Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
вт ное 03, 2020 4:59 pmamxcs написа:
Прочетох.., ясно ми е че за тези пари няма да е професионален.
Поне да не е най-калпавия, за това питам какво би вършило работа за тия пари.
То това е идеята да не се дават парите на някой си, ми да остане и електрожена за нещо друго да се ползва, като има нужда.
И аз също не изчетох цялата тема (300+страници), а и не бе нужно за да се ориентирам какво ще ми свърши работа (да не кажа, че май най-малко се дискутира по темата както във всеки друг форум, явно такъв си ние балканския манталитет) .
Мисля, че е добър вариант, а и влиза в посочената от теб сума DEL MMA 125 - ако повечето време заваряваш с електроди до 2,5. DEL MMA 145 - с този ще можеш и 3,25 спокойно без да го претовариш, само че тоя е малко извън бюджета дето си посочил. А и за хора от форума има 10% отстъпка, гаранцията за физически лица е 4години, и другото важно, че са родно пройзводство.
Вчера купих за лична употреба DEL MMA 160. Днес вече успях да го пробвам,трябваше една малка конструкция от винкели да сглобя/заваря - доволен съм от апарата, с лекота върши работата за която съм го взел. Заварявах предимно с 3,25 (някакви рутилови на Вежен, купувани преди половин година). Електроженчето се справя чудесно,утре ако ми остане време и се сетя, ще го пробвам с базични на Есаб 3,25 (купувани преди 4-5години май).
АБВ потребител - специалист
нед ное 01, 2020 8:58 pmdragozow написа:
Виж сега, аз не държа да продавам във форума и тук влизам по-скоро за кеф и да прочета нещо. Ако амперите на една машина са истински, а не само написани е лесно, защото на кутиите с електроди пише на колко ампера работят. Иначе знам машините ми колко могат, защото съм издевателствал над тях точно с тази цел. Реално 160А/60% при 40 градуса не можеш да го претовариш с 4 мм от почти всички електроди или трябва да подкараш 10 един след друг. Аз съм си играл с рутилови, 8 броя един след друг без почивка, нямаше проблем. На повечето хора това е повече от достатъчно. Ако е малко се взима 200 ампера машина със 100% на 160 ампера.
Колега Драгозов, най важното в един заваръчен апарат е ХАРАКТЕРИСТИКАТА НА ДЪГАТА, силата на тока е след това. И мога да ви демонстрирам ,че при еднакъв ток, еднакво водене на електрода и еднаква дебелина на материала, направено с два различни електрожена, ще станат напълно различни заваръчни шева. И като казвам че, голяма част от производителите и търговците не го разбират това, не се шегувам. :) Всъщност много неща са важни в такъв апарат. Ниво на защита, качество на изработка,какви материали се използват и т.н.
АБВ потребител - специалист
вт ное 03, 2020 12:24 pmamxcs написа:
Здравейте,
доста дълга тема, но нямам възможност да я прочета цялата.
Да питам с 2 думи какъв инверторен електрожен да си взема до 150-170лв който да си заслужава парите.
Един парапет ще се прави.
Колега , ако искаш да го имаш повече време си вземи нещо, за повече пари, и изкарай някакъв курс , ако мислиш да правиш нещо с него. Ако ти е само за парапета,правилно те посъветваха, по добре плати на някой който ги разбира тези неща да ти го направи. А ти сигурен ли си, че ще го направиш както трябва??? Да не паднеш с него някой ден :-D . Скоро видях как падат едни ферми за оражерия, та затова те питам. :)
Последна промяна от АБВ потребител на вт ное 03, 2020 10:02 pm, променено общо 1 път.
krasi92 - майстор
Колега доста интересно ще ми бъде ако може да ми обясниш за характеристиките на дъгата.
АБВ потребител - специалист
вт ное 03, 2020 9:55 pmkrasi92 написа:
Колега доста интересно ще ми бъде ако може да ми обясниш за характеристиките на дъгата.


Познава се по звука който издава, ваната, отлепването на шлаката,прекъсването на дъгата, и е такива работи :)
Нещо такова, направено с базичен електрод,както на клиповете по долу. Общо взето няколко фактора влияят на това. Немога да кажа с точност.Ако знаех щях да си направя доста добър елетрожен.


Последна промяна от АБВ потребител на вт ное 03, 2020 11:07 pm, променено общо 5 пъти.
koveslav - майстор
електрод рутилов 2мм работен ток 50-60А време на горене около 35-40 секунди
електрод базичен 2мм работен ток 50-70А време на горене около 40 секунди
елекрод рутилов 2,5мм работен ток 60-90А време на горене около 50-55 секунди
електрод базичен 2,5мм работен ток 60-80А време на горене около 65-70 секунди
електрод рутилов 3,25мм работен ток 90-140А време на горене около 60 секунди
електрод базичен 3,25мм работен ток 80-120А време нагорене около 75 секунди
електрод рутилов 4мм работен ток 140-190А време на горене около 90 секунди
елеккрод базичен 4мм работен ток 120-160А време на горене около 110 секунди
Данните са за Вежен и Норд,публикувани от производителя на електродите ESAB. Времето на горене е засечено при 90% от максималния ток за дадения електрод.
ПВ на електрожените е дадено при 10 минутен цикъл.Например 40% при 160А означава 4 минути работа при 160А и следваща 6 минути почивка....
По тези данни,според най-използваните от вас дебелини електроди можете да си изберете необходимия ви електрожен.Също така можете да пресметнете според характеристиката на машината колко и какви електроди може тя да "изгори",без да прегрее....
Забележка: Данните за минималния ампераж са за нормално заваряване с дадения електрод,а не за минималния ампераж необходим за неговото запалване.Например напълно нормално е 3,25мм електрод да бъде запален и на 60-70А,но това не означава че можете да изпълните нормален заваръчен шев с него на този ампераж.Обърнете внимание точно на това,защото точно по този начин се продават повечето ментета-с демонстрация какъв максимално дебел електрод палят!!!!
imegogo - специалист
здравейте решил съм да си купя електрожен за домашни нужди (досега не заварявал)първо мислех да купя някъкъв китайски до 150лв,обаче се зачетох и реших да увелича бюджета спрял съм се на del mma 145 какво е мнението ви за него ? и другият ми въпрос е малко лаишки до колко дебело желязо може за се заварява с електрод 3.25 мм
АБВ потребител - специалист
вт ное 03, 2020 10:55 pmimegogo написа:
здравейте решил съм да си купя електрожен за домашни нужди (досега не заварявал)първо мислех да купя някъкъв китайски до 150лв,обаче се зачетох и реших да увелича бюджета спрял съм се на del mma 145 какво е мнението ви за него ? и другият ми въпрос е малко лаишки до колко дебело желязо може за се заварява с електрод 3.25 мм
Колега извинявай, но това звучи като< Кажете каква кола да си купя, но още нямам книжка> :) Пак казвам, че най точен отговор на този въпрос може да ти даде човек с опит, който е работил с такава машина, или производитела. :)
вт ное 03, 2020 10:55 pmimegogo написа:
здравейте решил съм да си купя електрожен за домашни нужди (досега не заварявал)първо мислех да купя някъкъв китайски до 150лв,обаче се зачетох и реших да увелича бюджета спрял съм се на del mma 145 какво е мнението ви за него ? и другият ми въпрос е малко лаишки до колко дебело желязо може за се заварява с електрод 3.25 мм
Здравей. По-нагоре в постовете писах за DEL MMA 160 (такъв си купих онзи ден), заварява идеално. Предполагам, че и del mma 145 ще е така. Ако използваш в по-голямата си част от заваряването електроди 2,5, то това е удачен избор. Ако пък ще ползваш повечко 3,25 електроди тогава може би 160 ще е по-добрия избор.
АБВ потребител - специалист
ср ное 04, 2020 7:10 amsolun написа:
вт ное 03, 2020 10:55 pmimegogo написа:
здравейте решил съм да си купя електрожен за домашни нужди (досега не заварявал)първо мислех да купя някъкъв китайски до 150лв,обаче се зачетох и реших да увелича бюджета спрял съм се на del mma 145 какво е мнението ви за него ? и другият ми въпрос е малко лаишки до колко дебело желязо може за се заварява с електрод 3.25 мм
Здравей. По-нагоре в постовете писах за DEL MMA 160 (такъв си купих онзи ден), заварява идеално. Предполагам, че и del mma 145 ще е така. Ако използваш в по-голямата си част от заваряването електроди 2,5, то това е удачен избор. Ако пък ще ползваш повечко 3,25 електроди тогава може би 160 ще е по-добрия избор.
А ти как го установи това , че заварява идеално???? На какво??? На база дългогодишния опит в заваряването който имаш, или просто ти хареса горенето на дъгата :-D

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: