Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
pavlinp - напреднал
Здравейте,
Търся запознати с начина по който са строени къщите преди 70-80 години.Занимавам се вече три години с една такава.Строена е 1936 г.Тухлена е ,интересното е че между двата етажа е с плоча.Къщата във формата на буква Г-голямата чертичка на Г-то е забита в много сериозен скат и е на два етажа,малката чертичка започва два и става на един.На късата чертичка,където свършва частта на два етажа и почва тази на един по цялата височина на тухлите има доста 1 см широки пукнатини.Под тухлите е дялан камък- там не е мръднало.Прилагам снимки ,ама се наложи да ги правя с малка резолюция ,дано да се вижда.Опитвам се да си обясня ,как се е напукала тухлената част,а каменната под нея не е мръднала.Стената е дебела повече от 40 см.Досега където съм къртил не съм видял паянти по стените.Кое носи тази конструкция,кое може да е поддало

Прикачен файл

20230927_174255.jpg

Прикачен файл

20230927_174243.jpg

Прикачен файл

20230927_174218.jpg

Прикачен файл

20230927_174152.jpg
pavlinp - напреднал
Още малко факти,тази пукнатина е станала при земетресението 77 ма.Тогава къщата не е била измазана.След това са я измазали,но явно пукнатината се е отворила пак.От вътрешната страна пода /гола пръст с дюшеме върху нея/на около 40-50 см от стената е хлътнал с 4-5 см.надолу
MamaMy - майстор
Имам чувство, че долната част леко се свлича. Тухлите се пукат, но на камъка му няма нищо.
Димитър Димов - специалист
Махни мазилката в най-ниската част на напуканото и виж какво е положението там.Защо имам чувството че мазилката която тръгва от двата най-долни камъка е с друг цвят т.е правена в последствие (по-късно)?
Jacomo - специалист
Според мен ъгълът пропада, поради плитки основи в долната част, липса на дренаж, липса на улуци, липса на пътеки и нестабилна почва. Виждат се пораженията от водата и по подпухналата мазилка долу. Също пукнатината се вижда, че засяга и каменния зид, не е само горе. От другата страна на ъгъла и при вътрешния ъгъл на Г-то как е положението?
pavlinp - напреднал
Мазилката я махнах от вътрешната страна и измазах след това.Пукнатината между тухлите започва от пода и е около сантиметър .Почвата е глина,навремето на мястото на тази къща е било мястото от което са вадели глина за кирпичите в селото,а аз съм чувал че глината е добра хидроизолация.Знае ли някой как се е строяло тогава ,кое носи този покрив,само на стените ли се крепи.Както казах не съм видял досега греди в стените,колони и т.н.Опитвам се да си отговоря дали да се занимавам с тази къща,или е обречена работа
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
И камъните са мръднали, не знам що не го виждаш
Провери работи ли свлачището - замажи пукнатината и виж как ще се отвори
Почисти влажното и поразмишлявай за него
"дали да се занимавам с тази къща,или е обречена работа" Не схващам степента на занимаването и обричането..., в см, на 70 г ли си, на 20г ли си...

Прикачен файл

puk.jpg

Тема "Пукнатини по стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: