lyubohar - майстор
Става въпрос за 4+тавански студиа етажна кооперация.3 входа.
На последния етаж на стълбището има хоризонтални пукнатинини.
Вероятно връзката м/у бетон и тухлена зидария.Вероятно от земетресението 1977г.
Сградата е с колони,греди и плочи.Не знам точно как се казва такава конструкция.
Построена около 196- и някоя година.
Какъв е начина да се укрепи тази връзка м/у бетона и тухлата?
Само със замазване не ми се струва правилно.Пак ще се отворят пукнатините.
Не,че ще го правя аз,но когато се реши да се реновира стълбището трябва нещо да се направи.

Прикачен файл

20240602_093938.jpg
kozl - майстор
Укрепване съм срещал само м-у стоманобетон и тухлени стени при колони и шайби.
Отгоре на тухлените стени се прилага запенване. Когато по времето на 196_г. пяната не се е практикувала, луфта м-у горния край на зидарията и стоманобетона е запълван с разтвора за измазване. При това частично.
Моето предложение да се съветвате с Конструктор дали има нужда от укрепване на зидарията или по-вероятно нужда от "козметичен" ремонт.
Има места където пукнатините не са от критично значение, но ще се появяват винаги при движиние на конструкцията, вследсвие от външни натоварвания. Пък и да няма външни само от собственото тегло стоманобетона сляга с времето (пластични деформации).
А също ми се струва, че е имало и проблеми с течове над дограмата :?
Ако Конструктор не открие проблеми там де са пукнатините, трябва да се мисли за прикриване, по начин позволявящ движението без видими последствия.
lyubohar - майстор
Да,има и течове.
Би трябвало да се почне с покрива,но както винаги в такива общи съжителства няма единодушно съгласие.
Преди много години имаше акция за саниране с ремонт на покривите и дела на държава стигна до 70%.
Като домоуправител ходех на всички семинари.Не искаха съокооператорите!
Сега не виждам при тези цени как ще се съгласят.
Както и да е.При всички случаи ще има консултация със специалист.
Просто искам да съм горе-долу подготвен.

Тема "Стълбище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: