• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 44
Всичко за този вид строителство.
stivemaster - майстор
Аз пък друго исках да кажа ,че впускайки се самоцелно уж да покриваме един немски стандарт ,стигнахме дотам че колегите обсъждат рекуператор, с толкова завишена мощност ,че с каквото и качество да е ,загубите му ще са повече от КПД-то на правилния.
estqwerty - специалист
за пк нямаше ли колко пъти за ден трябва да врътне въздуха? бях чел как се избира ама не ми се търси сега.
за пк не е самоцел има си изискване.
за ниско енергйна къща колко ми е кеф голям или малък :) и ако искам. нали така?
защото може и просто може да не докараме до 0.6 въздухопроницаемоста и да си влиза въздух от всякъде.
stivemaster - майстор
Ето примери от Европа че даже и у нас , http://www.astech-net.com/modules/smart ... 217f20a513 обърнете внимание на първата сграда ,с цена на м2 ,малко по малко от българска ДЕТСКА ГРАДИНА надявам се без парцела ,са дали хората ,че иначе става страшно.
stivemaster - майстор
Честита коледа на всички !
Цилков ,имах предвид че такива дебити ,са безпредметно високи ,за мен всичко над 10м3/ч за час и то като капацитет защото липсват ли хората вътре ,липсва и най големия отоплител в къщата.Оттам правиш сметка за разликата в КПД-то
с някой 4 пъти по голям.
А какво целите с такива примери ,просто незнам - 200м2 къщура - дай боже всеки му такава ,но какъв е процента хора които строят такива ,че да ги обсъждаме като примери ?
idunno - специалист
Вентилацията,освен всичко останало се изчислява на основа кратност на даден обем въздух с цел да се поддържат определени характеристки на въздуха.Тези 10м3/ч каква роля изпълняват?
Питам, защото когато се проектира и изпълнява дадена инсталация, тя трябва да има някакъв смисъл.
valio2007 - специалист
stivemaster написа:
Честита коледа на всички !
Цилков ,имах предвид че такива дебити ,са безпредметно високи ,за мен всичко над 10м3/ч за час и то като капацитет защото липсват ли хората вътре ,липсва и най големия отоплител в къщата.Оттам правиш сметка за разликата в КПД-то
с някой 4 пъти по голям.
А какво целите с такива примери ,просто незнам - 200м2 къщура - дай боже всеки му такава ,но какъв е процента хора които строят такива ,че да ги обсъждаме като примери ?

Със сигурност си показал, че си навътре в нещата и отговорите може да ги намериш и сам. Първо се хвана за 600м3/ч на рекуператора на bulhomes2, но той има хотел и му трябва такъв и за това е сглобил нещо, което му върши работа. Сега и с тези 10м3/ч какво имаш предвид като и даже на един обитател са му необходими 30м3/ч и то ако успееш да отгатнеш с датчици и много механика в коя стая е той и да ги насочиш на там. Ако искаш по-проста инсталация ще трябва да доставяш повече свеж въздух на различни места, така че където и да се намира да се чувства комфортно.
Последна промяна от valio2007 на пет дек 28, 2012 8:58 pm, променено общо 1 път.
stivemaster - майстор
Съжалявам че съм го написал неразбираемо ,имах предвид 10м3 на човек на час .Изискването за 30м3 на човек на час е на стандарта за пасивна къща ,който мнението ми е че трябва да ни служи за ориентир ,а не като догма.Така или иначе всички сме съгласни ,че и той си има своите несъвършенства.
И не се чудя за какво да се хвана колега valio2007, просто забелязах че се залита към голям дебит и се сравнява системата с обикновен климатик който правел 500-600м3/ч.
estqwerty - специалист
въпрос :
зимата когато ползваме рекуператор въздуха в помещението ще се изсушава нали?
и ще помага за поддържането на по-нормани нива на влажност на въздуха?
нали така? защото ми е писнало да проветрявам зимно време защото не може да се диша - което пък предполагам говори за добра въздухоплътност в къщи :)
valio2007 - специалист
estqwerty написа:
въпрос :
зимата когато ползваме рекуператор въздуха в помещението ще се изсушава нали?
и ще помага за поддържането на по-нормани нива на влажност на въздуха?
нали така? защото ми е писнало да проветрявам зимно време защото не може да се диша - което пък предполагам говори за добра въздухоплътност в къщи :)
Сигурно имаш предвид влагата по дограмата? Зависи коя е причината: варианти
1.лоша дограма ( без подмяна на дограма не се оправя)
2.влага от дишането на обитаващите (вентилацията е решението)
3.строителна влага (вентилацията е решението)
4 влага от кухня, баня, пералня или сушилня (вентилацията е решението)

Резервен вариант - влагоуловител, но е временен вариант.
estqwerty - специалист
да 2 и 4 имам точно в предвид - това си е влага от обитаването на помещенията.
имам двузонова метеостанцийка, датчика за отвън съм го сложил в спалнята :) , обичайните нива са 60 и 70 % влажност което си е доста и което ме принуждава да проветрявам доста. грешни пари за обезвлажнител и ток и шум съм решил да не давам. просто оставам всички вентилатори когато знам че ще се върна за час два - ами после се диша много по добре.
влагата я знаем от къде идва. моята влага си е моя и приключвам да я обсъждам тук :)

та на въпроса - изсушава ли въздуха рекуператора? все пак вкарва студен от вън... обаче като се стопли ще поеме част от влагата. а бе не ми се навързва.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: