Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
agj - майстор
Имах някакви съмнения за личността с ник - Passa!Но сега като прочетох за тази Струна -Хобит и за тъста му,ми стана ясно че си имаме работа с добре познатия ни FORE !!
Passa - специалист
съб май 16, 2020 4:10 pmagj написа:
Имах някакви съмнения за личността с ник - Passa!Но сега като прочетох за тази Струна -Хобит и за тъста му,ми стана ясно че си имаме работа с добре познатия ни FORE !!
Това нали го уточнявахте вече веднъж с другите следователи.

------------

АБВ потребител Естествено че Чопър е различно от Инвертор. За това му се казва Конвертор. А какво представлява съм написал в общи линии.
enigma79 - напреднал
Аз бях пред тази дилема,да правя телчарката за алумин,неръждавейка,ама след посещения на различни форуми при братята руснаци и други стигнах до един извод:
Първо характеристиките на телчарката е коренно различна от тиг.
Електрожена е близко/еднакво с тиг.
3в1 уредите също не ми пасват и най добре тиг/електрожен с АС.
И така до момента когато се сдобих с такъв :-D
agj - майстор
съб май 16, 2020 4:14 pmPassa написа:
съб май 16, 2020 4:10 pmagj написа:
Имах някакви съмнения за личността с ник - Passa!Но сега като прочетох за тази Струна -Хобит и за тъста му,ми стана ясно че си имаме работа с добре познатия ни FORE !!
Това нали го уточнявахте вече веднъж с другите следователи.
Преди време уточнявахме и въпросите за телчарките и за АС режима в тях ......
Но сега отново и отново трябва пак да ги дъвчем тези неща!А аз от тук нататък мисля че не е необходимо повече да си правя труда да обяснявам ....
Passa - специалист
съб май 16, 2020 4:33 pmagj написа:
съб май 16, 2020 4:14 pmPassa написа:
съб май 16, 2020 4:10 pmagj написа:
Имах някакви съмнения за личността с ник - Passa!Но сега като прочетох за тази Струна -Хобит и за тъста му,ми стана ясно че си имаме работа с добре познатия ни FORE !!
Това нали го уточнявахте вече веднъж с другите следователи.
Преди време уточнявахме и въпросите за телчарките и за АС режима в тях ......
Но сега отново и отново трябва пак да ги дъвчем тези неща!А аз от тук нататък мисля че не е необходимо повече да си правя труда да обяснявам ....
Не се нерви де. Насила никой не може да те накара да коментираш. Щом го правиш, значи искаш. Всичко не е повод за война......
Аз пък явно не съм достигнал до истината за заваряването на алумина с телчарка.

Едит:
Едно време и ти беше по позитивен и спокоен като чели, но сега нещо се нервиш постоянно :wink:
koveslav - майстор
Преди години мернах в ОЛХ-а едно телоподаващо Есаб.Модела си е най-обикновен монофазен траф 150A със 7 степени на напрежението,със стандартен изправител и дросел,без никакви екстри и електроники..Отидох да го купувам,продавача се оказа профи заварчик с цял железарски цех и го попитах пробвал ли го е и на алуминий? Човека,явно услужлив,веднага сложи ролка алум. тел и шланг с тефлонова броня и ми демонтстрира на парче от някакъв счупен капак на машина.С доста проби и настройки успя да вкара апарата в подходящия режим,но накрая наистина направи съвсем прилична заварка.Обясни ми и основните трикове.Като собственик на апарата през годините и аз съм пробвал няколко пъти,но не ме кефи.Изисква много време за смяна на бутилки и шлангове(или броня) и доста проби и търпение,за да се улучи режима за съответния материал и дебелина.Предполагам също така е ясно,че на някои от алуминиевите сплави заварка изобщо не става,а лошото е,че го разбираш след цялото преоборудване и проби и загубено време и накрая си оставаш само с пробите.За целта трябва да има и парче от същия материал за предварителни проби и настройки,преди да си орезилил ремонтирания детайл,а намирането на достатъчно голямо парче ненужен такъв материал при ремонтната дейност най-често си е проблем.А и имам добър аргончик,който ми върши работа и не ми се е налагало да се заигравам често.
Та мисълта ми е,че при желание и повечко старание с телоподаващо нистина може да се заварява алуминий.Не става на много тънък материал.На по-дебел материал-3-4мм е по-лесно.Достатъчно е телоподаващото да е добре изработена стабилна стандартна машина,с добри характеристики.Не е задължително да е хипер-дупер специално,просто трябва да е истинско.Пробвали сме и с апарати на приятели-мераклии -повечето с разни китайци,Айнхели и т.н.-ами не успяхме с нито един немарков апарат да постигнем това,което сме успявали да постигнем като резултат с Есабчето.И с едно Редко също не успяхме.Но пък с по-сериозни и мощни модели апарати се е получавало и много по-лесно и по-добре,отколкото с моя апарат,естествено. Въпроса,който разискваме е дали по принцип може да се заварява алуминий с телоподаващо-да,може.Въпрос на желание,повечко старание и опити и прилично оборудване.
enigma79 - напреднал
нед май 17, 2020 11:45 pmkoveslav написа:
Преди години мернах в ОЛХ-а едно телоподаващо Есаб.Модела си е най-обикновен монофазен траф 150A със 7 степени на напрежението,със стандартен изправител и дросел,без никакви екстри и електроники..Отидох да го купувам,продавача се оказа профи заварчик с цял железарски цех и го попитах пробвал ли го е и на алуминий? Човека,явно услужлив,веднага сложи ролка алум. тел и шланг с тефлонова броня и ми демонтстрира на парче от някакъв счупен капак на машина.С доста проби и настройки успя да вкара апарата в подходящия режим,но накрая наистина направи съвсем прилична заварка.Обясни ми и основните трикове.Като собственик на апарата през годините и аз съм пробвал няколко пъти,но не ме кефи.Изисква много време за смяна на бутилки и шлангове(или броня) и доста проби и търпение,за да се улучи режима за съответния материал и дебелина.Предполагам също така е ясно,че на някои от алуминиевите сплави заварка изобщо не става,а лошото е,че го разбираш след цялото преоборудване и проби и загубено време и накрая си оставаш само с пробите.За целта трябва да има и парче от същия материал за предварителни проби и настройки,преди да си орезилил ремонтирания детайл,а намирането на достатъчно голямо парче ненужен такъв материал при ремонтната дейност най-често си е проблем.А и имам добър аргончик,който ми върши работа и не ми се е налагало да се заигравам често.
Та мисълта ми е,че при желание и повечко старание с телоподаващо нистина може да се заварява алуминий.Не става на много тънък материал.На по-дебел материал-3-4мм е по-лесно.Достатъчно е телоподаващото да е добре изработена стабилна стандартна машина,с добри характеристики.Не е задължително да е хипер-дупер специално,просто трябва да е истинско.Пробвали сме и с апарати на приятели-мераклии -повечето с разни китайци,Айнхели и т.н.-ами не успяхме с нито един немарков апарат да постигнем това,което сме успявали да постигнем като резултат с Есабчето.И с едно Редко също не успяхме.Но пък с по-сериозни и мощни модели апарати се е получавало и много по-лесно и по-добре,отколкото с моя апарат,естествено. Въпроса,който разискваме е дали по принцип може да се заварява алуминий с телоподаващо-да,може.Въпрос на желание,повечко старание и опити и прилично оборудване.
Въобще заслужава ли си гимнастиката и нервите е вторият въпрос?За мен не малко като вица:
Тате и аз мога да таковам козата,ама тя си сака пръч :lol:
koveslav - майстор
пон май 18, 2020 3:58 amenigma79 написа:
Въобще заслужава ли си гимнастиката и нервите е вторият въпрос?За мен не малко като вица:
Тате и аз мога да таковам козата,ама тя си сака пръч :lol:
Ами самата гимнастика е описана в указанията за експлоатация на апаратите.Т.е. тя е стандартна.От тук нататък само целта оправадава средствата с които се постига.В същия ред на мисли дори купуване и оборудване на телоподаващо с шлангове,ролки,редуцири и т.н. за работа на черно си една голяма,скъпа и сложна гимнастика в сравнение с електрожена например.Тази гиманстика заслужава ли си,при положение,че над 90% от нещата могат да се свършат с електрожен и с електрод якостта на шева е по-висока? Но всички налитат на телоподаващи,независимо от гимнастиките и независимо от това дали наистина им е нужно...
agj - майстор
пон май 18, 2020 3:58 amenigma79 написа:


Въобще заслужава ли си гимнастиката и нервите е вторият въпрос?За мен не малко като вица:
Тате и аз мога да таковам козата,ама тя си сака пръч :lol:
В темата за инверторните заваръчни апарати съм написал:Стандартните МИГ / МАГ заваръчни машини са подходящи за заваряване на алуминий само условно.

И даже в една друга тема разясних на Форката (понеже много се интересуваше ), какво е това условно.
Иначе за хоби употреба е много забавно и интересно да си поиграеш със заваряване на алуминий.
Последна промяна от agj на пон май 18, 2020 3:11 pm, променено общо 1 път.
АБВ потребител - специалист
Ето такъв пръч иска козата :)

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: