Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте Колеги,

От години следя форума и не веднъж съм имал полза от съветите, които се дават тук.

Дойде момент да пиша и първата си тема, защото не намерих нищо конкретно относно моя казус.

В процес на реновация съм на старата ни селска къща. Изградена с камък и кирпич преди повече от 100 години.

Питането ми е относно подовата настилка на стаите - 2 стаи върху кирпич и камък от долу и 1 стая върху мазе - греди и кирпич.
Всички подове са доста криви с разлики от 2-3 см. и ми се иска да ги изравня преди да се полага крайна настилка (ламинат или плочки).

1. Стаята върху мазето - тук съм замислил разкопаване на кирпича до гредите, каменна вата между гредите и осб плоскости отгоре. След това фибран и така...
2. Стаите, които са върху солиден камък покрит с кирпич ме притесняват. Тук обмислям сух под по системата на Knauf, но трудното намиране на качествена насипка и високата цена на гипсфазера са тежка хапка за прегълщане. От друга страна традиционна замазка с армираща мрежа ми се струва неподохдяща поради основата - кирпич.

Много ще съм благодарен за съвети, препоръки и като цяло мнения относно това, кой вариант би бил по-подходящ за казусите по-горе.

Благодаря много!
Поздрави!
jabata - специалист
tpv88 написа:
Всички подове са доста криви с разлики от 2-3 см. и ми се иска да ги изравня преди да се полага крайна настилка (ламинат или плочки).
Като най-първо си определяш новото ниво, взимайки под внимание най-високото от старите. За сежаление навремето къщите така се правиха, всяка стая със собствено ниво.
tpv88 написа:
1. Стаята върху мазето - тук съм замислил разкопаване на кирпича до гредите, каменна вата между гредите и осб плоскости отгоре. След това фибран и така...
2. Стаите, които са върху солиден камък покрит с кирпич ме притесняват. Тук обмислям сух под по системата на Knauf, но трудното намиране на качествена насипка и високата цена на гипсфазера са тежка хапка за прегълщане. От друга страна традиционна замазка с армираща мрежа ми се струва неподохдяща поради основата - кирпич.
Това с каменна вата (каменна на плочи а не на руло) ми се струва добра идея, но не мисля че е добра идея да разкопаваш кирпича. Все пак той е една изолация, а тръгнеш ли да го пипаш, таква гняс ще излезне че ще съжаляваш. Но все пак, не ти знам нивата, възможностите, и колко е кирпич-а. Иначе OSB върху гредите и вата не е никак лоша идея.
Незнам колко квадрата са ти подовете, където мислиш да слагаш сух под. Аз обаче бих направил друго. Там където ще е ламинат, се слага OSB. Там където ще е плочки се слага OSB отгоре (като под него вата), отгоре гипсофазер или един лист Aquapanel. Ако намериш от тънкия http://www.baumarket.bg/product/aquapan ... yment_6mm/ на който цената е по-тънка ще е по-добре.
Като внимавай, преди да сложиш Aquapanel-a върхуи OSB-to грундираш, след като изсъхне грунд-а слагаш на гребен циментово лепило клас С2, отгоре aquapanel-a, винтове шпакловаш фугите с мепилото, отгоре армиращата лента, и след това мак лепилото.

Армирана замаска за мене, е крайно неподходящ вариант за стара кирпичена къща, защото много би натовалира конструкцията. А като цяло самата конструкция, не е чак толкова здрава за да издържи и замаска.
пон сеп 03, 2018 9:55 amjabata написа:
tpv88 написа:
Като най-първо си определяш новото ниво, взимайки под внимание най-високото от старите. За сежаление навремето къщите така се правиха, всяка стая със собствено ниво.
tpv88 написа:
Това с каменна вата (каменна на плочи а не на руло) ми се струва добра идея, но не мисля че е добра идея да разкопаваш кирпича. Все пак той е една изолация, а тръгнеш ли да го пипаш, таква гняс ще излезне че ще съжаляваш. Но все пак, не ти знам нивата, възможностите, и колко е кирпич-а. Иначе OSB върху гредите и вата не е никак лоша идея.
Незнам колко квадрата са ти подовете, където мислиш да слагаш сух под. Аз обаче бих направил друго. Там където ще е ламинат, се слага OSB. Там където ще е плочки се слага OSB отгоре (като под него вата), отгоре гипсофазер или един лист Aquapanel. Ако намериш от тънкия http://www.baumarket.bg/product/aquapan ... yment_6mm/ на който цената е по-тънка ще е по-добре.
Като внимавай, преди да сложиш Aquapanel-a върхуи OSB-to грундираш, след като изсъхне грунд-а слагаш на гребен циментово лепило клас С2, отгоре aquapanel-a, винтове шпакловаш фугите с мепилото, отгоре армиращата лента, и след това мак лепилото.

Армирана замаска за мене, е крайно неподходящ вариант за стара кирпичена къща, защото много би натовалира конструкцията. А като цяло самата конструкция, не е чак толкова здрава за да издържи и замаска.
Здравей,

Благодаря ти изключително много за изчерпателното мнение!

Помещенията са 2х10 кв.м и голямо 20 кв.м
Идеята ти много ми допада но имам 2 въпроса:

1. Как ще нивелирам пода, ако започна директно с ОСБ върху кирпича? Как се захващат плоскостите във кирпича?
2. Защо препоръчваш тези плоскости Aquapanel, които доколкото виждам са за външна употреба, а не Vidifloor гипсфазерните?

Благодаря отново!
jabata - специалист
tpv88 написа:

Здравей,

1. Как ще нивелирам пода, ако започна директно с ОСБ върху кирпича? Как се захващат плоскостите във кирпича?

2. Защо препоръчваш тези плоскости Aquapanel, които доколкото виждам са за външна употреба, а не Vidifloor гипсфазерните?

Благодаря отново!
Директно върху кирпич-а, не е вариант. Първо няма да е стабилно, второ трудно ще нивелираш. На мене идеята ми беше да изровиш старите греди, и върху тях нови и OSB. Това приземен етаж ли е, или втори.
Ако е приземен, търсиш здрава основа.....ако е втори, изравяш само гредите. Преди години една таква стара къща изрових гредите, върху тях нови, и понеже не бяха съвсем нивелирани се слагаха клинове, подложки и т.н. отгоре 18 OSB, помежду каменна вата.
Aqapanel-a има както за външна така и за подове (същото като при Vidifloor). Разликата е, че Aquapanel-a e по здрав, и издръжлив на вода. Гипсофазер-а става също, но той е по крехък, и все пак е от гипс...и не обича много водата. Както се казва едното е гипс, другото цимент. Прави си сметката кое е по-здраво.
Тука може някой да ме критикува, но за мене гипсофазер-а е компромисно решение... Циментофазер-а е по здрав, но и по скъп. Но той е най-здравото, което се среща на пазар-а в областта на сухото строителство.
Иначе една плоча от Aquapanel-a 6мм дебелина положен върху OSB, e толкова здраво, колкото и 2 гипсофазерни плочи положени с разминати фуги.
пон сеп 03, 2018 2:49 pmjabata написа:
tpv88 написа:

Здравей,

Благодаря отново!
Директно върху кирпич-а, не е вариант. Първо няма да е стабилно, второ трудно ще нивелираш. На мене идеята ми беше да изровиш старите греди, и върху тях нови и OSB. Това приземен етаж ли е, или втори.
Ако е приземен, търсиш здрава основа.....ако е втори, изравяш само гредите. Преди години една таква стара къща изрових гредите, върху тях нови, и понеже не бяха съвсем нивелирани се слагаха клинове, подложки и т.н. отгоре 18 OSB, помежду каменна вата.
Aqapanel-a има както за външна така и за подове (същото като при Vidifloor). Разликата е, че Aquapanel-a e по здрав, и издръжлив на вода. Гипсофазер-а става също, но той е по крехък, и все пак е от гипс...и не обича много водата. Както се казва едното е гипс, другото цимент. Прави си сметката кое е по-здраво.
Тука може някой да ме критикува, но за мене гипсофазер-а е компромисно решение... Циментофазер-а е по здрав, но и по скъп. Но той е най-здравото, което се среща на пазар-а в областта на сухото строителство.
Иначе една плоча от Aquapanel-a 6мм дебелина положен върху OSB, e толкова здраво, колкото и 2 гипсофазерни плочи положени с разминати фуги.
Разбирам!

Това е приземен етаж, едната стая е над мазето обаче и затова там има греди. Другата е частично над мазето (20%) и останалото е кирпич върху каменна основа. Незнам ако разрина кирипича във втората стая докъде ще стигна... Едва ли ще намеря нивелирано ниво на пода.

На мен реално, най-големия казус ми е как да изравня пода...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Не пипай кирпича. Той държи много неща. Прави къщето монолит. Върху кирпича нареди гредичкии с тях нивелирай. подлагай, малко вкопай, ако трябва. Между гредичките слагай каквато искаш изолация, ако мислиш, че има нужда. Да запълниш с кирпич е най-добре :-). Върху гредичките си ковеш OSB и вече няма мърдане
пон сеп 03, 2018 3:36 pmn_a написа:
Не пипай кирпича. Той държи много неща. Прави къщето монолит. Върху кирпича нареди гредичкии с тях нивелирай. подлагай, малко вкопай, ако трябва. Между гредичките слагай каквато искаш изолация, ако мислиш, че има нужда. Да запълниш с кирпич е най-добре :-). Върху гредичките си ковеш OSB и вече няма мърдане
Замислях се и за това... Благодаря за мнението.
Естествено ми изникват следващи въпроси:

1. За 10 кв.метра стая на какво разстояние е хубаво да има летвички?
2. Кой размер/форма би били подходящи? Разглеждам тук - https://www.home-max.bg/stroitelstvo-i- ... ial/letvi/
3. Препоръчително ли е летвичките да са с дължината на стаята т.е. без наставяне и т.н?
4. При вкопаването ясно, но при подлагането - какво е препоръчително да се ползва?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
пон сеп 03, 2018 3:46 pmtpv88 написа:

1. За 10 кв.метра стая на какво разстояние е хубаво да има летвички?

-Зависи от дебелината на плоскостта и на ръб да има гредичка

2. Кой размер/форма би били подходящи?

-Трябват ти успоредни горна и долна повърхност. Как ще изглежда отстрани няма значение Размерът зависи от това колко можеш да повдигнеш пода.

3. Препоръчително ли е летвичките да са с дължината на стаята т.е. без наставяне и т.н?

-Няма значение

4. При вкопаването ясно, но при подлагането - какво е препоръчително да се ползва?

-Парчета с подходяща дебелина и равни и успоредни горна и долна страна

Може и само с OSB да се изравни, но как да го обясня на човек задаващ горните въпроси...
jabata - специалист
Както каза колегата, като е приземен етаж не го пипай. Аз си мислих че е горен. При приземния той едва ли не, носи цялата къща. Затова... Слагай греди, като гледаш профила където ще се застъпват OSB плоскостите да е поне 5 см. Защо ли, защото ако си по-малко да кажеме 4 си абсолютно задължен да измериш и изрешеж плоскостите до милиметър, имаче рискуваш винтовете да не хванат в профила. От една страна, винта трябва да е на около 10 мм от края както на листа, така и на профила, и това прави минимално 4см. Хайде сега да попитам кой успява да изреже абсолютно права линия OSB точно до милиметър?
Затова ти казвам и 5 см. От друга страна по-малко от 5х5 е летва и неможе да поеме кой знае какви натоварвания без да се огъне. И гледай на 40-50 см, да имаш опора на гредите когато подлагаш.
Иначе може и само с OSB, но подпиранията не трябва да са на не повече от 40-50 см. както в Х, така и в Y оста. Иначе можеш да подпираш където трябва с каквото имаш под ръка...дървени клинове за по-малко....до 1 см.... дървени плочки, дъски, гредички за над 1 см....
Като първо си осигури дълъг мастар, поне 150см - 200см. Ако нямаш такова въобще не започвай. Прегледай с мастар-а, канап, ролетка, метър, нивелир, коя е най-високата точка.... И тя ти е изходната.

Тема "Изравняване на кирпичен под" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: