Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
BALKY - специалист
Здравейте, направихме таваните в хола,коридора и банята с ГК и сега голямата дилема е какви лунички и трансформатори да сложа !!
Моля за съвети и идеи, че търсих инфо, но нещо не мога да се ориентирам :((
Искам да попитам какви са монтажните размери за отворите в ГК или е според избраните лунички?
naB4o - специалист
Според луните е размера :) MR-16 или MR-11 или размера на самата луна, с бор-корона действаш :) а за вида, има много разновидности, реши къде колко светлина искаш и кажи колко пари си заделил :)
BALKY - специалист
За момента само направих отворите за луничките...
Сега се чудя кое е по-добре да избера, LED лунички или трационните лунички?
Може ли някой да ми каже +/- на единият и другият вид? Вероятно едните са доста по-скъпи, но пък се спестява от цената на трафовете, защото са с по-малка консумация...Но дилемата е какво да се избере :))
шоп - майстор
аз си лупих лунички от баумакса по 1.99 лв. Халогенни крушки 12Волта на 35 Вата по 49 ст. и китайски трафове 1 50 вата по 15 лв:-)) Доволен съм.
ЛЕД луничките са супер, но са си скъпи. Верно с доста по-малка консумация на енергия са, но си напрвави сметката кога ще се изплати.
Тани - модератор
Сложи си КАЧЕСТВЕНИ лампи на 220V и ще си спестиш доста главоболия! За 12 волтовите трябват доста дебели кабели освен трансформатори . Освен това трябва луничките да са на около метър около трафа , за да няма загуби и да светят еднакво. Сложи си и димер , за да регулираш интензитета на светене и няма да имаш проблеми с изгорели лунички. Съветвам те да не разчиташ само на луничките да си осветяваш стаята. Една енергоспестяваща крушка 20 W осветява много по-добре от 10 лунички по 35 W с обща консумация 350W.
PLOCHKATABG - специалист
Никога не съм се занимавал с инсталация и монтаж на лунички, единствено само механично поставяне, но там където съм работил винаги са избягвали 220 волта, особено в баня, там 220 волта е недопустимо, а да не споменавам как горят на 1-2 месеца, не знам работата на "димер-а", но ... .
Тани - модератор
Аз се занимавам с проекта и изпълнението на осветление и затова говоря от опит! Вече са правят доста качествени лампи на 220V с една година гаранция. От монтирани средно по 30-40 лунички на обект опита показва че горят по 2-3 на ........ година !

За мокрото помещение наистина задължително се монтират 12 V с траф извън помещението!

Забравих да спомена че лампите трябва да са с този цокъл: Изображение
KnauFer - специалист
При 220 v.луни лошото е че се усеща мъждукане всеки път щом ти тръгне климатика а и колебание в тока винаги има /за това и горят по често/... При 12V. тела няма такива проблеми,понеже токът преминава през трансформатор ...
Моите тавани в къщи,съм сменил всичките луни с нажежаема жичка със LED - очарован съм от резултата,понеже:Диодните луни отделят повече лумени;разхода на електричество е в пъти по-малък и не напоследно място можеш да избереш температурата на светлина - 6000К.(студена светлина) са некаде около 4 лв. за брои а тези от 2700К.(топла светлина)са малко по -скъпи около 6-7 лв. Така че аз съм за ЛЕД - технологията. :)
Тани - модератор
Горят ментетата! Но нека не задълбаваме в темата , защото може много да се спори! Учуден съм , че толкова са паднали цените на LED . За колко вата става въпрос? Ако паднат още малко и спора 12-220 съвсем ще стане излишен!
KnauFer - специалист
цена ест заваиси от ватовете .. http://www.bgled.com/

Тема "Таван-лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: