Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Имам всички необходими документи за строеж на Еднофамилна жилищна сграда, т.е. къща. На етап Откриване на строителна площадка от общината ми искат Договор с лицензирана строителна фирма (да има регистрация в Камарата на строителите), щото вече не можело да си строя къщата по стопански начин.
В момента губя време и не мога да започна строежа без такъв договор.
Ако някой има решение (може и срещу заплащане) на лично съобщение.
djendov - специалист
Коя категория си? Преди няколко месеца си завърших грубия строеж. Никакви договори не съм им давал на общината. Наех си технически ръководител, който ми движи докуюентацията и толкова.
djendov написа:
Коя категория си? Преди няколко месеца си завърших грубия строеж. Никакви договори не съм им давал на общината. Наех си технически ръководител, който ми движи докуюентацията и толкова.
Както всички къщи - категория 5. Последно строих 2007г и нямах такива усложнения. Сега го искат този договор и не ми подписват Протокол 2 / 2а и на практика не мога да започна законно изкопа. Технически ръководител разбира се си имам, но той не може да помогне в случая. Може би твоя е имал решение с своя фирма или нещо друго..
djendov - специалист
Нямам подписани фиктивни договори. От пета категория е и оградата. Само фирма лицензирана в камарата на строителите ли има право да вдига 2 метра ограда? Попитай кой закон е променен и от кога? Много ми е любопитно и изненадващо....
jekasus - майстор
djendov написа:
Попитай кой закон е променен и от кога? Много ми е любопитно и изненадващо....
Може би в определен град?
В Добрич няма "тих час" от 2 до 4.
Чираче - майстор
blizzart написа:
от общината ми искат Договор с лицензирана строителна фирма (да има регистрация в Камарата на строителите), щото вече не можело да си строя къщата по стопански начин.
.
Много интересно. :? А общината ли ще плаща на тая фирма? :? Ако още на се ти предложили конкретна фирма, очаквай го. :lol: Тая работа много ми намирисва на лични интереси.

Все пак, попитай /в писмен вид/ в тая община по кой нормативен акт вече не може да се строи по стопански начин?
Последна промяна от Чираче на вт окт 10, 2017 8:21 am, променено общо 1 път.
Tsilkov - майстор
По принцип няма такова изискване, но общинските чиновници са тъпи и упорити на принципа " на чужд гръб и сто тояги са малко". Сключваш договор със себе си или жена си, щото за къща не се иска лицензиран строител и им го носиш.
plamen6703 - майстор
ЗАКОН ЗА КАМАРАТА НА СТРОИТЕЛИТЕ
Чл. 14. (2) Строежи на жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, на вилни сгради и строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "в" и "г" от Закона за устройство на територията могат да се изпълняват и от строители, които не са вписани в регистъра.
Общината е Овча купел в София. Искат комплект документи от Заявление РА-УТ-013 (Заявление за откриване на строителна площадка):
http://ovchakupel.bg/wp/wp-content/uplo ... -04-19.pdf
като проблема идва от Приложение - т.5.

Промените вероятно са в ЗУТ и от общината ги тълкуват като отпадане на възможността да се строи кат. 5 по стопански начин.
Допълнително искат и Договор за авторски надзор с проектантите, който го няма в списъка с изискваните документи по това Заявление.
plamen6703 написа:
ЗАКОН ЗА КАМАРАТА НА СТРОИТЕЛИТЕ
Чл. 14. (2) Строежи на жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, на вилни сгради и строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "в" и "г" от Закона за устройство на територията могат да се изпълняват и от строители, които не са вписани в регистъра.
5. пета категория:
а) жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, вилни сгради, сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ до 1000 кв.м или с капацитет до 100 места за посетители;
б) (доп. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) производствени сгради, инсталации, съоръжения, прилежаща инфраструктура и други с капацитет до 50 работни места и съоръженията към тях;
в) строежи от допълващото застрояване, извън тези по шеста категория;
г) реконструкции, преустройства, основни ремонти и смяна предназначението на строежите от тази категория;

Това което си цитирал са букви "в" и "г", но доколкото разбирам строежа на къщата ми попада в буква "а".
Или този текст включва и буква "а" ?

Тема "Договор с лицензирана строителна фирма??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: