Работа с гипскартон за напреднали.
anmoll - специалист
Направихме покрив от дървени греди. Знае ли някой, до каква дължина максимум може да издържи 20/20см. греда без да има колона.Нашата греда е 9м.,но чисто пространство ,което държи е 8м.Гредата е лепена и и дават много добра здравина. Ако някой има опит моля да каже.Размера на навеса е 7 на 8 м. и няма никакви колони само тази греда носи всичко.Дали е достатъчно или да я подсилим.Надявям се хора с опит да ми пишат.Покрива е с плътен хастар/греди 10/10 и дъски/горе с ламарина.Трите страни на помещението са бетонни.
ribnikolaevi - майстор
В кой район на България се намираш? Колко ще ти тежи покрива (собственото тегло)? Наклон? Какви са характеристиките на гредата (каза, че ги дават ... колко)?
maestroone - напреднал
Аз бих я подпрял най-малко на две места с подходяща по размер греда.Като гледам си от Смолян,а там доколкото знам вали доста сняг.Тази греда на таково разстояние без подпиране-с гаранция след време ще се огъне-може да стане и по-лошо.Желая ти успех
anmoll - специалист
Здравината и дават в цеха, където е лепена на специална машина. Лепената греда би трябвало да е по-здрава от нормална греда ,технологията е с разминаване на дъските и поставянето е по височина на дъската,а не легнала дъска. Навеса изглежда стабилен,но наклона е 8-10% което ме притеснява когато падне сняг-в Смолян- сняг колкото искаш.Не знам как да изчисля колко тежест носи,но мога да кажа колко материал влезе в покрива-3.5м3 чам, без да смятам голямата греда.
maestroone - напреднал
Носещата греда наистина е по здрава,но ако не издържи,което е много вероятно последствията са за твоя сметка.Ако не ти пречат-слагай без да мислиш.Ако ти пречат -пак слагай-на подходящо място.Най-добре-2 греди,но в краен случай-поне една.Тук всеки е майстор,но последствията са за теб
torbalan - Дървен философ
снега може да го смяташ по 400 кг. на кубичен метър...
това е стойност, която е актуална за пролетния сняг, когато почне да се топи и се уплътни...

за прясно навалял сняг ориентировъчна стойност е 100 кг. на кубичен метър...
reevil - специалист
8-9 метра ми се струват много дори и при такава здрава греда. Но при положение, че си с ламарина и ако ти е добър наклона е възможно снега да пада лесно(може и ти да му помагаш)

Аз правих покривче с доста по-малки размери и също имам известни притеснения относно хоризонталните греди. Дано не съм сбъркал :-D
Ето 2 снимки: показаните греди са 14 на 14 обикновен чам-крайна част на дървото(не е сърцевина) уж били по-устойчиви на измятане.
Другите греди нагоре са 12 на 12, ребрата 8 на 6 :)
Добре беше да се направят 3 стъпки, за да е по-късо разстоянието, но исках да е по-открито.
Година и половина не е мръднало, 50 санта сняг имаше тази зима за 1-2 седмици.
Какво мислите? Има ли за какво да се притеснявам :?
anmoll - специалист
Мерси за мненията :) .Не е желателно да има греди,но как може да стане.Как мислите дали да не сложим и метална, двойно- Т образна греда -до дървената.Замисъла беше да е с метална греда,но заради цената го направихме по-евтино.Греда от чам-270лв ,а металната-1400лв.Много се усложняват нещата,ако някой подскаже нещо... :idea:
gunoff - специалист
anmoll написа:
Мерси за мненията :) .Не е желателно да има греди,но как може да стане.Как мислите дали да не сложим и метална, двойно- Т образна греда -до дървената.Замисъла беше да е с метална греда,но заради цената го направихме по-евтино.Греда от чам-270лв ,а металната-1400лв.Много се усложняват нещата,ако някой подскаже нещо... :idea:
Здравей,
На мен на пролет ми предстои разваляне на покрив и изграждането му на ново (за това ще пиша когато му дойде времето ...). За целта извиках доста майстори, като и аз исках вариант с възможно най-малко попове. Единият, който си беше "отвсякъде" строител ( в смисъл това е учил и това работи и досега ) предложи надлъжните греди да са през 40-50 см и едната дървена греда да се замени със стоманена. Така отпада попа за тази греда, ако беше дървена и покрива няма да провисне, а и къщата е около Бургас - тук от сняг не можем да се отървем :o
Стоманената греда е по-скъпия, но и по-сигурен вариант според мен.
torbalan - Дървен философ
anmoll написа:
Мерси за мненията :) .Не е желателно да има греди,но как може да стане.Как мислите дали да не сложим и метална, двойно- Т образна греда -до дървената.Замисъла беше да е с метална греда,но заради цената го направихме по-евтино.Греда от чам-270лв ,а металната-1400лв.Много се усложняват нещата,ако някой подскаже нещо... :idea:
конструктор поглеждал ли е това, което правиш?

ако няма възможност да подпреш гредата отдолу - подпри я отстрани... направи го с ферми...

Тема "Дървена носеща греда-9м." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: