• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
profesionalist_wood - майстор
Ако имаш нерви и време ще ти кажа :-D
lov - майстор
Не се лее в гипс защото съдържанието на вода в него е много голямо и освен шуплите честичко експлоадира с ужасни последици от разхвърчелия се разтопен метал. При отворени матрици става но пак си е изпитание а и пак са почти за еднократна употреба защото от надряването гипса дехидратира и се разпрашва.
За тази цел се ползват смеси със съдържание на вода в тях по 3%. В зъботехниката и бижутерията се ползват такива готови такива циментови смеси. Добавя се определено количество вода и сместа се залива но после калъпа се изпича до много висока температура. Много са добри но и цената им също е добра :)
profesionalist_wood - майстор
Е добре де,защо не ми се разпадна гипса при 100 отляти оловни войника с височина 8 см? Беше от стария гипс отпреди 1989г залежал в склад и нашите го донесоха и аз почнах да си експериментирам по детски :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
profesionalist_wood написа:
Ако имаш нерви и време ще ти кажа :-D
Друго може и да нямам, но нерви и време бол
lov - майстор
profesionalist_wood написа:
Е добре де,защо не ми се разпадна гипса при 100 отляти оловни войника с височина 8 см? Беше от стария гипс отпреди 1989г залежал в склад и нашите го донесоха и аз почнах да си експериментирам по детски :?
Щото не е било чист гипс. А и при оловото температурата на топене не е толкова висока. Казваш 100 но с каво качество на отливката. По вероятно са приличали на тежести за рибилов.
Погледни как и защо се втвърдява гипса и ще си отговориш сам защо не е подходящ.
crez - майстор
Алуминия не е прост за леене,като чугуна. Дава много вътрешни шупли става за неотговорни детайли, за отговорни го леят под налягане.
lov - майстор
То става и с прашка в домашни условия но калъпа трябва да е подгрят здраво а за да стане това си трябват хубави опаковъчни смеси.
Ако някой се захваща да намери някой вече пенсиониран зъботехник да му разкаже това онова.Много чалъми знаят и са се справяли със съвсем елементарни подръчни материали.
Salvador - специалист
СЕгашните зъботехнически смеси за леене за много модерни, но и много скъпи. Лял съм си дребни детайли. Прави се матрица от восък. Калъп се прави от т.нар. "опаковъчна маса", които са сигурно 50 вида. Доста е сложно и вече не помня технологията. Трябва някой зъботехник да ви я обясни. Постига се точност на отливката до микрони.Ако не ви трябва чак такава точност, цената малко обезсмисля начинанието.
vinkelmen - специалист
Не трябва да се използва чист гипс за леярски форми. Образува пукнатини при изпичане, има много лоша газоправодимост, трудно се избива и пр. В леярството се използват гипсови смеси, като се добавят пълнители (най-често кварцов пясък и шамот), което повишава якостните показатели на формите, както и газопропускливостта. Най-добри якостни показатели се постигат, като се използва за пълнител кварцов пясък и каменно брашно. Формата се изпича за около час на темп. 750 градуса по Целзий. Над тази температура, якостта рязко намалява. Не трябва да се прекалява с количеството на пълнителите, защото се нарушава свързващата способност на отделните компоненти.
Гипсът на profesionalist_wood в който е лял олово не се е разпаднал, заради относително ниската температура на топене на оловото (327,5). Дехидратирането на гипса настъпва при около 350 градуса. Алуминият се топи при два пъти по-висока температура и е много опасно да се правят експерименти за леенето му в чист гипс.
profesionalist_wood - майстор
Съгласен съм с компетентното мнение на колегата. :) Иначе съм учил скулптура и мога да правя гипсови отливки....например на човешки глави и там подобни изцяло от гипс. Работил съм с моделажна глина.
Работил съм и с восък копие 1 към 1 от глинения модел готов за отливане като му се направят калъпи,така и не успях да направя тази занимавка.
Та въпросът ми е да моделирам примерно машинен елемент и да направя калът за отливане. В горния клип видях че ползват някаква пръст който слагат около модела в сандъка. Дали в БГ се продава?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Отливане на алуминий" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: