Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Идеята е да се прекара зарядна станция за ел. автомобил в двора. Най-безболезнено откъм къртене би било да се захрани от мазето, като откъм партида и предпазители всичко е наред.
Въпросът е, че мазето е изцяло подземно. Та този кабел, минавайки в тръба по тавана, през стоманобетона и навън, в двора (през почвата ще го сваля да върви на 80см дълбочина) - това място дали няма да е язва, от която да влиза вода. Сещате ли се за някакъв друг и по удачен вариант?
iliya_i - майстор
Има си тръби за подземно прекарване на кабели. Кабела да е цял, със здрава изолация без наранявания и снадки и предназначен за подземно полагане.

Всички захранващи кабели към блокове и къщи в големите градове са подземни!
Само някои селца останаха с въздушни кабели и стълбове.
Не съм се изразил правилно. Проблемът, за който си мисля не е в подземното полагане на кабела - това е ясно. А това, че, ще се пробива дупка в стоманобетона и тръба ще влиза подземно в мазето на къщата. Което евентуално би било язва и място, откъдето например да влиза вода в мазето. Разбира се, ще се хидроизолира около тръбата и отвора, в който минава, но все пак - това ли е стандартният начин?
iliya_i - майстор
Вкарваш тръбата и замазваш около нея от двете страни на стената.
kr1100 - майстор
пет фев 09, 2024 6:45 pmiliya_i написа:
....Всички захранващи кабели към блокове и къщи в големите градове са подземни!
Само някои селца останаха с въздушни кабели и стълбове.
Е не е баш така у наше голЕмо село. Има още въздухарки и то на 800м над табелата Варна дето разкопките няма да свършат май този век.
iliya_i - майстор
пет фев 09, 2024 7:16 pmkr1100 написа:
пет фев 09, 2024 6:45 pmiliya_i написа:
....Всички захранващи кабели към блокове и къщи в големите градове са подземни!
Само някои селца останаха с въздушни кабели и стълбове.
Е не е баш така у наше голЕмо село. Има още въздухарки и то на 800м над табелата Варна дето разкопките няма да свършат май този век.
Варна е до табелата Варна. 800 метра над табелата Варна е на 800 метра от Варна, в землището на село Каменар, община Варна. :-D
yordanovdir - напреднал
За тая работа има измислени специални неща, които гледах скоро.Нещо като пластмасова плоча, в която има гумена втулка, през която минава кабела.Затягат се едни болтове и гумената втулка уплътнява между кабела и плочата.Плочата се монтира на стената.Мога да питам колегата, който ги поръча за доставчика.
Звучи като добър вариант, ще е полезно да ме ориентираш за ключови думи какво да търся, да.
brum - майстор
Има и разни пълнители дето дават водоплътност на отвора. Ползвал съм Sica Monoplug за отвор 10х10 през който минава водопровода. Повече вода от там не мина. Става на консистенция като гипс и се работи лесно с него.
yordanovdir - напреднал
https://www.hauff-technik.de/
Това е производителя.В Пловдив ги предлагат Филкаб.

Тема "Трифазен кабел от мазето към двора - подземно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: