Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Celeborn - специалист
Здравейте!

Лятото правих ремонт на втория етаж вкъщи и сега се получи нещо много неприятно. Паркетът се повдигна на едно място и в момента паркетчии и строители си разменят топката, защото се налага да се прави всичко наново, но аз със сигурност няма да съм човекът, който ще дава парите втори път.

Ситуацията е следната - имаме стара тънка плоча на две нива, която е изравнена в ниската си част с плоскости, подобни на изолационни, за да се постигне еднакво ниво. Всичко това е запечатано със саморазливен под. Двете операции бяха направени в най-горещите дни през Юни и Юли. Циментовата замазка съхна около месец на отворено, след това бе положен саморазливният под, който също съхна на отворено и силно слънце около 30 дни. На места от слънцето дори се олющи.

Паркетът бе поставен средата на Август (масивен дъбов паркет, с лепене). Преди около седмица се поду част около 3 на 1 метър. В стаята няма източници на влага (капещ таван или радиатори), нито тръби в стените.

След като го отвориха на едно място, паркетчиите казаха, че проблемът е в лошата основа, която не е достатъчно здрава.
Строителите пък казват, че проблемът е във влагата, която е надула паркета. И само си разменят топката, защото на никой не му се дават пари.

На мен ми е пределно ясно, че нито едните са си свършили работата като хората (строителите, които според мен не са спазили на 100% указанията за поставяне на саморазливния под), нито паркетчиите, на които все пак им е работа да проверят доколко е читава основата, преди да редят, след като не са я правили те.

Замервано е за влага и такава не се появи на уредите, нито пък пак повтарям - има от къде да се появи впоследствие (освен да избива отдолу нагоре).

Това ми е и първият въпрос - възможно ли е да е имало остатъчна влага ниско в замазката, която за около месец да избива постепенно нагоре и да разшири паркета (и то само на определено място)?
Паркетът е подут на място, където плочата бе по-тънка и нивото е качвано и изравянвано със споменатите плоскости (леки и подобни на изолационни са, с цел да не се товари плочата).
Вторият ми въпрос е - ако надуването не е от влага, какъв е механизмът тогава? Защо замазката долу не издържа, каква сила може да упражнява паркета НАГОРЕ, че са се подуе и повдигне? Когато паркетът вдига, замазката остава по лепилото, което ми изглежда резонно?

Благодаря на всички, изчели дългата тема докрай и на тези, които евентуално ще отговорят :)
hygro - майстор
Celeborn написа:
На места от слънцето дори се олющи.
Причината не е в слънцето, а в долното качество на работата. Вероятно преди полагане на саморозливната замазка е спестен грунда. Някои саморазливни замазки са неподходящи за лепене на паркет.
Celeborn написа:
След като го отвориха на едно място, паркетчиите казаха, че проблемът е в лошата основа, която не е достатъчно здрава.
Паркетчията е длъжен да си провери основата и ако има дефекти да ги изправи или да поиска дефектите да бъдат отстранени. Ако Ви е предупредил изрично и вие сте се съгласили да не се ремонтира, вината си е Ваша.
Celeborn написа:
Строителите пък казват, че проблемът е във влагата, която е надула паркета.
Въпреки жегата, практически е невъзможно замазката да изсъхне за месец, още повече, че е имало допълнителни мокри процеси. Виновния в случая пак е паркетчията, защото е бил длъжен да си измери влагата по достатъчно надежден начин. Електронните прибори, за измерване на влага в замазки не могат да дадат сигурен резултат и при лошо стечение на обстоятелствата дават грешка до 60%. По тази причина във всички страни на ЕС, в които климатът го позволява, за меродавен се счита единствено калциево-карбидния метод. Във технологичната документация на паркети, лепила, грундове и т.н. стойностите на влагата са указани изрично в CM% (или CCM% - calcium-carbide method). Поради неудобствата при измерването, паркетчиите масово си затварят очите пред този факт, но спестяването на калциево-карбидната проба е изцяло за тяхна сметка. Ако в случая я бяха направили, протоколът от измерването щеше да докаже, че са си свършили работата.
Celeborn написа:
Това ми е и първият въпрос - възможно ли е да е имало остатъчна влага ниско в замазката, която за около месец да избива постепенно нагоре и да разшири паркета (и то само на определено място)?
Да.
Celeborn написа:
Вторият ми въпрос е - ако надуването не е от влага, какъв е механизмът тогава? Защо замазката долу не издържа, каква сила може да упражнява паркета НАГОРЕ, че са се подуе и повдигне? Когато паркетът вдига, замазката остава по лепилото, което ми изглежда резонно?
Причината е влагата. Слаби промени във влажността на дървесината няма да окажат влияние, но дори и добра замазка не е в състояние да издържи на силите, които възникват при по-сериозно овлажняване, а в случая замазката е била мърляво направена.
Последна промяна от hygro на ср фев 06, 2008 3:06 pm, променено общо 1 път.
Celeborn - специалист
Благодаря много! Опитах се да бъда максимално изчерпателен и затова стана малко дълъг поста, но явно е имало смисъл!

Хубавото е, че договорите и с двете фирми са много изрядни в частта си с дефектите, така че имат точно 30 дни за да се разберат и да определим нова дата за пренаправа на помещението.

Още веднъж благодаря hygro!

Тема "Помогнете ми да разреша един спор..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: