• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Landser - напреднал
Здравейте, предстои ми подмяна на стар външен водопровод. Идеята е с цел да не се копае в тръбата да се вкара метално въже до края и с лебедка да се изтегля старата тръба и от края да влиза нова. Разстоянието е около 30 м тръбата е 1/2 като ще се подменя със полиетиленова тръба ф20. Въпроса е дали ще върви старата метална тръба през 30 метра? Ако някой го е правил нека сподели.
ivanovbg - майстор
По скоро да я теглиш с трактор. То тръбата не е цяла , а с муфи така че въжето трябва да излиза от другия край и там да се върже да не се скъса трасето на някоя муфа. Дано стане.

Иначе правих подобно нещо, но тръбата ми беше 3/4 и по нея вкарах ф16. Разстоянието беше 15 метра.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Кварталните водни духчета* ми прекараха тръбата преди време, без да копая и да закопая няколко хилядарки. Набиха парчета метална тръба, с чукове, в нея пуснаха тръбата за водата

* имаше перманентен фургон на ВиК в квартала, сега не знам как е уредено аварийното обслужване
Landser - напреднал
пон яну 01, 2024 2:05 pmn_a написа:
Кварталните водни духчета* ми прекараха тръбата преди време, без да копая и да закопая няколко хилядарки. Набиха парчета метална тръба, с чукове, в нея пуснаха тръбата за водата

* имаше перманентен фургон на ВиК в квартала, сега не знам как е уредено аварийното обслужване
Водопровода е частен идеята е да вкарам стоманено въже в металната траба, като накрая ще закача новия маркуч имам 3 тонна ръчна лебедка с нея ако може да се тегли трасе през 30 метра в права посока
ivanovbg - майстор
пон яну 01, 2024 2:45 pmLandser написа:
пон яну 01, 2024 2:05 pmn_a написа:
Кварталните водни духчета* ми прекараха тръбата преди време, без да копая и да закопая няколко хилядарки. Набиха парчета метална тръба, с чукове, в нея пуснаха тръбата за водата

* имаше перманентен фургон на ВиК в квартала, сега не знам как е уредено аварийното обслужване
Водопровода е частен идеята е да вкарам стоманено въже в металната траба, като накрая ще закача новия маркуч имам 3 тонна ръчна лебедка с нея ако може да се тегли трасе през 30 метра в права посока
Дано тръгне, не подценявай триенето на тръбата в земята особено като е седяла толкова години в земята. То е ясно, че през желязната тръба ф20 няма как да мине.

Три тонната лебедка виж да я закрепиш за нещо дето ще издържи на напъна.
Andri01 - майстор
Поцинкована водопроводна тръба 1/2" е с външен диаметър 21,3мм. Новата е 20мм. Разликата е под 2мм?! Може да стане, ако почвата не е ронлива и двете тръби вървят плътно една зад друга. В противен случай рискуваш да запушиш отвора,след изтеглянена старата. Но 30м. все пак не са малко,макар и прав участък. Преди една година пробвах нещо подобно,но с 3/4" тръба, на около 15м-не стана. Почвата при мене е глинеста и се наложи копане с багерче в страни от старата тръба. и полагане на новата.
Landser - напреднал
пон яну 01, 2024 3:07 pmivanovbg написа:
пон яну 01, 2024 2:45 pmLandser написа:
пон яну 01, 2024 2:05 pmn_a написа:
Кварталните водни духчета* ми прекараха тръбата преди време, без да копая и да закопая няколко хилядарки. Набиха парчета метална тръба, с чукове, в нея пуснаха тръбата за водата

* имаше перманентен фургон на ВиК в квартала, сега не знам как е уредено аварийното обслужване
Водопровода е частен идеята е да вкарам стоманено въже в металната траба, като накрая ще закача новия маркуч имам 3 тонна ръчна лебедка с нея ако може да се тегли трасе през 30 метра в права посока
Дано тръгне, не подценявай триенето на тръбата в земята особено като е седяла толкова години в земята. То е ясно, че през желязната тръба ф20 няма как да мине.

Три тонната лебедка виж да я закрепиш за нещо дето ще издържи на напъна.
То е ясно, че трудно ще тръгне стояла е в земята 30 години и едва ли ще мога да вкарам въже по дебело от 6мм, идеята е след като се напъне с лебедката с почукване ако може да от лепи тя един път тръгне ли ще върви
Landser - напреднал
пон яну 01, 2024 3:09 pmAndri01 написа:
Поцинкована водопроводна тръба 1/2" е с външен диаметър 21,3мм. Новата е 20мм. Разликата е под 2мм?! Може да стане, ако почвата не е ронлива и двете тръби вървят плътно една зад друга. В противен случай рискуваш да запушиш отвора,след изтеглянена старата. Но 30м. все пак не са малко,макар и прав участък. Преди една година пробвах нещо подобно,но с 3/4" тръба, на около 15м-не стана. Почвата при мене е глинеста и се наложи копане с багерче в страни от старата тръба. и полагане на новата.
С какво сте я теглили пробвахте ли с почукване да отлепи
Andri01 - майстор
Малко багерче. Няма как да се почеква-глината я държи здраво. А и в двата края се подаваше по около 0,5м. Дълбочината беше към 0,6м.
hidrazin - майстор
Каква е причината за подмяна?
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Подмяна на стар водопровод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: