• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 103
Всичко за този вид строителство.
yhv - специалист
stiv1961 написа:
От този цитат излиза, че пакета не е троен а двоен :?
Имат и с троен, поне така ми казаха от там
ето какво пише и по надолу в сайта
"Термостопер - в критичната крайна част на шайбата- до 34% по-малко загуба на топлина, за което спомага и употребата на дистанционери. Ефектът - никакъв конденз и по-добра стойност на коефициента на топлопреминаване.
Максимална топлозащита - изпитан коефициент на топлопреминаване (К) - около 0,8 W/m2 K, постигнат чрез дебелина на профила 68mm.
Уплътнение "за векове" - два уплътнителни слоя гарантират ограничена пропускливост на въздух; изпитана стойност - 0,01m3 /hmPa2
Без студени мостове - по-устойчивото дърво (с 92%) от това на обикновените прозорци задържа студа отвън. Отводнителната шина е напълно покрита от уплътнение.
Лесно за обслужване - от отводнителната шина - до профилите - всичко в този прозорец се поддава на лесно почистване.
Просто и хубаво - водобрана е с прост и съвременен дизайн.
Стабилност - профилите с дебелина 68mm гарантират оптимална стабилност дори при големи прозорци и врати. Връзката между профилите в ъглите осигурява 40% по-устойчива опора."
stiv1961 - майстор
Да, бе видях какво пише в сайта им :) , хич не е трудно по един цитат да намериш кой е автора / копираш изречение, после пействаш в търсачката и .... намираш информацията :) /. А тези- Дървено-алуминиеви прозорци пита ли за тях, не е ли по- добра топлоизолацията?
stivemaster - майстор
Да може да има варианти безброй ,аз на една от къщите които съм правил му направих там на човека (по проект де,аз не съм проектант, за радост) бетонна шахта 300/200/220 в нея разположихме и изолирахме резервоара (полипропилен 10м3) ,заложихме му канали за вертикалните тръби.На покрива заложих стойките за колекторите и дотам ,остана си на конструкция къщата .
По същественото е че помня донякъде какво представляваше системата , а тя беше такава - в помпеното си има стоящ бойлер 200 л. той е буферен съд който се топли приоритетно и едва след като е достигнал Т макс. тогава системата отваря за затопляне на големия обем.Този буфер е само за БГВ ,другия големия долу в шахтата контролера решава като какъв да го ползва или само винаги да подпомага работата на термопомпата или директно да отоплява или охлажда чрез подовото и конвекторите , съответно зимата или лятото.Системата разполагаше и с канално тяло във вентилацията ,земен топлообменник ,както и с нещо като рекуператор но ОВК папката я видях два пъти замалко за да си извадя размерите които ми трябват ,защото проектанта продължавал да променя и да твори (бе сигурно не е било точно така но ...)
Много полезно четиво е ето това http://www.apxe.eu/root/f/uploads/03_Ventilacia.pdf превгледай го и също така забравям помисли за рекуператор ,нито в споменатия проект беше написан модела и производителя нито изобщо досега съм успял да намеря нещо което да отговаря на елементарното условие - да не струва колкото цялата останала система.
Няма да ти показвам цифромански изцепки ,не смятам че на такива хора трябва да им се прави и реклама. Дано има тук някой който да те посъветва какво и откъде, но е абсолютно задължителен ,ще ти спести 1/3 от вложената енергия (по мои наблюдения на един такъв холански).Значи този рекуперира само въздуха (евтиния вариант) 2400лв. и след монтажа му собственика който си пази и касовите бележки !!!! за платеното по цялата система ,освен това ток вода и т.н. за години назад изчислил 1/3 намаление на разходите (една година от монтажа) на втората година откакто засича.
За по скъпия вариант с рекупериране и на водата изобщо не съм питал но има хубава тема за направи си сам тук във форума съм чел потърси я.
Хайде стига че се увлякох.
ArturDent - Почти Безобиден
Някой би ли дал определение за "Пасивна къща"?

Като гледам много се пише за тях но все още не съм видял такава да се обсъжда в този форум.
EDI - майстор
Скоро четох какви са показателите - http://www.passivhaustagung.de/Passive_ ... house.html . От тук го взех линка - http://passivehousebg.com/bg/pasivna-kashta .
AntonBM - специалист
Намерих малко свободно време и продължавам с коментарите.
Pavkatay, правилно обръща внимание на железата, които са вътре в профила. За пасивните къщи се ползват такива с прекъснат термичен мост на самите укрепващи профили.
Yhv, много се съмнявам, че дървена рамка може да има K по малко от 2 W/m².°K. Смята се лесно – формулата е λ/б, където:
λ е коефициент на топлопроводност W/m.°K и той има стойности:
за бук и дъб - надлъжно на влакната 0,41, а напречно 0,23 W/m.°K.
за смърч и бор - надлъжно на влакната 0,35, а напречно 0,17 W/m.°K.
за сметката по долу съм приел средна стойност 0,3 W/m.°K
б е дебелината на рамката в метри. Приемам, че тя е 10 cm, но се съмнявам, че е толкова много.
Тогава се получава k=0,3/0,1= 3 W/m².°K. В последствие видях, че си дал дебелина на профила 68 см. много малко... С тази дебелина нещата са още по-зле.
Ако рамката е с k по голямо от 2 забрави, че цялото изделие прозорец с рамка има k =0,8 W/m².°K.
В тази връзка, ако наистина гоним постигане на пасивност на една къща трябва да внимаваме за от къде купуваме не само топлоизолацията, но и дограмата си и да се съмняваме (проверяваме) всяка една цифра дадена в брошурите на фирмите. Ако твоята дограма е дървена и стъклопакета е с 2 стъкла с едно ниско емисионно и е запълнен с аргон 15 мм. реалната стойност на коефициента на топлопроводимост според софтуера на Carrier е 1,97 W/m².°K при габарит 200/150. За по-малки габарити е повече, а за по-големи е по-малко. С такава дограма не може да се говори за пасивност...
Има въпроси за това какво е пасивна къща и е даден сайт с информация. Аз горе дадох някакво определение, но по-точно може да намерите и в този български сайт: http://www.passive.bg/forum/
Относно ориентацията на къщата и късно ли е да се променят нещата. Действително ориентацията е от голямо значение, но по-горе питах пасивна къща построена в Германия дали ще е пасивна в Гърция. Не само топлоизолацията, но и това каква светлина (топлина) прониква в къщата е нож с 2 остриета. Ако има голям процент остъкляване на Юг ще е необходима по-малко топлина за отопление, но повече за охлаждане. За това е необходимо цялата сграда да се вкара в симулационна програма чрез която да се види как се променя консумацията на енергия при различни дебелини на изолацията, качества на дограмата – да се отчете засенчването от външни източници (дървета и т.н.) и да се види колко ще консумира с различни видове инсталации. Изчислението е сложно. Има много видове софтуери, които могат да го извършат. Аз също имам написан такъв от мен (минутки за реклама), но сега съм натоварен с друга работа и няма да мога да я вкарам в компютъра скоро време... За това много от нещата които пиша може да не се окажат верни. Без изчисления не може да се познае каква ще е консумацията на тази сграда, още повече за цялата година...
Спирам, че стана дълго. Има за писане още много, но нека и вие помогнете малко.
ArturDent - Почти Безобиден
EDI написа:
Скоро четох какви са показателите - http://www.passivhaustagung.de/Passive_ ... house.html . От тук го взех линка - http://passivehousebg.com/bg/pasivna-kashta .
Пак е Бла-Бла-Бла.....
Пасивна къща?
А каква е разликата между "Пасивна Къща" и "Ниско Енергийна Къща" ?
В някакви стойности, който някой чиновник определя?
Като класовете на уредите А, АА, ААА, АААА+, ААААААААААА+-*

За мен пасивна къща означава ПАСИВНА къща - демек къща, която не се нуждае от допълнителна енергия. Например от лайната прави газ, който топли ... има слънчеви панели, които осигуряват осветление...
Абе режем жиците и водата и къщата си е добре....

П.П. По същия начин да формулираме понятието "Пасивен автомобил" - автомобил, който не се нуждае да посещава бензино/газ станция.
stivemaster - майстор
Абе ако трябва да сме точни степените засега са три и термините са "нискоенергийна къща","пасивна къща" и "къща с нулево нетно потребление на енергия".
Ето данни за първите два според Аустротерм - http://www.austrotherm.bg/upload/folder/passivhaus.pdf
А по повод третия вид - това е къща изцяло задоволяваща нуждата си от енергия произвеждаща всичко което харчи намясто без значение от медода и не през цялото време.Тоест къщата си е включена в комуналните дружества и през една част от деня или период в годината си черпи от мрежите им , въпроса е че в благоприятния период тя призвежда повече отколкото потребява и така компенсира.
Относно дограмата колегата Антон е прав ,аз също мисля че в бизнеса много от фирмите спекулират с данните за системите си и ги представят с невероятни данни .Всъщност обаче профил ппод 80 мм ширина и троен нискоемисиен стъклопакет ,не може да достигне Uw-стойности под 0,8 W/m2K какъвто е стандарта за "пасивна къща"
VLADO66 - майстор
Мисля че дискусията трябва да бъде на тема дали ПК има почва у нас и къде е баланса между разходите за построяването и оборудването със съответните машини и дали нискоенергийната къща ще е по ефективна в периода на експлоатация.Какво имам впредвид-един приятел ме помоли преди 12 год. да направя едно къще 50м2 за родителите му.При разглеждането на вариантите се оказа че единствения начин на отопление ще бъде с ток,поради ред причини.Тогава му предложих и той прие и съответно го направих-стените на къщата от сандвич 10см.газобетон/тогава беше модерен/,10см.EPS,10см.газобетон.Прозорците ги направихме възможно с най-малка квадратура без да се губи комфорта и осветяването.Дограмата беше възможно най-добрата и на тавана 20 см.вата.Резултата беше че хората и до днес се отопляват на ток без това въобще да влоши финансовия им статус и комфорт.
yhv - специалист
Първо да благодаря на колегите включили се до момента. На Антон изказвам специални благодарности, затова че се ангажира безвъзмездно да помогне за да определим заедно с вас, къде е границата между пасивна и ниско енергийна къща.

От прочетеното до тук и от подадените препратки към други сайтове и форуми, започвам да си мисля, че моята къща отива към ниско енергийните, но без да се вкара в симулатор аз самия не знам, каква ще е.

А до колкото разбирам от това каква ще е самата къща би трябвало да се подходи и към отоплителната инсталация.

При всички положения ще се отоплявам на ток. Но при направените от мен изчисления, данни от които дадох в началото на темата при разход на къщата от близо 4 киловата на час и текущи сметки за ток мисля че месечното потребление е 30 дена по 24 часа по 4 киловата. Което си е сума в края на месеца.

Това са максималните показатели понеже за улеснение съм приел, че температурата през целия месец е минус 10, а в сградата е плюс 20. Не се отчита и загряване от слънчеви източници.

Не знам и как ще се охлажда къщата през лятото.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 103

Тема "Пасивна къща? Има ли почва у нас?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: