Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Патъра - специалист
Здравейте колеги съфорумци. Кратък въпрос. Кое топлоизолира по-добре и колко точно - сайдинг с вата или 10ка стиропор лепен с пяна, измазан с мрежа, лепило, мазилка, боя и т.н. ?

Не питам за здравина, цена, фаца или друга характеристика. Питам само за топлозадържащите качества на двете системи.

Ще се радвам да чуя вашите мнения.
nelina_london - специалист
След като уточните каква вата и какъв сайдинг с какви коефициенти ,може и да се направи сравнение .
тухла Поротерм +10 стиропор с пяна ,мазилки и т.н излиза около 0,25 W/m2K .
Супер много зависи как ще ви положат ватата ,ще опаковат ли стените с мембрана ,какъв е сайдинга и окрайчващите го елементи...И за да се залепи с пяна стиропорът ,стената трябва да е с доста добра нивелация .Явно питате ей така ,хипотетично при идеални условия и полагане .
Патъра - специалист
съб дек 09, 2023 7:32 pmnelina_london написа:
След като уточните каква вата и какъв сайдинг с какви коефициенти ,може и да се направи сравнение .
тухла Поротерм +10 стиропор с пяна ,мазилки и т.н излиза около 0,25 W/m2K .
Супер много зависи как ще ви положат ватата ,ще опаковат ли стените с мембрана ,какъв е сайдинга и окрайчващите го елементи...И за да се залепи с пяна стиропорът ,стената трябва да е с доста добра нивелация .Явно питате ей така ,хипотетично при идеални условия и полагане .
Да, благодаря Ви за мнението. По-скоро търся информация преди да започна да правя точни планове за определени материали и марки.
Стените са идеално нивелирани, явно майстор ги е измазвал. Ако ще правя някое от двете ще бъде следното:

1. Сайдинг, 5 см каменна вата с мембрана, сайдинг турски, китайски или какъвто там има бюджетен. Няма сега възможност за американски. Вероятно ще викам фирма, защото никога не съм редил сайдинг.

2. Стиропор 10 см лепене с розовата пяна на една известна марка, мрежа + 2 ръце лепило на една друга известна марка, след което най вероятно ще ме домързи да правя минерална мазилка и направо ще боядисам, защо не с т.нар термобоя. Ще направя всичко без да викам майстори.

Кой от двата варианта ще направи къщата по-енергийно ефективна? Ще се отоплява предимно на ток, ако това има значение.
съб дек 09, 2023 8:41 pmПатъра написа:
.....
1. Сайдинг, 5 см.......
2. Стиропор 10 см.........
Кой от двата варианта ще направи къщата по-енергийно ефективна?...
2
nelina_london - специалист
Е,между 5см вата и 10 см стиропор ,изборът с приоритет ЕЕ е ясен - стиропорът .
А,дали ще изглежда добре само с 2 ръце лепило без мазилка ..хм...зависи .Крайната мазилка не е само с декоративна функция ,а и защитна .
Патъра - специалист
съб дек 09, 2023 9:13 pmnelina_london написа:
Е,между 5см вата и 10 см стиропор ,изборът с приоритет ЕЕ е ясен - стиропорът .
А,дали ще изглежда добре само с 2 ръце лепило без мазилка ..хм...зависи .Крайната мазилка не е само с декоративна функция ,а и защитна .
Да, така е, но дуоконтактът е неразрушим. Тези австриски братя определено знаят как да правят киреч.
Патъра - специалист
съб дек 09, 2023 8:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб дек 09, 2023 8:41 pmПатъра написа:
.....
1. Сайдинг, 5 см.......
2. Стиропор 10 см.........
Кой от двата варианта ще направи къщата по-енергийно ефективна?...
2
Мерси.
Преди точно 8г. познат си налепи топлоизолацията, а аз я шпакловах на две ръце.
След това я боядиса с някаква боя, която до момента не е мръднала.
Капките от дъжд стоят като върху стъкло.
Мазилка сме полагали върху една ръка шпакловка. Много рядко върху две и обикновено защото на по късен етап е решено.
nelina_london - специалист
Не съм химик за да навлезна в детайлна характеристика на продукта ,ние също сме с шпакловка на Баумит -Стар контакт .За здравината и водоотблъскващите свойства съм съгласна ,лично съм се уверила .Проведохме и тест за залепяне на топлоизолация и се справи по-добре от пяната .
По-технология трябва да се получи определена дебелина на защитното покритие върху топлоизолацията и задължително се полагат 2 ръце лепило шпакловка под мазилката .За да се компенсира липсата на мазилка трябва дори да е още по-дебел слой .Сигурно сте виждали сгради ,които дори с мазилка в мразовито време прозират и се виждат замръзналите фуги между листовете EPS . Е,това е от недостатъчна дебелина на материал над топлоизолацията .Не съм запозната и с УВЕ защитата на въпросното лепило шпакловка .
Патъра - специалист
съб дек 09, 2023 10:07 pmnelina_london написа:
Не съм химик за да навлезна в детайлна характеристика на продукта ,ние също сме с шпакловка на Баумит -Стар контакт .За здравината и водоотблъскващите свойства съм съгласна ,лично съм се уверила .Проведохме и тест за залепяне на топлоизолация и се справи по-добре от пяната .
По-технология трябва да се получи определена дебелина на защитното покритие върху топлоизолацията и задължително се полагат 2 ръце лепило шпакловка под мазилката .За да се компенсира липсата на мазилка трябва дори да е още по-дебел слой .Сигурно сте виждали сгради ,които дори с мазилка в мразовито време прозират и се виждат замръзналите фуги между листовете EPS . Е,това е от недостатъчна дебелина на материал над топлоизолацията .Не съм запозната и с УВЕ защитата на въпросното лепило шпакловка .
Интересна гледна точка. Ще се замисля.

Тема "Сайдинг или стиропор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: