Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
reingar-x - специалист
Здравейте,обръщам се с молба за съвет,за избор на гредоред.Предстои ми,правене на нов покрив,лошото е,че и гредореда е много провиснал.И трябва да се подмени,имам въпрос,може ли да се сложат вместо дървени греди,двойно Т-образни профили?Къщата ми е с три стаи,като ширината е около 3.50м.Предлагат ми два размера двойно Т-образни профила единият е 140мм. Х 82мм. а другия е 160мм.Х 92мм.Питах майстори ,но всеки вдига рамене и конкретен отговор не дава.Интересувам се,кой от двата профила би ми свършил работа и през колко см. разстояние трябва да се сложат?За да мога да си пресметна бройките които ми трябват!Съображенията за тази идея са,не ми се слагат чамови греди за гредореда.Не знам от какъв широколистен материал,трябва да са както и няма кой да ми ги избичи? Ще съм благодарен за всички мнения.
naster - майстор
Сега ще се включи IronMan с точен чертеж :)
Записвам се за темата
Вадим Владимиров - специалист
съб авг 17, 2019 10:50 pmreingar-x написа:
Здравейте,обръщам се с молба за съвет,за избор на гредоред.Предстои ми,правене на нов покрив,лошото е,че и гредореда е много провиснал.И трябва да се подмени,имам въпрос,може ли да се сложат вместо дървени греди,двойно Т-образни профили?Къщата ми е с три стаи,като ширината е около 3.50м.Предлагат ми два размера двойно Т-образни профила единият е 140мм. Х 82мм. а другия е 160мм.Х 92мм.Питах майстори ,но всеки вдига рамене и конкретен отговор не дава.Интересувам се,кой от двата профила би ми свършил работа и през колко см. разстояние трябва да се сложат?За да мога да си пресметна бройките които ми трябват!Съображенията за тази идея са,не ми се слагат чамови греди за гредореда.Не знам от какъв широколистен материал,трябва да са както и няма кой да ми ги избичи? Ще съм благодарен за всички мнения.
Абсолютно всеки проектант може да Ви изчисли необходимото сечение на дървените греди. При този размер от 3,5м едва ли ще имате проблем да си ги набавите, защото 4-метровите са стандартни за нашия край.
Покрива какъв тип е? Двускатен, многоскатен, едноскатен? Не питам напразно
Elusive0 - помощник
Т-образен профил?! Имаш в предвид метал нали така ? Ако е така на 3.50 не си струва да си усложняваш конструкцията , макар , че може да ти излезе по-евтино. Иначе. дали ще е с дървени греди или метални профили се слагат на гъзто , все пак трябва да се съобразиш и с това с което ще го покриваш. Ако ще е с осб ще трябва да са ти на около 51см светъл отвор една от друга дървените греди. Чакаме да видим с колко ската ще е покрива и какви са ти идетите като цяло
BLUEPUPIL-2 - специалист
Дотук стана ясно, че светлият отвор за главните стоманени греди от гредореда е 350см; Остава да се определи, къде точно по дължината им е приложено натоварването от покрива и колко кг е то?
съб авг 17, 2019 10:50 pmreingar-x написа:
Съображенията за тази идея са, не ми се слагат чамови греди за гредореда.
Плюс, че стоманените ще са по-леки и много по трудно провисват напред във времето; не ги ядат дървояди и дори оставени без антикорозионно покритие при не течащ, проветрив покрив, пак ще издянят половин век!
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (103.39 KиБ) Видяна 3125 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (47.59 KиБ) Видяна 3125 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
hidrazin - майстор
Аре Батко се появи.
Сега ще започне строежа на дЖелязната джамия (или беше църква). :-D
:partyman:
reingar-x - специалист
Здравейте,покрива ще е на четири ската,за сега нямам идея още с какво ще се покрива с керамични цигли или с битумни.Таванът отгоре няма да се използва,най много да се кача да отстраня проблем евентуално.Него мислех да покрия с кофражен шперплат.Относно натоварването,на тези греди ще има по една биндерна греда,горе долу по-средата на всяка стая.На която ще се подпира покрива,биндера също мисля да е метален.Две от стаите ми са,с размери около 3,50 х 3,40м. и има една с размери 3,50 на 4м.Решил съм гредореда,да лежи на железобетонен пояс.Лошото е,че външните стени са с дебелина 45см.,та пояса ще е доста широк,но пък ще стегне стените.При така,направеното обяснение какъв съвет ще ми дадете?Относно,защо избирам метални елементи,не ми се слага чамов материал за гредореда.Нямам възможност да го поддържам,нито да го обработя качествено против дървояди.Покрива лесно,през няколко години може да се пръска с разни препарати,но гредореда според мен е доста по трудно.
Вадим Владимиров - специалист
нед авг 18, 2019 8:48 pmreingar-x написа:
Здравейте,покрива ще е на четири ската,за сега нямам идея още с какво ще се покрива с керамични цигли или с битумни.Таванът отгоре няма да се използва,най много да се кача да отстраня проблем евентуално.Него мислех да покрия с кофражен шперплат.Относно натоварването,на тези греди ще има по една биндерна греда,горе долу по-средата на всяка стая.На която ще се подпира покрива,биндера също мисля да е метален.Две от стаите ми са,с размери около 3,50 х 3,40м. и има една с размери 3,50 на 4м.Решил съм гредореда,да лежи на железобетонен пояс.Лошото е,че външните стени са с дебелина 45см.,та пояса ще е доста широк,но пък ще стегне стените.При така,направеното обяснение какъв съвет ще ми дадете?Относно,защо избирам метални елементи,не ми се слага чамов материал за гредореда.Нямам възможност да го поддържам,нито да го обработя качествено против дървояди.Покрива лесно,през няколко години може да се пръска с разни препарати,но гредореда според мен е доста по трудно.
При взето вече решение, какъв би трябвало да е съвета? Сефте чувам покрива периодично да се пръска с препарат. Влезе ли веднъж дървояда - само слушай как гризе. И остана да измислиш как до го затвориш отдолу.
Да оставим засега парите настрани. Сметни си времето, твоето и на работниците, необходимо за направата на всеки вариант. Обаче от до. И тогава ще видиш кое накланя везните.

Тема "Въпрос за гредоред?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: