• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Предстои ми преместване на кухнята. Досега аспиратора ми беше изведен в комина и всичко беше ОК.
Сега обаче комина остава в друга стая и най-удобно е извеждането директно през фасадна стена - навън.
Дължината на въздуховода идва около 1.5 метра. Притеснява ме, че зиме ще влиза студ през аспиратора.
Че хилавите възвратни клапи - вградената в аспиратора и тази, която ще поставя директно на стената не са достатъчна преграда и ще вее през тях.
При майка ми изведоха аспиратора така и температурата в стаята падна много, така че климатика не можеше да компенсира.
След това им зазидах на изхода отвън в стената коляно от PVC 110мм, уж да не влиза директен вятър а преди него от вътрешната страна на стената сложих втора пластмасова клапа за около 10 лв...
Не знам колко помогна за студа, но клапата си подрънква от вятъра, което само по себе си говори, колко уплътнява.

Моля дайте някакво добро решение.
Гледах в нета противопожарни клапи за въздуховоди с електромотор и със серво мотор. пример: (http://www.ventilaciq-ekovent.com/kanal ... 36192.html)
Но те мисля са по няколкостотин лева!
Последна промяна от pdonev на нед ное 20, 2016 5:11 pm, променено общо 2 пъти.
iliya_i - майстор
Така става, когато човек се опитва да лови с трици маймуни. Защо ф110 от водопровод, като тръбите за вентилация са ф100, ф125 и ф150. Има и правоъгълни 60/110 и 60/205. Сигурно нататък всичко е изпълнено с гъвкава алуминиева тръба, щото е 5 лв/3 м. Същото е и с клапите - има плътни (с едно тънко фолио, но ако се сложи между 2 пластмасови, които спират основния напор?), има и нетолкова. Има и Различни излази за стена - прави, ъглови, с жалузи и т.н. Важно е първо да решиш, канал за аспиратор ли ще правиш или отходна тръба за кенеф. Ако се направи както трябва излиза скъпо ( :-D Купих материал за около 50 лв. за 3 метра, с калпите муфи, колена и решетка :lol: ). Виж тук: http://moby-bg.com/category/29/pvc-elem ... stemi.html
Допълнително моята тръба (60/110 за да не отнема от височината) от стената до над аспиратора) е затворена в куфар от гипскартон с вата.
zz_stefanov - майстор
В дъното на всичко е клапата останалото и златно да е, се тая. Та iliya_i, ако посочиш такава, която въобще да не връща и аз ще съм ти много благодарен :)
iliya_i - майстор
http://moby-bg.com/product/688/klapa-za ... ia-ko.html
Както казах по-горе, едно прозрачно фолио, което при обратен поток залепва върху пластматовото легло.
Смятам, че е добре да се комбинира с нещо по-здраво преди нея, което да спира по-силен напор, например
http://moby-bg.com/product/1067/alumini ... -f120.html
Като сложиш и решетка, насочена надолу http://moby-bg.com/product/748/ventilat ... -f125.html, или комбинирана решетка с клапа http://moby-bg.com/product/1271/vanshna ... -f100.html
Със самозатварящи се жалузи:http://moby-bg.com/product/1270/ventila ... aluzi.html
Svezar - специалист
Слагаш електрическа клапа за аспиратор и си готов-пускаш аспиратора и тя се отваря,спираш го и се затваря ....плътно :!:
zz_stefanov - майстор
iliya_i, с клапа съм на аспиратора и при вятър си прихлопва непрекъснато. Апартамента е добре уплътнен, но в кухнята при вятър топлината си заминава и без да е пуснат аспиратора. Етажа е предпоследен.
Представям си какво ще бъде ако въздухопровода излиза на фасадата.
Тая електрическата ме заинтригува.
iliya_i - майстор
Моят е изведен навън през стената, но не чувам клапата да хлопа. Тази първата с фолиото е почти на входа, още в самата стена, преди нея има една гравитачна в решетката. Варна е доста ветровит град. Тази електрическата няма да хлопа, но ако не е плътна (твърда е и едва ли ляга с натиск), няма да спира напълно вятъра.
kozl - майстор
pdonev написа:
Предстои ми преместване на кухнята. Досега абсорбатора ми беше изведен в комина и всичко беше ОК.
Сега обаче комина остава в друга стая и най-удобно е извеждането директно през стената - навън.
Дължината на въздуховода идва около 1.5 метра. Притеснява ме, че зиме ще влиза студ през абсорбатора.
Че хилавите възвратни клапи - вградената в абсорбатора и тази, която ще поставя директно на стената не са достатъчна преграда и ще вее през тях.
При майка ми си изведоха абсорбатора така и температурата в стаята падна много, така че климатика не можеше да компенсира.
След това им зазидах на изхода отвън в стената коляно от PVC 110мм, уж да не влиза директен вятър а преди него от вътрешната страна на стената сложих втора пластмасова клапа за около 10 лв...
Не знам колко помогна за студа, но клапата си подрънква от вятъра, което само по себе си говори, колко уплътнява.

Моля дайте някакво добро решение.
Гледах в нета противопожарни клапи за въздуховоди с електромотор и със серво мотор. пример: (http://www.ventilaciq-ekovent.com/kanal ... 36192.html)
Но те мисля са по няколкостотин лева!
Първо си поправи заглавието. Абсорбатора не изхвърля навън. Той работи като върти вътрешния въздух и го прекарва през филтър. Когато извеждането е навън, това е аспиратор. И на абсорбатор клапа му не требе
Външните клапи хлопат от вятъра. Което е досадно. Вътрешните също хлопат , когато има разлика в налягането, а това се реализира дори със отваряне/затваряне на врата.
Температурата спаднала :? Еми тоя аспиратор за да създаде движение вътре-вън, вентилаторите създават разлика в налягането. По-високо на изхода и по-ниско на входа. И когато има такава разлика през всички пролуки нахлува външен въздух в вътрешния, жилищен обем. Т.е. отнякъде трябва да влиза отвън това, което излиза отвътре, иначе ква е файдата от работата на аспиратора като няма движение :? Докато е работил през комина дебита на изходящите, респективно входящите газове е бил по-малък, защото комина добавя допълнително съпротивление и съответно охлаждащия въздух с по-малък дебит не е успявал да пребори климатика. А пък и климатиците в студено не са толкова сгряващи, та ако сравнението е за две различни зими :roll:
Изолирай въздуховодите, ползвай ниската скорост на вентилаторите (дано да има) и си ползвай клапата на аспиратора. Тъй като филтрите не улавят всичките мазнини, след време се налага почистване (обезмасляване) на клапата оти почва да се залепва.
А някой знае ли плътно прилепващи клапи или подходяща с електромотор?
iliya_i - майстор
pdonev написа:
А някой знае ли плътно прилепващи клапи или подходяща с електромотор?
Дадох линк още вчера.
iliya_i написа:
http://moby-bg.com/product/688/klapa-za ... ia-ko.html
  • 1
  • 2

Тема "Отвеждане на Аспиратор без студ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: