• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
brum - майстор
Искам да довърша тротоара с павета. Синьото е ТСК. То ще ми определи нивото на паветата. По сметки ще се движат около 2см над бетон в дясно. Той се явява рампа за гаража. Паветата ще следват неговият наклон.

За павета съм ги избрал 20см х 20см х 6см, че на съседа са същите и тротоара е общ. Иска ми се да са изглежда като едно цяло накрая.

И сега въпроса е как се нареждат павета? Да ползвам пясък отдолу или някаква замазка и лепило? Ако е пясък някакъв по-особен ли трябва да е? И какви са стъпките в процеса?

Прикачен файл

1.jpg
Grozdev - специалист
Павета се редят на
Пясъчна възглавница и се фугират с ПЯСЪК.
Подходящ,, ( Който да може да влезе в фугите между паветата.! )
ТАМ ИДЕЯТА е че водата се ДРЕНИРА
естествено в почвата под тях.
За Тва на паважи рядко се виждат локви...!!
В твоя случай с Бетона... Не знам.!
А и твоите са от вибро-пресованите нови циментови мисля.! Според показания размер.!?
Циментиране / бетониране,, лепене, фуга за плочки,, или... .
Квото си харесаш..!

:yawinkle:
....,
brum - майстор
Да, и аз за това мислех. Ще пусна да има наклон към улицата, за да не задържа вода отгоре. Ама не мога да си предствя как ще фугирам павета.

Замазка, отгоре лепило за плочки и накрая фугиране изглежда като удачен вариант, така ли?
chapara - майстор
Наливаш с канче фугировката, която трябва да е с консистенция на боза. КЪдето изцапаш, миеш с гъба.
Lutchezar - майстор
Имам известни притеснения това нещо като го навали сняг, поръзиш със сол, после всичко започне да замръзва и да се топи на периоди как ще държи. Имаш ли наблюдения как е със съседските павета?
brum - майстор
На нашата улица със сол не съм видял да пръскат. На съседите паветата дето са наредени по този начин (с бетон отдолу и май лепени после) драма нямат. А те даже не са фугирани.
Lutchezar - майстор
Нашия тротоар ние си го ръсиме, тротоарите само на спирките ги обработва общината. Иначе са ледени пързалки. Много бетон около теб, дай снимка да видим какво е направил съседа, нещо не мога да си го представя смислено, все гранитни павета ми идват в главата :).
Последна промяна от Lutchezar на пет окт 06, 2023 5:30 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет окт 06, 2023 11:02 amLutchezar написа:
... нещо не мога да си го представя смислено, все гранитни павета ми идват в главата :).
Ей-сега щи снимам съседските.
От миналия век са, с разлика 2 години пред единия и пред другия съсед. Още се чудя на скулптурната група, но не питам, да не се засегне някой. Имат адски дебела бетонна основа и са лепени с пясък и цимент по старите технологии. Пред мен е 3-4 пръста армиран бетон само.

Прикачен файл

ц1.jpg

Прикачен файл

паве4.jpg

Прикачен файл

паве3.jpg

Прикачен файл

паве2.jpg

Прикачен файл

паве1.jpg
Grozdev - специалист
Това на снимките са ЛЯТИ "Павета"!!
ОТ "пластичен " бетон във калъпи.
Състоянието им е такова,, защото
Които ги е Произвел е "ЧУВАЛ" ЗА
БЕТОНОВИ разтвори за бет. изделия!!!
Не да си правя реклама ( от 2009г не се занимавам с бетонови изделия ( изкл. Частност за мен!) ... НО имам ПОЛОЖЕНИ И на доста места и обществен ТРАФИК.
Няма изронено нито едно. И на сол, и замръз, и киселина среда съм ги тествал.
Тва бе . Отклонение. :wink:
Сега масово са от вибро пресован бетон.
СМЕСТА е по различна от пластичния и технологията, както и характеристиките.
( Якост,, водоплътност, мразо и сулфат устойчивост. И Др.) са различ.
В случая мисля са от втория вид, а те са по устойчиви на въздействия. (зависи много и от производителя!-техника, рецептури и т нт. )
Апропо,, 30 х 30. Не са павета,, а
Тротоари плочи.. Но Тва подробност.
Имат си фабрични "зъбчета" които правят еднаква фугата когато се допрат едно до друго. ( тясна и предвидена за фин пясък!!)
Ако ще се Циментира с НАЛИВАНЕ ",,
СЕ редят поне на 1÷2 см фуга!
Може се лепят, но ако основата не е предвидена за наклон и ниво,, няма стане с никакво лепило.( малко по дебел слой и тежките плочи нямат подравняване.!) нещо като да сложиш ютия върху кисело мляко... :lol: ,,, Има начин и на земно =влажен разтвор. При нужда от" пълнеж",,, ,, и за фугирането,,,,, НО не ми се обяснява повече.
:yawinkle: .
chapara - майстор
Нацепихте темата, да това са пуканки, но не и павета. Изобщо някой знае ли от какъв маТрял са истинските павета? Ще подскажа да не се ровите: Гранит и Сиенит, в текстура и структура няма да обяснявам😉
  • 1
  • 2

Тема "Редене на павета с бетонна основа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: