се дължи със 75 на сто намаление.
  • 1
  • 2

Тема "Оценка на дворно място" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: