• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
floydogi - специалист
ср ное 01, 2023 5:55 pmDjack написа:
ср ное 01, 2023 5:09 pmfloydogi написа:
В олъхъ има български камъни ф20 по 4 кинта. Гледам, не си от София, иначе човека има павилионче на Илиянци. Нямам идея по куриер дали няма да ги начупят.
Аз камъни купих, при мен втулките са за камък с 32мм вътрешен отвор! Проблем ми е набиването в камъка.

Сега се сетих, че мога да пробвам да ги "свия" малко във фризера и тогава да се опитам да ги нахуля!
Е добре де, оста колко ти е, и тези втулки защо ги слагаш? Не беше ли оста ф20? Аз понеже моя го правих преди 2 години, та ми е изветряло вече, а и не ми е подръка да го погледна.

P.S. Взе да ми идва, че май правих някакви фланци, ама... Така или иначе камъните ще бият. Сдобий се с онова диамантеното за заточване, и като монтираш диска, с него ще обереш диска отпред и странично, колкото можеш. Подобрява нещата драстично. Доста често камъните играят и по плътност, освен на размери, ама там нищо друго не можеш да направиш, освен да си играеш да го въртиш спрямо оста и да търсиш най-малко биене. Преди 30 години бях шлайфист в ЗММ, та там като сменяхме камък си играехме няколко часа да го балансираме - хем на фланеца си имаше система с балансиращи тежести. Е - мащабите са други, но принципа е сходен.
Djack - специалист
нед ное 05, 2023 1:22 amfloydogi написа:
.....Е добре де, оста колко ти е, и тези втулки защо ги слагаш? Не беше ли оста ф20? Аз понеже моя го правих преди 2 години, та ми е изветряло вече, а и не ми е подръка да го погледна.

P.S. Взе да ми идва, че май правих някакви фланци, ама... Така или иначе камъните ще бият. Сдобий се с онова диамантеното за заточване, и като монтираш диска, с него ще обереш диска отпред и странично, колкото можеш. Подобрява нещата драстично. Доста често камъните играят и по плътност, освен на размери, ама там нищо друго не можеш да направиш, освен да си играеш да го въртиш спрямо оста и да търсиш най-малко биене. Преди 30 години бях шлайфист в ЗММ, та там като сменяхме камък си играехме няколко часа да го балансираме - хем на фланеца си имаше система с балансиращи тежести. Е - мащабите са други, но принципа е сходен.
Нямам представа, колко е оста, не съм я мерил, ама без оригиналните втулки и аз ще трябва да правя ограничителни фланчета - втулката на която се надява камъка е едно цяло с вътрешното фланче. Ама ако наистина е 20мм. ще заспи работата. Ще направя две фланчета и поне ще ползвам стандартни камъни. Тоя размер - 150х25х32 е много нестандартен явно, никъде не ги намирам.
Djack - специалист
Някой знае ли дали се продават такива втулки за шмиргел?

Изображение
wanderer - специалист
Не съм сигурен дали правилно съм определил по снимката, но това би трябвало да е една от притискателните шайби с базираща част която не си успял да вкараш в отвора на камъка. Ако е така, тя е част от машината ти и стругар е твоето решение. Какъв материал е това? Ето например как е при един от моите ГДР шмиргели с камъни като твоите.
Прикачен файл:
viber_изображение_2023-11-14_17-57-00-815.jpg
Djack - специалист
вт ное 14, 2023 6:08 pmwanderer написа:
Не съм сигурен дали правилно съм определил по снимката, но това би трябвало да е една от притискателните шайби с базираща част която не си успял да вкараш в отвора на камъка. Ако е така, тя е част от машината ти и стругар е твоето решение. Какъв материал е това? Ето например как е при един от моите ГДР шмиргели с камъни като твоите.
viber_изображение_2023-11-14_17-57-00-815.jpg
Точно за тези шайби става въпрос. Материала не знам какъв е. На прима виста прилича на алуминий, но е много тежко за такова. Явно е някаква сплав, не я лови магнит. Уееличи снимката, да видиш, как се е "разлистил". Иначе стругаря е ясен, ама предпочитах, да си ги купя готови ако ги предлагат някъде.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
По много мъгляви спомени, някъде около Перник, имаше завод за, кхм, пресови метални изделия. Пресоваха метален прах... дали е било метална пяна или друго, не знам. Евтино, леко, със супер свойства, на ниска цена и тн и тн. Даже не помня как беше формулирано. Та, такава шайба е точно за тази технология.
wanderer - специалист
Имам доста резерви, че ще намериш готови шайби, но ако ще правиш помисли за варианта който ти е предложил floydogi. Някакъв стандартен размер камъни с вътрешен диаметър директно пасващ на оста.
MamaMy - майстор
Туй се нарича прахова металургия каке. Използва се масово за изработка на втулки за електромотори и стартери, както и на детайли със специални свойства от различни материали които реално никога не могат да бъдат свързани един с друг. Процеса тук се нарича синтероване.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет ное 16, 2023 4:11 pmMamaMy написа:
Туй се нарича прахова металургия каке. Използва се масово за изработка на втулки за електромотори и стартери, както и на детайли със специални свойства от различни материали които реално никога не могат да бъдат свързани един с друг. Процеса тук се нарича синтероване.
Баш!
... и гогол каза, че в Перник преди десетина г. са закрити няколко такива предприятийца... Съсипаха я тая държава ;-(
pif4o - специалист
Пичуви малко бях позарязал тоя шмиргел след като му смених за втори път лагерите, и по ваши препоръка да си купя изравнител за дискове. Е та най-накрая с една поръчка от онлаин машини си купих един изравнител за 6 кинта, бях супер скептичен към него, още повече след като го видях кво мяса, викам тва като го допра до диска и краи ша го изяде :) Да ама чудо, още не мога да повярвам че тая несериозно изглеждаща джаджа буквално за секунди успокои работата на машината, след малко корекция наи вече на ситния диск машината буквално се закова и спря да се разхожда насам натам :) Най после се кротна тоя пущин, сега като го вържва и с болтове за масата няма да тресе всичко около него и да разбирва лагери за нула време. Благодаря още веднъж за препоръката за изравнителя https://www.onlinemashini.bg/diamanten- ... 8289/85154
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Няколко въпроса за стар БГ шмиргел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: