Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
<t>Здравейте, от доста време чета форума и тук намирам много полезна информация за ремонтите които ми се налага да правя в старата ми къща . Чудесно е че тук човек може да получи съвети от хора които си разбират от работата.
Миналата година започнах да правя ремонт на пристройка залепена на къщата 8.75м на 5м . Старите колони бяха дървени греди 20 на 20 3 бр. , стените - едната кирпич другата тухла, а средната дъски и фазер. Покрива лежеше на три греди 20 на 20 подпрени на дървените колони и на стените и беше покрит с ентернитови плоскости.Всичко беше много изгнило и пред срутване . Започнах да събарям с идеята да запазя поне едната стена но в последствия бутнах и нея защото се оказа че основите са слаби и са започнали да пропадат към старата септична яма... и от един ремонт нещата отидоха на нова постройка. Направих нови ивични основи , подпорна стена и излях плоча , предстои ми изливане на колони 6 бр. 25 на 25 но преди да ги излея искам да предвидя височината на металните греди за покрива .Покрива ще е едноскатен с малък наклон на късата страна -8°, ребра 12 на 6 през 40см, ламприя 2.5.см и битумни керемиди или термопанели (зависи колко пари ще останат). Всичко това ще лежи на три метални греди заварени на планки върху колоните . Къщата се намира до Варна.Та въпроса ми е какви метални греди ще носят без провисване този покрив и предполагаемият товар от сняг и човек на покрива . Прикачам скица , извинявам се че не е много добре направена но не успях да се справя с програмите за чертане.
[attachment=0]IMG-415d37cc575a7bebcf6d23abb409156f-

Прикачен файл

IMG-415d37cc575a7bebcf6d23abb409156f-V.jpg
schuldiner - майстор
чет ное 19, 2020 6:57 pmBLUEPUPIL написа:
Грубата сметка е следната, ако искаме всекидневна да речем
с ширина 5.5(6м) и дължина 7-9м, демек 40-50м2:

1..Приемаме разстоянието между фермите дълги 6м да е 3м и
е подходящо за дървени греди;

2..Натоварването от необитаемия нисък таван, покрива и снега
е „чисто“ около 320кг/м2;

3..В крайна сметка, като прибавим коефициента за сигурност получаваме
общ товар от около 8т. Което е приблизително 1.3т. на лин. метър.

Да приемем, че една от трите предложени ферми (като размер на
напречното сечение) ще свърши работа и цената и заедно с
покритието се вмъкне в рамките на 600лв, т.е. 100лв на лин.
метър, заедно с монтажа (тежи не повече от около 70кг).

Икономичните алтернативи са пълностенна ст. греда и ст. бет. греда.

1..Бетонна греда 25х45(40)х600см

Бетон- 100лв
Армировка- 200лв
Кофраж- х
Връзване- х
Бетониране- х
Грижи за бетона- х

Сметката колкото и да сме оптимисти
ще стигне поне 500лв.

2..Стоманена греда:

2.1..HEA200

1..(6м х 42.3кг=254кг) x 1.5лв=380лв
2..Допълнителни заварки или болтове
за монтаж- х
3..Вдигане с кран- х

Като нищо цената ще стигне 500лв.

2.2..RHS 260x140x6

1..(6м х 35.8кг=215кг) x 1.55лв=334лв
2..Допълнителни заварки или болтове
за монтаж- х
3..Вдигане с кран- х

Пак цената ще стигне 500лв.

Затова си мисля, че предложената от мен квадратна ферма (box truss)
с нейният дуракоустойчив дизайн по отношение на монтажа има бъдеще
при дървените тавани и покриви, които работят добре, ако са изцяло
от дърво с отвори до около 3.5-4м. За по-големи отвори, каквито изискват
повечето кандидат (къщни) новодомци фермата ще свърши чудесна
работа и заради възможността дървените греди да стъпят в/у долният
пояс и железата ще стърчат надолу не повече от 4-5см. И лесно могат
да се скрият.

:cool: :partyman:
Аз бих избрал Н-то.
А също бих добавил една Н-греда по ширина и тогава надлъжните могат да са дървени десетки, както и ребрата да станат 5х10.
<t>schuldiner благодаря ти за бързият отговор .<br/>

И на мен ми допада Н профила но се надявах да мина с нещо по малко например Н 160 но явно ще си остана с надеждата само . Проблема е че всичко се носи и вдига на ръка - обекта е на 30 метра от пътя и няма достъп до никаква техника. А и цената си е фактор.
Всички греди ли трябва да са Н 200 или има възможност само средната да е такава , а крайните две да са по малки?

"Аз бих избрал Н-то.
А също бих добавил една Н-греда по ширина и тогава надлъжните могат да са дървени десетки, както и ребрата да станат 5х10."

Къде точно би добавил тази греда за да намалиш размера на ребрата ?
schuldiner - майстор
ОК, 160 да е :)
Ако допълнителната греда е напречно на къщата в квадрата 5х5, ще имаш една колона при стената, но и още една там, където си нарисувал светъл отвор. И реално се получава, че нямаш друг по голям отвор за премостване от 3 м. Т.е. всичко останало може да е дърво, подравнено по горния грай на Н-то. Примерно подложка 6х12 и столица 10х10. Междинната столица е желателно да е 12х12 или повече, 5-метрова, за да облекчи малко стоманената греда.
Ако не ти се жертва светлият отвор навън, Н-гредите стават две - между крайните десни колони, а към стената пак може дървена, но анкерирана или с шишове към зида.
BLUEPUPIL - майстор
Да намалим разходите и теглото.
Отворите са различни- 3 и 5м. Средната ст. греда носи товар почти х2 в сравнение с двете крайни. Търговските дължини са 12(12.1)м, парчетата ги плаща „клиента“.
Предлагам да се ползват „П“ образни UPN-и и двойно „Т“ HEA.

Варна сняг-111кг/м2
Приет общ товар 250кг/м2

1..За 5-те метра
2бр. HEA140х12м, нарязани на 4бр.х6м, средната ст. греда е двойна(2бр. HEA140).

Стъпването е „етажно“ върху колоните.

2..За 3-те метра 1бр. UPN120х12м, нарязан на 4бр.х3м, средната ст. греда е двойна(2бр. UPN120).

Тъй като по-късият отвор е 3м и UPN120 съм предложил също да се нареже на 3м, ако няма да има сачак HEA140 „стърчи“ в 3-те метра около 0.5м и в него „влиза“ UPN120 с припокриване около 0.25м. Между стеблата ще трябва да се попълни с нещо, защото има „заобляне“ при ъглите до стеблото
на HEA.

2бр. HEA140х12м=24м х24.7кг/л.м.=593кг х2.2лв
=1305 с рязане и товарене 1400лв
1бр. UPN120х12м=12м х13.4кг/л.м.=161кг х2лв
=322 с рязане и товарене 400лв
Общо 1800лв. На обекта са на около 2000лв.
Пей сърце!
:cool:


Ако 6м HEA140 с тегло около 150кг е тежък за „носене на ръка“, може вместо него да се ползват сдвоени „П“-та (UPN140); UPN140 с тегло за един профил от 6м около 100кг.
:partyman:
<t>BLUEPUPIL благодаря ти за изчерпателният отговор. <br/>
Предложението ти ми пасва идеално . <br/>спестява доста средства.
Значи в средата на 5 метровия отвор слагам 2 бр НЕА 140 един върху друг и заварям, но при сметките ми за изпълнението се появи проблем - UPN 120 не мога да го вкарам в HEA 140. UPN -височина 120мм. НЕА вътрешно- 114 мм. Как мога да заменя гредите за да си паснат?
BLUEPUPIL - майстор
нед ное 05, 2023 11:06 amNikolay_Kolev написа:
Значи в средата на 5 метровия отвор слагам 2 бр НЕА 140 един върху друг и заварям....
Може и един до друг.
нед ное 05, 2023 11:06 amNikolay_Kolev написа:
.... но при сметките ми за изпълнението се появи проблем - UPN 120 не мога да го вкарам в HEA 140. UPN -височина 120мм. НЕА вътрешно- 114 мм. Как мога да заменя гредите за да си паснат?
Тъпи EU стандарти.
НЕА140 вътрешно- 116 мм и пак не влиза.
Вместо НЕА140, IPE180

Ако няма стоманени ребра и се ползват дървени,
върху горните пояси на IPE180, в средата на
5-те метра едно стоманено ребро да намали
дължината (на измятането) на 2.5м, че IPE-то
е много стройно и ме е страх.
Може и между стеблата.
UPN65 ще свърши работа.
Благодаря , така даже и ще е по леко :partyman:
Значи на 5-те метра в двата края по 1 греда 6м IPE 180 а в средата две греди заварени една до друга всички свързани с един UPN 65 -6м по средата на разстоянието. На трите метра в двата края по 1 греда UPN 120 a в средата две заварени една до друга и всички вкарани в IPE то и заварени за него.

Върху тях смятам да сложа дървени греди 6х12 захванати с болтове и за тях да захващам ребрата.

Смята че вече мога да правя кофража за колоните :partyman:
Благодаря ти още веднъж за помощта .
BLUEPUPIL - майстор
пон ное 06, 2023 11:21 pmNikolay_Kolev написа:
Смята че вече мога да правя кофража за колоните :partyman:
Горе колоната завършва с 4бр. „П“-та N12,
влезли надолу 40-50см


Прикачен файл:
2.jpg

Прикачен файл:
1.jpg



Добре. Ще заложа и по 4 п N12 на клона. Смятам и да свържа по 3 колоните с пояс 25 на 20 с арматура 4бр N12 който ще лежи над зида.

Тема "Помощ за изчисляване на метални греди за покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: