• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Джани - напреднал
Имаме си къща :) Има и тераса. Размери 3м. на 1,20м. По причини незнайни, като е строена къщата (преди 15-на години) майсторите са спестили подпорната колона на терасата (по план трябва да има). Забелязахме, че терасат се пропуква от двете страни, където е захваната за къщата (2 стени на терасата лежат на къщата, две са висящи във въздуха). Кратка справка с нивелир - наклонена е малко напред терасата.
Извод- терасата поддава, трябва да се сложи подпорна колона.
Чудим се за няколко варианта:
1. Да се прави с кофраж колона. Но трябва да се пробива терасата :?
2. Да се сложи метална колона...
3. Да се подпре на две три места с телескопични подпори тип хюнебек. А до колко са здрави и ще издържат ли тераса тези подпори? Защото с тях изглежда най-лесно :-D

Благодаря за вниманието.
UNIOR - модератор
Отговора се намира във въпроса ти :)
Джани написа:
3. Да се подпре на две три места с телескопични подпори тип хюнебек.
После си избираш един от двата варианта, препоръчвам първия :)
Джани написа:
1. Да се прави с кофраж колона. Но трябва да се пробива терасата
2. Да се сложи метална колона...
Може и без да пробиваш терасата , но това зависи от конкретния случай, не е лошо да покажеш и някоя снимка.
Джани - напреднал
Имах в предвид да се подпре с тези телескопични подпори и така да си остане? Или не са здрави и няма да могат да държат? За вечни времена :) ?
UNIOR - модератор
Е за вечни времена нема да стане :-D , излей си колонките и си реши проблема един път завинаги.
krasiorocknroll - специалист
Аз бих свързал колоните с плочата/пояса/ на долния етаж.Там където стъпват колоните постави скари от арматура.За размерите им питай някой по-разбиращ. :)
колев - специалист
преди да правиш каквото и да е, погледни къде ти върви арматурата- в горната или в долната част на плочата.
Джани - напреднал
преди да правиш каквото и да е, погледни къде ти върви арматурата- в горната или в долната част на плочата.

Как и защо? :?:
колев - специалист
ако върви отгоре, значи терасата е смятана като еркер - силата на опън действа в горната част на плочата, а на натиск- в долната. ако я подпреш , усилията ще се променят и бетона най-вероятно ще се спука в средата между колоните. трябва някакви греди да измислиш, но пък и 1,20 не са кой знае колко . най-добре е някой конструктор да я види. друг вариант е ако парапета ти е масивен, да го бутнеш и да го направиш от итонг или метални профили, така ще разтовариш значително терасата.
elby - специалист
Бетонна тухла 60х120х250мм дали ще може да се ползва като колона за тераса или ще е слабичка?

https://tashev-galving.com/product/161- ... 50-mm-siva

Например две такива колони и по средата итонг.

https://www.home-max.bg/blokcheta-gazob ... 00x250-mm/
radius - майстор
Това себе си не може да носи, я го виж какво е рехаво като замазка.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ с идеи за пропадаща тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: