• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
ivanabrashev - напреднал
Здравейте, предстои ми да правя окачен таван на едно ниво в стая с размери 3.90 на 3.30. Като разглеждам проспектите на Ригипс и на Кнауф ми прави впечатление че в системата на Ригипс се полагат само напречни CD-та през 50 сантиметра, а при тази на Кнауф освен напречните се слагат и надлъжни с кръстовидни връзки. Кой е правилния вариант? Материалите и на двата производителя ми изглеждат еднакви, т.е. може би има минимална разлика в дебелините на профилите, но не ми изглежда съществена. Също така правилно ли е да завивам гипскартона през UD профила, или трябва да сложа "нулеви" CD профили?
Pooh - майстор
Материалите са наистина почти еднакви, но съм сигурен, че не "разглеждаш" проспекти на Ригипс, а търговска брошурка. Ето какво казва Rigips, по въпроса за конструкцията.
Правилният вариант е кръстосана скара, дали на 2 или на 1 ниво - според предпочитанията. Не е препоръчително да се завива картона в периферните профили, но всички го правят, така или иначе. :wink:
ivanabrashev - напреднал
Интересно решение на Ригипс България да подвеждат клиентите си ... в тяхната брошурка даже нямаше кръстовидни връзки като асортимент. А кое отнема повече финанси и време, едно ниво с кръстовидни връзки, или две нива?
Pooh - майстор
Клиентите на Ригипс България не са крайните потребители, а изпълнителите на СМР. Въпросните брошурки са по-скоро за популяризиране на марката, тъй като Кнауф България заеха почти целият пазар. Това е само лирично отклонение. :wink:

Повече финанси отнема единичната скара. Кръстовидните връзки за едно ниво са по-скъпи от тези за 2 нива. Като време ... не мога да преценя, индентични са.
ivanabrashev - напреднал
Интересно, намерих и този вариант за който си мислих първоначално:
http://www.rigips.de/download/planen_bauen/40523.pdf
Долу вдясно - CD профили и директни окачвачи.
Сега въпроса е, дали е удачно това.
Pooh - майстор
Това е вариант с федершина, която си е направена за директен монтаж. При изравняване на неравности не може да се използва ... пък и не съм сигурен дали се предлага изобщо по нашите географски широчини. Ще се опитам да обясня защо, аз лично, съм против подобна конструкция.

1. Имаме повече окачвачи (на всеки профил), от там и повече хамалогия, защото монтирането на какъвто и да е окачвач е по-трудоемко от кръстата връзка/анкервинкел.
2. Усложнява се нивелацията - повече профили за нивелиране. Отделно при кръстосване на профилите от скарата (монтажни и носещи), се вкарват в една равнина, а при еднопосочно половени има опасност от изместване и съответно получаване на дупка или гърбица на дадено място. Ако гледаме на окачвачите като на махало, а на профила като на точка, всяко поклащане/движение на махалото/окачвач променя позицията на точката/профила. Сега нека си представим редица от махала с еднаква дължина и свързани с права/монтажните профили. Вече няма как да стане денивелацията ... поне не и толкова лесно.
3. Ценово разликата е достатъчно малка и напълно се компенсира от първа точка :wink:

Истината е че е пълно с така изпълнени тавани. Къде от незнание, къде от криворазбрана икономия ... има и тавани при които скарата е редена през 60см., а гипсокартона е с дебелина 9,5мм. В крайна сметка всеки сам решава какво иска и доколкото не говорим за промяна на конструктивни елементи - всеки е свободен да експериментира. :wink:
Форума е "Направи си сам", така че мога само да посоча общоприетият начин за изпълненито, а крайното решение си остава на всеки човек.
ivanabrashev - напреднал
Да, основния вариант е с федершина, но долу вдясно гледам че има алтернатива 4.05.23a, която е изпълнена с CD профили и директни окачвачи. От немски език не разбирам нищо, но го пускам през Google translate, и явно показаните конструкции са за места с понижени изисквания за пожаробезопасност и товароносимост. Ще видя на място как ще го направя този таван, проблема е че ще бъда ограничен с времето, а самия ремонт ще бъде в Ямбол, а там не знам къде се намират складовете за сухо строителство. Иначе ми е ясно че с кръстосани връзки ще е по-здраво, интересно ми беше че допускат и вариант който е без кръстосване.
dechoоо - специалист
Pooh написа:
Материалите са наистина почти еднакви, но съм сигурен, че не "разглеждаш" проспекти на Ригипс, а търговска брошурка. Ето какво казва Rigips, по въпроса за конструкцията.
Правилният вариант е кръстосана скара, дали на 2 или на 1 ниво - според предпочитанията. Не е препоръчително да се завива картона в периферните профили, но всички го правят, така или иначе. :wink:
1. Кой ти каза че е правилния вариант? Ако не е 1-на кръстосана, може би ще падне?
2. И кой ти каза, че всички го правят? А може би и ти си сред всички?

Човече, спри да четеш конспекти и брошури... и да го разказваш на кой какво попитал!!!
Pooh - майстор
dechoоо написа:
1. Кой ти каза че е правилния вариант? Ако не е 1-на кръстосана, може би ще падне?
2. И кой ти каза, че всички го правят? А може би и ти си сред всички?

Човече, спри да четеш конспекти и брошури... и да го разказваш на кой какво попитал!!!
1. Производителите го казват, но те не са капацитети според теб, така че прави каквото искаш ... вкъщи. И горе съм писал - всеки да си прави каквото си иска, стига да го прави само за себе си.
2. Практиката и да, доста често и аз закрепвам картона за периферните профили. Обясни като сведущ какво точно е значението на това действие - плюсове и минуси ... ако можеш де :wink:

Аз съвети давам на база практиката си, а ти? Нещо искаше да кажеш по въпроса "Разлики между Кнауф и Ригипс за окачен таван на едно ниво" или просто ти се спами? Веднъж те питах какъв ти е проблема, повече не мисля да хабя време с теб - лай си на воля ... щом те влече :wink:
dechoоо - специалист
Pooh написа:
dechoоо написа:
1. Кой ти каза че е правилния вариант? Ако не е 1-на кръстосана, може би ще падне?
2. И кой ти каза, че всички го правят? А може би и ти си сред всички?

Човече, спри да четеш конспекти и брошури... и да го разказваш на кой какво попитал!!!
1. Производителите го казват, но те не са капацитети според теб, така че прави каквото искаш ... вкъщи. И горе съм писал - всеки да си прави каквото си иска, стига да го прави само за себе си.
2. Практиката и да, доста често и аз закрепвам картона за периферните профили. Обясни като сведущ какво точно е значението на това действие - плюсове и минуси ... ако можеш де :wink:

Аз съвети давам на база практиката си, а ти? Нещо искаше да кажеш по въпроса "Разлики между Кнауф и Ригипс за окачен таван на едно ниво" или просто ти се спами? Веднъж те питах какъв ти е проблема, повече не мисля да хабя време с теб - лай си на воля ... щом те влече :wink:
Производителя може да каже много неща за да си пласира продуктите, но както казваш практиката е друго.... практиката, не теорията ... кръстосана връзка за 1- на скара, зелена шпакловка... Пусната на пазара преди има няма 5- год. Но задължително с нея се шпаклова в мокрите помещения! Или се чудих какво е разликата между единична кръстосана със обикновена единична с паразидки между листите?
Че по тая логика... представям си скара на две нива, и монтажните CD-та кръстосани... купон, не му завиждам на клиента.
И така... за твоята практика! Били бил така добър да ми кажеш защо възтъпваш картона, това ако е практика... Ами защо лентата на шпакловката ти се разлепя? А... може би това ти е практика, и това на един твой обект. А какво ли ще е ако ги обиколя всичките?
Разликата между Knauf и Rigips обясни ти... за това трябва четене!
  • 1
  • 2

Тема "Разлики между Кнауф и Ригипс за окачен таван на едно ниво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: