• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
bleuetoile - специалист
Здравейте, четох стари теми за камини и барбекюта и не разбрах моя случай какъв е.

На вилата имам открита зидана камина и голяма стара чугунена печка.

Камината си е добре, тя не се пали често, но в общи линии откакто е построена не е падало нищо отвътре.

Печката обаче баща ми я мажеше всяка година, той не беше специалист и намазаното после пада постепенно при ползване.

Имам 3 вида метрел от него още купуван, но как да го забъркам: само с вода, с водно стъкло или със сол? Да мокря ли отвътре печката с пръскалка преди мазане, да мажа по малко на слоеве през няколко дни или може на веднъж по-дебеличко?

Или да си купя някакъв по -скъп теракол за камини?
Да купувам ли някакви инструменти за мазането?

Колко гъста трябва да е сместа? И трябва ли да изчакам след като я забъркам или се работи веднага?

ПП: на чувалите с метрел не е написано никакво упътване. На никой вид.

Предварително благодаря!

ПП: печката се намира в малко селце в община горна Малина, ако някой специалист му е възможно да помогне срещу нужното заплащане ще бъда много благодарна.
ivanovbg - майстор
Само с вода докато стане като разтвор за мазане/зидане. Хубаво е да се извадят тухлите и да се иззидат отново със сместа. Поне един ден трябва да съхне и тогава да се пали.
bleuetoile - специалист
Благодаря Иванов.

А с мертел ли да карам или с теракол за камини?

Няма да мога да извадя тухлите. Не бих се наела, а не можах да намеря майстор до сега. Няма да се пали печката доста дни, после четох да се запали лекичко 1, 2 часа да не лумва, а гори по-бавно и слабо в началото. Това ще направя...
chapara - майстор
Какъв модел е печката? Ако може снимка за да има конкретика. Иначе колегата е подсказал. Матеряла е огнеупорна глина, шамот.
Не и ли направите основен ремонт с нови тухли и презиждане, всяка година ще си клепате, докато изгори кожуха от вън.
Матерялите обаче са станали златни. Тази година си възстанових пернишка печка и матерялите доближиха 150лв. Ако сложиш и труда, отива на нова.
Иначе има и теракол за печки и камини по 5кг.
bleuetoile - специалист
Здравей, Чапара!

Благодаря ти за отговора. Ще я снимам в края на седмицата като отида. Прав си, много е порутена. И има една пукнатина на горния ъгъл. Печката е немска и над 100 годишна. Спомен е и ако намеря майстор ще я правим истински, независимо от парите докато може да кара.

Не помня марката, но е висока примерно 115 см, квадратно сечение със страна примерно 60см.

За нови тухли и зидане не мисля, че мога да се наема. А и като гледах какви тухли има намерих само един стандарт солидни, един стандарт с улеи, и един за арки. Малки огнеупорни тухлички съществуват ли на нашия пазар?

ПП: с банята миналото лято стана цирк голям 3 месечен, за огромни пари и жалък резултат със смяна на 3 екипа "майстори".
chapara - майстор
В Нови хан има цех за производство на тухли, има и шамот. Правил съм не една и две печки, но врътнята е голяма. Трябва да се поразглоби печката, да се обзида и пак да се зглоби.
Моята като я видя жената разглобена, каза че от това повече нищо не става😁😄. Като я видя готова, очилата ѝ паднаха и ме заведе на ресторант да ме черпи🍾🍹😁

П.С.. Защо пък малки тухлички :? :shock:
kr1100 - майстор
абе тухли, абе шамот , но никой не казва какво е състоянието на чугуна / чугунената плоча. Ако е спукана там е голЕм проблема
chapara - майстор
нед сеп 17, 2023 7:45 pmkr1100 написа:
абе тухли, абе шамот , но никой не казва какво е състоянието на чугуна / чугунената плоча. Ако е спукана там е голЕм проблема
chapara: Какъв модел е печката? Ако може сниимка за да има конкретика. Иначе колегата е подсказал.
bleuetoile - специалист
Печката е Juno. Много стара. Няма тухли се оказа. Замазахме я вчера с един съселянин. Мисля , че плочата и железата са ок за сега. Каквото такова. Ще я бронзирам след някой ден и да е жива и здрава за сега. Замазахме и капаците на ръба на покрива, остава да измажа комините, че много им се ронят тухлите и падат върху керемидите, ще счупят улиците.

Има още камари неща за правене. В края на тази седмица надявам се на края да дойдат водопроводчици за теча, големия теч от тръбите, пък малките от прозорците и стените ще видим...

Много е трудно да накарам който и да е да дойде тук в селото. Ако идват очакват грандиозни ремонти, като нов покрив за 20к. Май навсякъде е така вече, а аз само в наше селце си мислех.

Благодаря за помощта.
Не знам дали снимката се качи най-накрая.

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Качила се е снимката.
Една снимка е равна на сто думи
По принцип всички печки на твърдо гориво имат тухли от вътре. предпазват ламарината от огъня.
Винаги можеш да пригодиш някакви тухли. Даже и не огнеупорни. Суровият шамот е за измазване на фугите, но, разбира се, става и за измазване вместо тухли. Иска по-често ремонт
  • 1
  • 2

Тема "Замазка за стара чугунена печка с каква смеска и как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: