• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте! Притежавам ПИ в общ. София, с.Кокаляне (над селото), извън регулация, с размер 200кв.м. и лице 10м, който се води земеделска земя 10та категория. Ако разбирам правилно, той е под минималния размер за да му сменя статута на УПИ съгласно чл.19 от ЗУТ (250кв.м. и 12м лице за стръмни терени и още повече за равни). Съответно си търся възможни варианти, какво мога да сложа върху него. Един от съседите ми каза, че имам право да сложа преместваем обект от типа на къщите от Tophouse. Вярно ли е това?

Ако да, въпросът ми е, дали мога да го направя самостоятелно и какви са нормативните изисквания за такъв обект. Прочетох Наредбата за преместваемите обекти за София, обаче не намерих конкретно определение, какво е преместваем обект и какви са нормите за такъв. Предполагам, че трябва да има някакъв документ, потвърждаващ, че обекта е преместваем, или? Къщите от Топхаус са вариант, обаче честно казано не ми харесват нито като качество, нито като дизайн, нито като цена. Искам сам да изградя модулна конструкция ок. 30кв.м. от греди, сандвич-панели и стъкла, която да монтирам върху бетонови кубчета (да не е трайно свързана с терена) от типа като на прикачената снимка (възможности и умения за това имам). В общи линии къщичката ще има сглобен скелет, а стените ще са от предварително сглобени плоскости, и самата къща се сглобява като Лего конструктор, което според мен би било подходящо да се води преместваема. Някой да има подобен опит / информация?

Ако не, съвети за варианти освен каравана? Искам да използвам парцелчето, понеже е на топ локация и жал ми е да го продавам, ама искам да се местя от столичната мръсотия :) Благодаря!

Изображение
Руди - специалист
Наредба 19/2012
Чл. 2. (1) Без промяна на предназначението на земеделските земи
в тях се разрешава застрояване с обекти, свързано с ползването им,
чиито функции са съвместими с предназначението на земята, както следва:
1. при имоти с площ до 10 дка - на едноетажни селскостопански
постройки за съхранение на селскостопанска продукция и инвентар,
в това число и помещение за обитаване в тях;
* * *
Чл. 11. (1) Когато физическо или юридическо лице, собственик на
земеделска земя, желае да извърши строителство, се комплектува
преписка, която съдържа:
1. искане до кмета на общината за извършване на строителство
върху земеделска земя по чл. 2; в искането се изяснява
предназначението на сградите, които ще се изграждат;
2. документ за собственост на имота/имотите;
3. скица на имота/имотите, издадена от общинската служба по
земеделие или от службата по геодезия, картография и кадастър
по местонахождение на имота, с вписани ограничения при ползването им,
за които има данни в съответната служба;
4. положително становище от областна дирекция "Земеделие".
(2) Въз основа на искането за случаите на чл. 2, ал. 1, т. 1
главният архитект на общината издава виза за проектиране, а в
случаите на чл. 2, ал. 1, т. 2 кметът на общината разрешава
изработването на подробен устройствен план.

Чл. 12. Разрешаването на строителството се извършва съгласно глава
осма, раздел ІІІ ЗУТ.

* * *
Изобщо казано, не е задължително обектът да е преместваем. Същественото
е че трябва да е "селскостопанска постройка", може и с помещение за обитаване.
hidrazin - майстор
Според наредба 19/2012г въпросната "селскостопанска постройка" барабар с помещението за обитаване може да е до 20 квадратни метра.
Дори да сложи контейнер на трупчета, как ще реши въпроса с ток, вода...
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на ср фев 05, 2020 11:44 am, променено общо 1 път.
ср фев 05, 2020 10:13 amРуди написа:

Изобщо казано, не е задължително обектът да е преместваем. Същественото
е че трябва да е "селскостопанска постройка", може и с помещение за обитаване.
Да, това го знам и съм проучил нещата в Закона за Земеделските земи, но не ми е подходящо - основно поради факта, че освен 35 кв.м. има и ограничение "не повече от 10% от притежавани имоти в землището", което в моят случай е 20 кв.м - планираната конструкция ще е с ок. 25 кв. метра. Освен това може да се наложи да доказвам, че постройката е стопанска, което ще е доста проблематично, според мен.
hidrazin написа:
Дори да сложи контейнер на трупчета, как ще реши въпроса с ток, вода...
Това вече е по-малък проблем, щото в къщата ще се изгражда автономна соларна система, комбинирана с вятърни генератори, с няколко kW мощност. Имам и становище от ЧЕЗ за възможността на включване, като тяхното трасе е на 3 метра от парцела, обаче тия интересници искат да им сложа трафопост за моя сметка на стойност, с която мога да си изградя 5 автономни слънчево-вятърни системи, и няма да им доставя това удоволствие :) За вода ще се бие сонда със септична яма (за ямата трябва обаче да проуча - не съм сигурен, че може, ама има решения и тук).

Току-що бях в общината, от където ме изпратиха в НАГ София, казвайки, че там са отговорни за такива разрешителни извън регулация. Продължавам да проучвам, дискусията се приветства :)
atanasov2004 - специалист
Лесно се доказва не се кахъри.... :-D Далече си....но мога да ти подаря няколко стари празни кошера, стара пушилка и скъсано пчеласки було. Грантирам че номера ще мине :) Който и да те провери ще си изряден. Разбира се може да сложиш и пчелни семейства....но да не ти ги откраднат! Успех!
hidrazin - майстор
ср фев 05, 2020 11:23 amwheatman написа:
... да им сложа трафопост за моя сметка на стойност, с която мога да си изградя 5 автономни слънчево-вятърни системи...
Колко, ако не е някаква тайна де.
:partyman:
DeyanS - специалист
ср фев 05, 2020 8:36 amwheatman написа:
Здравейте! Притежавам ПИ в общ. София, с.Кокаляне (над селото), извън регулация, с размер 200кв.м. и лице 10м, който се води земеделска земя 10та категория. Ако разбирам правилно, той е под минималния размер за да му сменя статута на УПИ съгласно чл.19 от ЗУТ (250кв.м. и 12м лице за стръмни терени и още повече за равни).
В същия чл. 19 от ЗУТ има записани и възможности за допустими отклонения, а именно намаляване с 20 % от тези минимални размери. Остава да провериш дали твоя район е определен като равнинен или стръмен.
Руди - специалист
ср фев 05, 2020 11:23 amwheatman написа:
...освен 35 кв.м. има и ограничение "не повече от 10% от притежавани имоти в землището",
което в моят случай е 20 кв.м - планираната конструкция ще е с ок. 25 кв. метра.
Освен това може да се наложи да доказвам, че постройката е стопанска, което ще
е доста проблематично, според мен.
Така, това 35 кв.м. вече го няма в наредбата от 2012, беше по старата наредба
и не беше лошо, направил съм няколко къщички по 35 квадрата със стълба за
тавана и таен мансарден етаж станаха прилични вили. Но беше до 2012 г.

Прикачен файл:
k35d.JPG

По новата наредба теренът, обособен за застрояване е 10% от притежаваните в
землището ниви, а площта за застрояване в него е 20%. Преумножено се получава
2% от цялата площ, за 200 кв. имоти - 4 кв. застройка.
nikolov333 - майстор
Моя позната си направиха 80м2 на нивата дървена къща с фундамент, но парцела им е доста декари.. Ще ги питам как са го оформили законово..
ср фев 05, 2020 1:05 pmhidrazin написа:
ср фев 05, 2020 11:23 amwheatman написа:
... да им сложа трафопост за моя сметка на стойност, с която мога да си изградя 5 автономни слънчево-вятърни системи...
Колко, ако не е някаква тайна де.
:partyman:
за точна оферта дори не съм правил запитване при фирмите, ама поговорих със съседа, който си направи частен такъв и на него му излезе 80 бона :| поговорих с проучвателя от ЧЕЗ дали има шанс те да го изградят или после да го изкупят, ама той ми каза, че щом е извън регулация, дори и те да го изградят, таксата за включване ще е равна на стойността на това изграждане, а и аз съм дължен да отделя петно да го сложат в мой имот, много добре се настаниха те :-D
DeyanS написа:
В същия чл. 19 от ЗУТ има записани и възможности за допустими отклонения, а именно намаляване с 20 % от тези минимални размери. Остава да провериш дали твоя район е определен като равнинен или стръмен.
Между другото да, и аз съм го забелязал това за 20те процента, и ония ден изпратих запитвания при няколко фирми, които предлагат смяна на статут като услуга до ключ, да го проверят дали има такава възможност. Обаче ако разбирам правилно, дори и да направя на УПИ, разрешително за строеж надали ще извадя, при положение че не искам да се занимавам с ЧЕЗ - или има как да докажа, че имота ще е захранен с автономна централа?
Руди написа:
По новата наредба теренът, обособен за застрояване е 10% от притежаваните в
землището ниви, а площта за застрояване в него е 20%. Преумножено се получава
2% от цялата площ, за 200 кв. имоти - 4 кв. застройка.
не съм сигурен дали трябва да се преумножат, ама не помня вече формулировките в Наредбата след като отказах тази опция и няма да споря - по-скоро сте прав. За това и проучвам сега историята с преместваем обект. Радва ме, че от общината не ми казаха категорично "не", ама сега остава да не ми го кажат от НАГ, че от последното посещение на тази бюрократична институция останах с доста неприятни впечатления - при положение че съм роден и израснал в Русия и бюрокрацията ни е в кръвта :D
ср фев 05, 2020 4:52 pmnikolov333 написа:
Моя позната си направиха 80м2 на нивата дървена къща с фундамент, но парцела им е доста декари.. Ще ги питам как са го оформили законово..
ще бъда благодарен, полезна информация!
  • 1
  • 2

Тема "Преместваем обект в земеделска земя и изисквания" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: