Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
aleksnp - специалист
Налага ми се, да направя малък зид от тухли единички с размери 25/6 см. 9 тухли на ред, 13 реда. Как се изчислява, необходимото количество килограми варов разтвор(хоросан) и цимент, за да го купя предварително?
preslav - майстор
съб юли 22, 2023 3:37 pmaleksnp написа:
Налага ми се, да направя малък зид от тухли единички с размери 25/6 см. 9 тухли на ред, 13 реда. Как се изчислява, необходимото количество килограми варов разтвор(хоросан) и цимент, за да го купя предварително?
Примерно:
- 9 тухли Х 25 см. = 225 см. т.е. 2.25 м. дължина на всеки ред
- 13 реда Х 2.25 м. = 29.25 м.
- 29.25 м. Х 0.06 м. (6 см.) Х 0.01 м. (1 см дебелина на слоя хоросан) = 0.01755 куб. метра
- добавяш произволен коефициент за две леви ръце (падналото по земята + резерв крива сметка и вертикални междини между тухлите)
- гуглиш и виждаш, че варо-циментов разтвор тежи 1700-1800 кг. за кубик
- набиваш циВрите в смартофона, умножаваш кг. (или торби или кубици или литри (то същото)) Х цена в лева и получаваш с колко ще ти олекне кесията
Първо проверяваш дали правилно съм смятал!
aleksnp - специалист
Благодаря за отговора. А колко цимент се добавя във варопясъчен разтвор за зидария?
fbr - майстор
1 част цимент към 3 части пясък. Вар не ти трябва, даже е противопоказно при бани, мази и т.н. или там къде влажността ще е над нормалното.
Последна промяна от fbr на съб юли 22, 2023 4:49 pm, променено общо 1 път.
preslav - майстор
съб юли 22, 2023 4:19 pmaleksnp написа:
Благодаря за отговора. А колко цимент се добавя във варопясъчен разтвор за зидария?
На око - аз винаги слагам за да има, други слагат колкото да не е без хич.
Зависи колко си сръчен - готовият разтвор "дърпа" по-бързо с повече цимент.
Ако зидаш в сегашното горещо време е хубаво да овлажняваш тухлите - циментът е варта не съхнат както прането, те се свъзват с водата.
chapara - майстор
Моите 50стотинки към темата.
Хубаво е винаги тухлите да са овлажнени там където ще има контак с разтвора. Така зида става супер здрав. Не е до бъзината. Ако тухлите са барут сухи се получава ,,съсъхване" на матеряла. Няма якост и добър контакт с тухлите.

Успех.
ivanovbg - майстор
Продава се готов сух разтвор за зидане. Взимаш една торба, зидаш, виждаш колко си иззидал с една торба и докупуваш. Единичките задължително ги понакисваш в един казан преди зидането за минутка две.
chapara - майстор
нед юли 23, 2023 8:08 amivanovbg написа:
Продава се готов сух разтвор за зидане. Взимаш една торба, зидаш, виждаш колко си иззидал с една торба и докупуваш. Единичките задължително ги понакисваш в един казан преди зидането за минутка две.
👍
aleksnp - специалист
Благодаря ви, много ценни съвети.
BLUEPUPIL - майстор
Накисваш тухлите 1 ден, да поемат дост. влага.
Ако, единочките имат отвори, качваш колич. разтвор.
Идеята да се зида с рядък разтвор и сухи тухли
в горещо време не е добра.

Тема "Малък зид" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: