• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
addicted - специалист
Здравейте. Не знаех къде да поставя темата, затова реших тук.
Накратко, горещо ми е.
Преди няколко години закупих къща която ремонтираха сам. Къща на два етажа, строена 70-те, бетонни плочи лежащи на тухли единички.
Дограмата е PVC с обикновенни стъкла. В стремежа си да я докарам по бързо до ниво "за живеене" направих всички външни стени и тавани гипсокартон и вата. Вътрешните стени са лепен картон. Зимата е идеално, ама лятото е ужас. Каквато топлина влезе, не излиза. А къщата е така разположена че слънцето не спира да я огрява през целия ден, няма какво да я засенчва.
На долния етаж, където е холо-кухнята имам климатик който ме спасява. Горе в спалните още няма, и си е постоянно горещо. С пердета, без пердета, с отворени, със затворени прозорци, разлика няма.
Та да споделите някакви идей и похвати. Ясно е че в един момент ще сложа и в спалните климатици, също така мисля и заа външни ролетни щори. Просто незнам кога ще стане...
Обмислям някога да направя и външна изолация, не знам тя до колко ще реши проблема лятото.
В новите ниско енергийни сгради само с изолация по метода на мечо пух ли се справят с жегите?
шоп - майстор
Външната изолация определено спомага имота да не прегрява.

Най-бързото спасение е климатици или ако имате сондаж или кладенец- директно охлаждане с конвектори или преправени вътрешни тела от климатици.

Засаждане на асми и други широколистни листопадни растения за съжалние е дълъг процес.
ivanovbg - майстор
Външната изолация няма да помогне щот имаш вътрешна. Идеята на външната е да държи стените с по ниска температура и те да поддържат по ниска вътре. С наличието на вътрешна изолация, дори и студени страни няма как да предадат температурата във вътрешността дето си ти. С две думи инвестирай в климатици. Докато ги монтираш проветрявай само нощем.
iliya_i - майстор
нед юли 16, 2023 7:06 pmaddicted написа:
Дограмата е PVC с обикновенни стъкла.
....
А къщата е така разположена че слънцето не спира да я огрява през целия ден, няма какво да я засенчва.
Сменяй стъклопакетите. С тези обикновени стъкла и вътрешна изолация си направил парник.
А разликата в цената м-у обинковени и "специални" стъкла се изплаща за няколко години само от икономисан ток за климатик.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам, но на мен ми се вижда странно човек, който е закупил, ремонтирал и обзавел къща на два етажа да пуска такава тема :? . Има климатици по 600лв, има и по 300лв, втора употреба - то и най-евтиния смартфон струва повече. Навсякъде дават и на изплащане. Пак казвам - не разбирам смисъла на темата :cool:
ПП Смяната на стъклата няма да има забележим ефект без климатик, а цената новите пакети струва много повече
ivanovbg - майстор
И наесен по една асма пред прозорците. Хем стават 4 сезона автомаично, Хем има папо, вино и ракия.
nelina_london - специалист
Ако Нискоенергийната къща е проектирана ,така че да не влиза слънце през прозорците лятото и е в район, в който летните нощни температури са около 18-19° ,може да мине без охлаждане .
Нашата къща е в Пловдив (тези седмици 35°-40°) ,не влиза слънце през прозорците ,но в момента външната температура в 01 часа през нощта е над 26° ,така че няма как да се охлади с метода на проветрението .
Конкретно при вас , бих казала ,че външната изолация няма да помогне ,при положение ,че напича през прозорците .Специалните стъкла също няма да помогнат особено ,освен ако не използвате някакви затъмнени стопсол стъкла ,но зимата няма да сте доволен .
Общо взето ,мерките трябва да са предимно в посока засенчване отвън +климатик .
addicted - специалист
нед юли 16, 2023 8:31 pmLazarGanev написа:
Не знам, но на мен ми се вижда странно човек, който е закупил, ремонтирал и обзавел къща на два етажа да пуска такава тема :? . Има климатици по 600лв, има и по 300лв, втора употреба - то и най-евтиния смартфон струва повече. Навсякъде дават и на изплащане. Пак казвам - не разбирам смисъла на темата :cool:
ПП Смяната на стъклата няма да има забележим ефект без климатик, а цената новите пакети струва много повече
Сега да не си представяте някакво читалище. Къщата е малка, хол, кухня и баня на първия етаж, две спални и баня на втория етаж. Трябвало е да бъде близнак, ама съседа не е построен. Там дето никога не огрява слънце е празен калкан. Там е вътрешното стълбище и баните. Има асми, има и мазе от зидан камък което повдига първия етаж и асмите идват на нивото на прозорците,не вършат работа а са стари и големи.
Понеже средствата бяха кът, всичко правих сам, спестих от стъкло пакети. По същата причина картона с ватата ми изглеждаха много добра идея. И действително, зимата много помага.
Ясно е че ще събирам за климатици.
ivanovbg - майстор
Предполагам, че мазето от зидан камък е доста хладно. Мога да ти дам една идея как да се охладиш с минимум средства. Прекарваш покрай стените и пода на мазето обикновени кюнци. Колкото повече, толкова по добре. Вкарваш двата края в етажа. Слагаш един вентилатор да духаот единия край и от другия ще получаваш студен въздух. В най ниската точка трябва да направиш дупка с кранче за източване на конденза. Ако искаш ще ти направя и примерна скица. По подразбиране кюнците трябва да са нови и да ги обезмаслиш хубаво отвътре.

Ако премериш температурата в мазата и стаите горе някой от топлоинжинерите тук може да ти сметне нужния дебит на вентилатора и необходимата дължина на кюнците за максимален ефект.
Последна промяна от ivanovbg на нед юли 16, 2023 11:22 pm, променено общо 1 път.
GGK - напреднал
Живея на последен етаж в относително нов блок. Апартаментът го огрява слънце цял ден. През повечето време на годината е идеално, но мине ли термометърът 30 - 32 градуса и става мъка.

Да, климатиците са единственото устойчиво спасение. Ти си правиш сметката вече какъв климатик ще си вземеш. Зависи от това дали ще го ползваш само месец - два за охлаждане през лятото или и ще се топлиш с него. При мен, два климатика - единият доста мощен, другият не толкова, харчат към 30 - 40 лева през лятото. Това, по миналогодишните цени, де :)

Добро допълнение към климатика са тентите. Просто не трябва да пускаш слънцето да грее директно в прозорците. Не ги следя цените в момента и не знам как една хубава тента се отнася към ролетна щора. Аз имам тенти над прозорците и въобще не ги прибирам, освен ако няма някакви яки ветрове или дъждове.

Иначе, когато през вечерните температури седят към 25 и нагоре градуса, няма никакъв смисъл да отваряш прозорците за проветряване. Или ако си от ранобудните, отвори прозорците към 4 - 5 сутринта за час - два. После затваряш.

А докато събираш за климатик, вземи си вентилатор. За съжаление, повечето модели бръмчат повече от нужното и на много голяма жега не помагат. Ако вентилаторът е от малките настолни модели, може пред него да сложиш 2 - 3 бутилки със замразена вода. В относително малки помещения и за час - два, тоя трик работи не зле.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Охлаждане." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: