• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Semiuser - напреднал
Имам една входна врата, която е от някакъв шперплат, но е захабена и има много петна по нея. Чудя се как мога да я освежа.

Предполагам, че трябва първо да се шкури. Нямам инструменти, така че освен да стане на ръка, с мокра шкурка. Не знам дали да ще стане равномерно или ще си личи.

След това, как да се лакира - с грунд или направо с лак, колко ръце? Ако може да ми дадете някакъв безплатен съвет, благодаря за което. :-D

Изображение

Изображение
rositodor - специалист
Значи тъй: няма да мокриш вратата,просто ще свалиш лака с шкурка 300-400,после ще трябва да лакираш(с четка),да шлайфаш лака и да полираш(разбира се ако искаш да стане перфектно) .А ако оригиналния лак на вратата е достатъчно дебел може да се шлайфа с много ситна шкурка и после да се полира....... :partyman: .
vvg - специалист
Значи тъй: няма да мокриш вратата,просто ще свалиш лака с шкурка 300-400,после ще трябва да лакираш(с четка),да шлайфаш лака и да полираш(разбира се ако искаш да стане перфектно) .А ако оригиналния лак на вратата е достатъчно дебел може да се шлайфа с много ситна шкурка и после да се полира....... :partyman: .


Абе,брат свалял ли си на ръка /като гледам снимките поне 35 г лак/ с шкурка 400?Тук според мен се започва с 80 -100,а като падне всичко,което се отлюспва ,слагаш малко нафта и с по-малък номер шкурка заглаждаш и лакираш. :drinkers:
Semiuser - напреднал
Значи ако съм разбрал дотук, ползвам два размера шкурки 100 и 300-400. Нафта не бих могъл да намеря толкова малко.

Нужна ли е основа преди лакирането? Лакирането може ли да стане с валяк? Горе-долу колко време може да ми отнеме шкуренето?
griffin - майстор
Поне от снимките които си пуснал ми изглежда че вратата ти има тънък слой фурнир отгоре който ако не внимаваш може да го престържеш. Има вариан с ползването на така наречената смивка или терминатор, но ако ползваш това чудо трябва хубаво да изчистиш вратата със спирт или разредител после, то е написано на кутията на самия препарат. Има смивки които не се почистват след това, но дали има в магазините в България това не мога да кажа, поне може да се огледаш за тоя вариант. Смивката ако не я изчистиш добре се променя цвета на дървото и става кофти имай го на предвид. Ако ползваш вариант шкурки трябва да ги редуваш като едрини примерно 80-120-180-240. Така следите от предходната едрина се заличават от следващата. Ако шкуриш на ръка гледай да шкуриш надлъжно на влакната на фурнира или дървото така и да има следи ще са по-малко забележими. Задължително ползвай някакъв вид блокче с което да може да си разпределяш натиска малко по-равномерно. За шкурене аз лично бих почнал от 80-ка да видя как ще потръгне тоест дали лака е много твърд или не, ако не е твърд може директно да се качиш на 120-ка аз обикновенно шперплат с тънък фурнир отгоре шкуря директно с 120-ка. След като свалиш лака трябва да видиш тия петна дали са в дървото или са в лака. Ако са в дървото става малко по-сложно, може да се използва перихидрол за избелване на дървото да го докараш горе долу еднакъв цвят и след това да си го лакираш. За шкуренето аз специално карам до 120 или 150-ка по-нагоре не се увличам. Преди да нанесеш новия лак е хубаво да изпрахосмучеш и обезмаслиш вратата. Лака може да го нанасяш по разреден, но тогава ще ти се наложи да направиш повече ръце, за да постигнеш нужната ти дебелина на покритието. Аз обикновенно нанасям първа ръка лак 50/50 лак разредител да попие в дълбочина. Така дървото почва да попива по-малко и пестиш от лак. Между ръцете е добре да минаваш една лека шкурка примерно едрина 300 колкото да свалиш власинките ако има останали по лака. На първата ръка тия власинки са се вдигнали от дървото и ще са повече, а на всяко следващо минаване ще става все по гладко и по гладко. Може да се ползва валяче, но според мен за по-гладко покритие трябва да потърсиш има едни модели с къси косъмчета. Някои препоръчват последния слой лак също да е по разреден за да се разлее по-добре, но това не знам колко е истина :).
rositodor - специалист
vvg написа:
Значи тъй: няма да мокриш вратата,просто ще свалиш лака с шкурка 300-400,после ще трябва да лакираш(с четка),да шлайфаш лака и да полираш(разбира се ако искаш да стане перфектно) .А ако оригиналния лак на вратата е достатъчно дебел може да се шлайфа с много ситна шкурка и после да се полира....... :partyman: .


Абе,брат свалял ли си на ръка /като гледам снимките поне 35 г лак/ с шкурка 400?Тук според мен се започва с 80 -100,а като падне всичко,което се отлюспва ,слагаш малко нафта и с по-малък номер шкурка заглаждаш и лакираш. :drinkers:
Идеята е да се махнат петната,не е толкова зле,няма да сваля целия лак,разбира се ако не се наложи.Но като гледам снимките не е чак толкова зле че да сваля лака напъно , т.е. да търка докато изчезнат петната ....
Semiuser - напреднал
Тук намерих една шкурка Р150 и пробвах да застържа на едно място - лака се сваля много лесно и бързо. Реално той е "износен" от дълъг педиод и прозира рехаво. Само, че се вдига много прах и не ми се ще да го вдишам. Освен да намокря с вода шкурката ...

Друго, ще ми се вратата да не става много тъмна, трябва да купя някакъв по-светъл лак.
griffin - майстор
Не мокри вратата а просто ползвай прахосмукачка от време на време и си земи една маска.
klomo - специалист
Semiuser написа:
Тук намерих една шкурка Р150 и пробвах да застържа на едно място - лака се сваля много лесно и бързо. Реално той е "износен" от дълъг педиод и прозира рехаво. Само, че се вдига много прах и не ми се ще да го вдишам. Освен да намокря с вода шкурката ...

Друго, ще ми се вратата да не става много тъмна, трябва да купя някакъв по-светъл лак.

Шкурка с номер 100-120, после 220 после 400 и ВСИЧКИТЕ НА СУХО. Обезпрашаваш, грундираш( по желание) и лакираш.
Прозрачен лак на водна основа, щом малко прах те тормози представям си малко отрова от други лакове как ще ти подейства на изнежения ти организъм! За да разбереш как ще изглежда врата след лака преди него просто намокри малко и ще добиеш представа, като после шлайфаш вече изсъхналото място (понеже дървесните влакна, ще набъбнат ).
kkk - специалист
А идея как да освежа врата от фазер без да я боядисвам? В момента стои без боя(както са я сложили в естествения цвят), но ми седи грозно. От друга страна не ми се сменят вратите, понеже сме боядисвали миналата година и не ми се ще да се кърти отново и, шпаклова и боядисва. Не зная дали не се предлагат някакви покрития, с които тези врати биха станали по-приемливи на вид.
  • 1
  • 2

Тема "Как да лакирам тази врата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: