Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
alexander_orjustalex - помощник
Здравейте, мили съфорумници!

Наскоро започнах да следя форума и да чета документираните процеси по изграждане на дом на някои от вас, като най-много чета темата
Мисия Нов Дом - от А до Я
на @skostadinov
Поради факта, че вече и аз съм в процеса на изграждане на мечтания си дом, то аз реших също да го документирам с цел някога в бъдеще моят опит да послужи като помощ на някого, както на мен ми е послужил чуждия опит. Втората причина е, че виждам, че тук има много хора, които помагат и имат доста опит, а аз вярвам, че има доста неща, които не разбирам и бих се радвал да ги науча по по-лесния начин, вместо само от собствените си грешки.
От сега предупреждавам, че в тази тема ще документирам подробно всичко, защото обичам да пиша по-подробно, та най-вероятно ще изглежда досадно за много от вас, но съм предупредил, хаха.

Предистория и информация за мен
Казвам се Александър, на 21 години съм, занимавам се с програмиране и преди няколко месеца получих като подарък от баща си два съседни поземлени имота, които са с вид територия земеделска земя от категория 7 и не са урегулирани ( ще приложа снимка на имотите от кадастъра ) с обща квадратура от 1056кв. м., като единият от поземлените имоти е с площ от 558кв. м., а другият е съответно с площ от 498кв. м., които имоти са на 120м. разстояние от мястото, на което към момента живеем.
Винаги съм искал да си построя къща и двата имота ми дават шанс от по-рано да сбъдна тази своя мечта.

Към момента съм се ориентирал към къща, която е на два етажа по 60кв. м. на етаж с РЗП 120кв. м. поради факта, че единият имота с площ 558кв. м. е по-нависоко от другия и гледката е страхотна, а и винаги са ме привличали къщите на два етажа.

Около началото на август месец 2023г. започнахме да чистим мястото с багер, защото беше занемарено до безбожие. Единият поземлен имот е напълно изчистен, а поземленият имот, на който искам а построя къщата към момента все още не е на 100% изчистен, поради факта, че багера беше зает и времето се развали, но ще бъде изчистен, след като времето се оправи и е удачно за багера да влезе отново.

Около 20.10.2023г. започнах да уча програмата SketchUp, с която да си направя собствен чертеж и съответно дизайн на къщата, като към момента съм направил единствено някакъв груб чертеж на разположението на къщата, но няма да го споделям все още, защото не е довършен и липсват някои идеи, които не съм нанесъл.

В края на октомври месец 2023г., след мъки с извикането на несериозен геодезист да постави колчета около границите на имота, все пак геодезиста дойде и ги постави.
Усетих се, че правя чертеж, а не съм се заел с по-важните към момента неща, а именно промяна на предназначението на поземления имот, на който искам да строя, издаване на право за строеж и т.н.
По това време и влязох във форума, за да чета как стоят нещата около промяна на предназначението и всичко, което ме чака, докато стигна до строенето.

Разпитване и консултации
В първите дни на януари до 5 януари 2024г. започнах да се интересувам от опита на другите, както и от местни фирми ( става въпрос за община Русе ), които се занимават с поемане на процеса по промяна на предназначението. Поземлените имоти се намират във вилната зона на града и има наскоро построени къщи, та аз започнах да търся съседи и да ги разпитвам относно контакти на фирми, колко време им е отнело, колко пари и т.н.

Та, в крайна сметка проучването ми отне повечко време, отколкото очаквах, защото е зима и хората не се появяваха много, но в крайна сметка най-важната информация, която ми бе дадена от попитаните съседи беше:
- Съсед 1
- Отнето време от промяна на предназначение до право на строеж - 3 години
- Сума за целия процес - около 10 000лв.
- Допълнителна информация - Важни са ти ВиК и Електро, защото са много тегави, а в тази зона - още повече, процеса с документите е тегав и бавен
- Допълнителна информация за фирмата/човека, който е поел процеса с документите - познат, който помеждудругото се е захванал да удари едно
рамо

- Съсед 2
- Отнето време от промяна на предназначение до право на строеж - 3 години
- Сума за целия процес - около 8 000лв., но още не е готов и предрича обща сума от 10 000лв.
- Допълнителна информация - Важни са ти ВиК и Електро, защото са много тегави, а в тази зона - още повече, процеса с документите е тегав и бавен
- Допълнителна информация за фирмата/човека, който е поел процеса с документите - не разбирал много, но негов роднина чаткал нещата

- Съсед 3
- Отнето време от промяна на предназначение - 2 години, все още не е изкарано право на строеж
- Сума за промяна на предназначението - 4 000лв.
- Допълнителна информация - Важни са ти ВиК и Електро, защото са много тегави, а в тази зона - още повече, процеса с документите е много тегав и
много бавен
- Допълнителна информация за фирмата/човека, който е поел процеса с документите - кадърен човек, ама процеса бил бавен

- Съсед 4
- Отнето време от промяна на предназначение до право на строеж - 1 година
- Сума за целия процес - 12 000лв.
- Допълнителна информация - Важни са ти ВиК и Електро, защото са много тегави, а в тази зона - още повече, процеса с документите беше лесен
- Допълнителна информация за фирмата/човека, който е поел процеса с документите - жената е била много кадърна, нямало е проблеми и се е
занимавала с всичко

От цялата работа предполагам, че и вие сте установили същите неща като мен, а именно:
- Използвай контакта на съсед 4, защото всичко е свършено в най-кратък период и най-безболезнено
- Подсигури вариант за ВиК и Електро, защото са сложна част от процеса

За 9.1.2024г. си бях уредил среща с архитекта, която ми бе предложена от съсед 4. Тя ме консултира и проведохме около 2 часа разговор, в който установихме следните неща:
1. ВиК, както и Електро наистина са важни, та трябва да помисля кое ми е най-изгодно откъм свързване с тях. Спомената ми бе и възможност да бъда присъединен към кооперация по документи, а пък да се вържа към съседи в близост, която възможност е най-реалистична към този етап и най-добра.
2. Процеса от променяне на предназначението до право на строеж би трябвало да отнеме между 9-12 месеца, като по-скоро 12.
3. Ориентировъчната цена за промяна на предназначението ще бъде около 6100лв., а ориентировъчната цена за правото на строеж ще бъде около 10 000лв., като заедно с други такси за надзор и т.н. би трябвало да излезе грубо към 18 000 - 20 000лв.

Към момента поземлените имоти не са все още на мое име, ще се образовам как стои ситуацията около даряването на имотите и като съм готов с това ще направя пълномощно на архитектката и ще се заемем с процеса, като първо разбрах, че става въпрос за геодезист, който ще извика, за да дойде и да заснеме мястото. На мястото има една стара съборетина, която представлява 26кв. м. застроена площ като са вдигнати само тухлите и е лята плочата отгоре, както и едно стълбище външно към втори етаж, който обаче е започнат с 2 реда тухли и това е, та общо взето разбрах от нея, че ще е най-изгодно да я съборя, но ще говоря с нея допълнително дали да я съборя преди или след геодезиста.

Това е към момента, ще пиша отново, ако правя промяна и т.н..

Отворен съм и ще се радвам за мнения, съвети и т.н., които може да споделите тук или на лично съобщение.

Ще се радвам, ако някой сподели дали цените, които са ми дадени към момента са реалистични, защото един съсед, който обаче малко си е Бай Ганьо, ми обяснява как не било така, било струвало между 2 и 3 хиляди лева промяната на предназначение и т.н., та макар и да съм скептичен - предпочитам още мнения преди да се захвана.

Надявам се, че ви е харесало четенето и до следващото включване в хрониките!

Изображение
Чираче - майстор
Дълго четиво..... Според мен започни с документацията за нотариално прехвърляне на имотите на твое име. След това обединяване на двата парцела в общ имот. Следващото е предназначението - трябва архитект да подготви необходимите документи. ПУП и други документи. Важно е геодезиста да забие колчетата точто според кадастралната карта, и да издаде ДОКУМЕНТ с реперните точки на границите. Ако има въпроси, питай.
resistbody - майстор
Имаш ли брати или сестра? Дарене се оспорва в съда от наследниците на даряващите. Дори и да се разбирате, не знаеш дали няма да превърти някой....

Моя имот също ми е дарен(не съм плащал на нашите), но плащах такса за покупко-продажба.. Моя имот пък е на 10 метра от сегашната ми къща ;) но си беше УПИ с ток и вода и стара къща за бутане...
Чираче - майстор
ср яну 10, 2024 8:52 pmresistbody написа:
Имаш ли брати или сестра? Дарене се оспорва в съда от наследниците на даряващите.
Нотариално завереното ЗАВЕЩАНИЕ за волята от дарителя не би трябвало да се оспорва.
ср яну 10, 2024 9:12 pmЧираче написа:
ср яну 10, 2024 8:52 pmresistbody написа:
Имаш ли брати или сестра? Дарене се оспорва в съда от наследниците на даряващите.
Нотариално завереното ЗАВЕЩАНИЕ за волята от дарителя не би трябвало да се оспорва.
Оспорва се и то успешно.
nork - специалист
ср яну 10, 2024 8:52 pmresistbody написа:
Имаш ли брати или сестра? Дарене се оспорва в съда от наследниците на даряващите. Дори и да се разбирате, не знаеш дали няма да превърти някой....
+1
Минете си през покупка на имота за да няма после драми. Да, повече излиза като такси, но във времето си спокоен за бъдещи усложнения.
iliya_i - майстор
ср яну 10, 2024 9:12 pmЧираче написа:
ср яну 10, 2024 8:52 pmresistbody написа:
Имаш ли брати или сестра? Дарене се оспорва в съда от наследниците на даряващите.
Нотариално завереното ЗАВЕЩАНИЕ за волята от дарителя не би трябвало да се оспорва.
Преките наследници имат запазен дял от 30% от имуществото, който не може да се дарява, завещава и т.н.
Ако това не е спазено, могат да го оспорят.
alexander_orjustalex - помощник
ср яну 10, 2024 8:03 pmЧираче написа:
Дълго четиво..... Според мен започни с документацията за нотариално прехвърляне на имотите на твое име. След това обединяване на двата парцела в общ имот. Следващото е предназначението - трябва архитект да подготви необходимите документи. ПУП и други документи. Важно е геодезиста да забие колчетата точто според кадастралната карта, и да издаде ДОКУМЕНТ с реперните точки на границите. Ако има въпроси, питай.
Това е плана, с изключение на обединяването на имотите, защото само на единия имам мерак да строя.
Благодаря много за съветите :)
alexander_orjustalex - помощник
ср яну 10, 2024 8:03 pmЧираче написа:
Дълго четиво..... Според мен започни с документацията за нотариално прехвърляне на имотите на твое име. След това обединяване на двата парцела в общ имот. Следващото е предназначението - трябва архитект да подготви необходимите документи. ПУП и други документи. Важно е геодезиста да забие колчетата точто според кадастралната карта, и да издаде ДОКУМЕНТ с реперните точки на границите. Ако има въпроси, питай.
Това е плана, с изключение на обединяването на имотите, защото само на единия имам мерак да строя.
Благодаря много за съветите :)
alexander_orjustalex - помощник
ср яну 10, 2024 8:03 pmЧираче написа:
Дълго четиво..... Според мен започни с документацията за нотариално прехвърляне на имотите на твое име. След това обединяване на двата парцела в общ имот. Следващото е предназначението - трябва архитект да подготви необходимите документи. ПУП и други документи. Важно е геодезиста да забие колчетата точто според кадастралната карта, и да издаде ДОКУМЕНТ с реперните точки на границите. Ако има въпроси, питай.
Това е плана, с изключение на обединяването на имотите, защото само на единия имам мерак да строя.
Благодаря много за съветите :)

Тема "От Идея до Ключ: Хрониките на Една Мечта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: